Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

KAROL WOJTYŁA FELLOWSHIP

Program akademicki Karol Wojtyła Fellowship (KWF) składa się z cyklu seminariów podejmujących ważne i aktualne zagadnienia, pobudzających intelektualnie i zmuszających do namysłu nad współczesnymi problemami. Oferujemy to, czego nie daje współczesny uniwersytet: zmierzenie się z najważniejszymi pytaniami dotyczącymi człowieka, świata i Boga. Karol Wojtyła jest mistrzem tych, którzy pytają o to, co najważniejsze.

Uczestnicy i przebieg programu – Na ścieżkach antropologii

Cykl otwartych zajęć, wykładów i spotkań poświęconych wybranym współczesnym problemom. Celem projektu jest zapoznanie z myślą Karola Wojtyły – Jana Pawła II, ukazanie jej na tle współczesności, a także wskazanie jej jako istotnego głosu określonej perspektywy intelektualnej opartej na filozofii greckiej i chrześcijaństwie.

Zaproszenie kierujemy szczególnie do młodzieży licealnej, studentów, doktorantów, a także wszystkich zainteresowanych prezentowaną tematyką. Spotkania będą odbywać się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II. Obowiązują zapisy. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Roczny cykl spotkań zakończony będzie szkołą letnią, w czasie której uczestnicy pogłębią swoją wiedzę oraz będą mieli możliwość odbycia stażów i praktyk w różnych instytucjach życia publicznego, redakcjach, biurach poselskich oraz urzędach miejskich. Na każdy cykl spotkań będą obowiązywać osobne zapisy.

Do prowadzenia zajęć będziemy również zapraszać znakomitych gości, ekspertów w danym temacie. W opisie poszczególnych cykli tematycznych podani są prowadzący.

Goście specjalni programu Karol Wojtyła Fellowship 2022:

  • dr hab. Magdalena Gawin – historyk idei i eseistka. W latach 2015–2021 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015–2021 generalny konserwator zabytków. Od 1 stycznia 2022 dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.
  • Natalia Hatalska – analityczka trendów, publicystka, założycielka i prezeska instytutu badań nad przyszłością infuture.institute, zaliczana do dziesięciu najważniejszych autorytetów polskiego biznesu.
  • prof. Bogdan de Barbaro – psychiatra i psychoterapeuta, wieloletni pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.
  • prof. Marek Cichocki – filozof i politolog, historyk idei politycznych, specjalista od stosunków polsko-niemieckich oraz integracji europejskiej.
  • dr Dariusz Karłowicz – filozof, wydawca książek i działacz społeczny, współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”, inicjator powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.
  • dr hab. Paweł Kowal – politolog, historyk, ekspert ds. polityki wschodniej, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego.
  • prof. Zbigniew Lew-Starowicz – lekarz, psychiatra, psychoterapeuta i seksuolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych.
  • prof. Krzysztof Meissner – fizyk i popularyzator nauki, zajmuje się teorią cząstek elementarnych, w tym teorią strun, oraz kosmologią.
  • Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor audycji radiowych poświęconych popularyzowaniu filozofii.
  • prof. Zbigniew Stawrowski – filozof polityki, współzałożyciel i dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

ZAPYTAJ NAS

Jeśli chcesz otrzymać informacje o starcie rekrutacji do kolejnych cykli projektu – zostaw kontakt:

Opublikowano 11.04.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.
Rekrutacja
Dołącz do naszego zespołu!
Wykład wybitnej prof. Chantal Delsol, debata pt. „Zaufanie – siła czy słabość?” oraz Warszawska Noc Muzeów. Zobaczcie majowy program centrum
Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.