Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Czemu jesteście zmieszani?

Nowe Epifanie 2024

Różowy napis: Czemu jesteście zmieszani? na zielym tle oraz napis Nowe Epifanie

Ruszyła sprzedaż biletów na wydarzenia 15. edycji naszego Festiwalu Nowe Epifanie, który rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca 2024 roku. W programie spektakle teatralne, koncerty muzyki dawnej, a w tym roku także pokazy filmowe.

Hasłem tegorocznej edycji są słowa z Ewangelii św. Łukasza „Czemu jesteście zmieszani?”. Jezus zadaje to pytanie zaskoczonym uczniom, dając im do zrozumienia, że nie powinni mieć żadnej wątpliwości co do zmartwychwstania. Tegoroczna tematyka skupia się wokół trudnych tematów choroby, bólu, cierpienia, śmierci i żałoby. To sytuacje, które często wprawiają nas w stan zmieszania i konsternacji, dlatego chcemy, by wydarzeniom towarzyszyły powyższe słowa z Biblii.

Ideą Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Stwarzamy przestrzeń do dyskusji na aktualne, często trudne tematy, które podejmuje teatr.

Wydarzenia festiwalowe w tym roku odbywać się będą w Teatrze Powszechnym, Teatrze Polskim, Teatrze Collegium Nobilium, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym.


KALENDARZ FESTIWALOWY

TEATR

16 lutego, godz. 19.00, „Młoda reżyseria” – „Babcia Wandzia”, reż. Karolina Kowalczyk, „Ból”, reż. Kinga Chudobińska-Zdunik. Po pokazie filmu i spektaklu dyskusja, Teatr Collegium Nobilium ul. Miodowa 22/24. Spotkanie z twórczyniami, Karoliną Kowalczyk i Kingą Chudobińską-Zdunik, oraz dziennikarką i reporterką Anną Kiedrzynek odbędzie się po spektaklu-instalacji. Poprowadzi je Jan Karow, wykładowca Akademii Teatralnej.

29 lutego, 1 marca, godz. 19:00, „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele”, reż. Jędrzej Piaskowski. 29 lutego po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Jędrzejem Piaskowskim i reportażystką Martą Abramowicz, które poprowadzi Paweł Dobrowolski. Będzie to okazja do rozmowy na temat pracy nad spektaklem, artystycznej wizji i podjętej problematyki.

7 marca, godz. 19:00, „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, reż. Mateusz Pakuła, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” ul. Indiry Gandhi 9

13 marca, godz. 19:00, „Gusła”, reż. Grzegorz Bral, Teatr Polski ul. Kazimierza Karasia 2


MUZYKA

Wszystkie koncerty odbywać się będą w Kościele Ewangelicko-Reformowanym przy al. Solidarności 76a

21 lutego, godz. 19:00, „Piosenki zmieszane”, Adam Strug

9 marca, godz. 19:00, „Golgotha”, zespół Jerycho

22 marca, godz. 19:00, „Jak przedziwne Twe Imię”, zespół Dziczka


FILM

Wszystkie pokazy odbywać się będą w Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą przy ulicy Foksal 11, po seansie zapraszamy na dyskusje. WSTĘP WOLNY

22 lutego, godz. 18:00, „Adamant” (2022), dokument, reż. Nicolas Philiber

6 marca, godz. 18:00, „Lęk” (2023), dramat, reż. Sławomir Fabicki

14 marca, godz. 18:00, „Godland” (2022), dramat, reż. Hlynur Pálmason


BILETY

Bilety można nabyć przez stronę internetową noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz wybrane kasy teatrów w cenach 40-120 zł.

Od 22.01. bilety można nabyć również stacjonarnie w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II w godzinach 12:00-15:00 (z wyjątkiem biletów na spektakle 16.02 oraz 7.03).

Weź udział

Pokazy dyplomów
reż. Karolina Kowalczyk | reż. Kinga Chudobińska-Zdunik
16.02.2024,
19:00
Pokazy dyplomów
reż. Karolina Kowalczyk | reż. Kinga Chudobińska-Zdunik
16.02.2024,
19:00
Spektakl
reż. Grzegorz Bral
13.03.2024,
19:00
Spektakl
reż. Grzegorz Bral
13.03.2024,
19:00
Koncert
Zespół Jerycho
09.03.2024,
19:00
Koncert
Zespół Jerycho
09.03.2024,
19:00

POWIĄZANE

Zapraszamy do „Rozmowy o przemijaniu” (film, podcasty, artykuł). Rozmowy trudnej, wielowątkowej, ale i takiej, która daje nadzieję, bo rozmowa o śmierci, to tak naprawdę rozmowa o jakości życia, zarówno tych, którzy odeszli, jak i tych, którzy opłakują stratę

Opublikowano 15.01.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.