Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

KAROL WOJTYŁA FELLOWSHIP

Program akademicki Karol Wojtyła Fellowship (KWF) składa się z cyklu seminariów podejmujących ważne i aktualne zagadnienia, pobudzających intelektualnie i zmuszających do namysłu nad współczesnymi problemami. Oferujemy to, czego nie daje współczesny uniwersytet: zmierzenie się z najważniejszymi pytaniami dotyczącymi człowieka, świata i Boga. Karol Wojtyła jest mistrzem tych, którzy pytają o to, co najważniejsze.

Uczestnicy i przebieg programu – Na ścieżkach antropologii

Cykl otwartych zajęć, wykładów i spotkań poświęconych wybranym współczesnym problemom. Celem projektu jest zapoznanie z myślą Karola Wojtyły – Jana Pawła II, ukazanie jej na tle współczesności, a także wskazanie jej jako istotnego głosu określonej perspektywy intelektualnej opartej na filozofii greckiej i chrześcijaństwie.

Zaproszenie kierujemy szczególnie do młodzieży licealnej, studentów, doktorantów, a także wszystkich zainteresowanych prezentowaną tematyką. Spotkania będą odbywać się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II. Obowiązują zapisy. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Roczny cykl spotkań zakończony będzie szkołą letnią, w czasie której uczestnicy pogłębią swoją wiedzę oraz będą mieli możliwość odbycia stażów i praktyk w różnych instytucjach życia publicznego, redakcjach, biurach poselskich oraz urzędach miejskich. Na każdy cykl spotkań będą obowiązywać osobne zapisy.

Do prowadzenia zajęć będziemy również zapraszać znakomitych gości, ekspertów w danym temacie. W opisie poszczególnych cykli tematycznych podani są prowadzący.

Goście specjalni programu Karol Wojtyła Fellowship 2022:

  • dr hab. Magdalena Gawin – historyk idei i eseistka. W latach 2015–2021 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015–2021 generalny konserwator zabytków. Od 1 stycznia 2022 dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.
  • Natalia Hatalska – analityczka trendów, publicystka, założycielka i prezeska instytutu badań nad przyszłością infuture.institute, zaliczana do dziesięciu najważniejszych autorytetów polskiego biznesu.
  • prof. Bogdan de Barbaro – psychiatra i psychoterapeuta, wieloletni pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.
  • prof. Marek Cichocki – filozof i politolog, historyk idei politycznych, specjalista od stosunków polsko-niemieckich oraz integracji europejskiej.
  • dr Dariusz Karłowicz – filozof, wydawca książek i działacz społeczny, współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”, inicjator powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.
  • dr hab. Paweł Kowal – politolog, historyk, ekspert ds. polityki wschodniej, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego.
  • prof. Zbigniew Lew-Starowicz – lekarz, psychiatra, psychoterapeuta i seksuolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych.
  • prof. Krzysztof Meissner – fizyk i popularyzator nauki, zajmuje się teorią cząstek elementarnych, w tym teorią strun, oraz kosmologią.
  • Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor audycji radiowych poświęconych popularyzowaniu filozofii.
  • prof. Zbigniew Stawrowski – filozof polityki, współzałożyciel i dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

ZAPYTAJ NAS

Jeśli chcesz otrzymać informacje o starcie rekrutacji do kolejnych cykli projektu – zostaw kontakt:

Opublikowano 11.04.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.