Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele

Spektakl

|

reż. Jędrzej Piaskowski

Wiele osób wciąż pamięta słynny serial na podstawie powieści Colleen Mccullough z Richardem Chamberlainem w roli głównej. Obrósł legendą, wręcz kultem. Historia romansu księdza Ralpha i Maggie Cleary cieszyła się olbrzymią popularnością na całym świecie. W Polsce, w czasie jego pierwszej emisji w TVP, podobno wyludniały się ulice. Ten „katolicki melodramat” dotykał tabu, przekraczał ówczesne wyobrażenia widowni i pokazywał coś, co długo pozostawało ukryte. To budziło ekscytację.

Spektakl z powieści Mccullough bierze tylko tytuł i temat: miłość w kościele. Twórcy nie opowiadają dobrze znanej, filmowej historii, ale sięgają po historie miłosne z tu i teraz. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie rozmów z osobami duchownymi, ich wyznań i innych materiałów dokumentalnych. Na scenie zobaczymy jednak miłosną fantazję przetworzoną przez wyobraźnię osób tworzących spektakl. Akcja osadzona jest w niedalekiej przyszłości roku 2033. Dokładnie dwa tysiące lat po śmierci Chrystusa. I jego zmartwychwstaniu.

W przedstawieniu twórcy przyglądają się różnym sposobom pojmowania miłości w Kościele katolickim oraz relacjom, które tworzą (lub nie) księża i siostry zakonne. Dają przestrzeń długo skrywanym marzeniom i tęsknotom. To czułe i odważne spojrzenie na instytucję, której nauka w dużej mierze wpłynęła na to, jak każde z nas postrzega życie miłosne, tworzenie związków czy seksualność – piszą.

To spektakl o wielkiej potrzebie wolności, bliskości i zmiany.
O wychodzeniu z układów, w których tkwiliśmy od bardzo dawna.
O procesie odzyskiwania swojego głosu i swojego widzenia.
To czuły, zbiorowy proces wzmacniania i dojrzewania.
To zaproszenie do rozmowy.

Ważne informacje

Spektakl „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” przeznaczony jest wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Zgodnie z intencjami twórców i twórczyń przedstawienie dotyka problemu instytucji religii wobec seksualności człowieka. Osoby, które po zapoznaniu się z niniejszą informacją decydują się obejrzeć spektakl, dokonują świadomego wyboru uczestniczenia w wydarzeniu artystycznym, uzyskawszy informacje dotyczące jego problematyki.

29 lutego po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Jędrzejem Piaskowskim i reportażystką Martą Abramowicz, które poprowadzi Paweł Dobrowolski. Będzie to okazja do rozmowy na temat pracy nad spektaklem, artystycznej wizji i podjętej problematyki.

Recenzje

Aktorki i aktorzy stworzyli postaci ludzkich rozterek. Ciekawie zindywidualizowane, brzmią przejmująco, ujawniając pragnienia, marzenia i traumy. W ich objawianej chwilami nieporadności nie ma kalek szydery, która w przypadku księży i zakonnic jest czymś wręcz archetypicznym na scenie. Zespół bydgoskiego Teatru Polskiego to mistrzynie i mistrzowie mocnej (auto)ironii, taktu oraz empatii, co kolejny raz błyskotliwie udowodnił.

Janusz Milanowski „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele. Klątwy nie dotknęły bydgoskiego teatru”, Gazeta Wyborcza – Bydgoszcz

https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,29841259,ptaki-ciernistych-krzewow-rzecz-o-milosci-w-kosciele-klatwy.html / https://e-teatr.pl/38051 

Jest pewnego rodzaju polemiką z zastanymi od wieków kanonami miłości, wbijanymi do głów przez „wszechmoc” religii, tradycji, dławienia wolnej woli w domach rodzinnych, strachu przed czynem wzniecającym działanie. To „Ptaki…” w niewoli samych siebie. Jak najbardziej godne obejrzenia i przemyślenia.

Aram Stern, „Żyć, by zaśpiewać tę jedną pieśń…”, Teatr dla WszystkichLink do źródła: https://teatrdlawszystkich.eu/zyc-by-zaspiewac-te-jedna-piesn/


Twórcy

 • Reżyseria: Jędrzej Piaskowski
 • Dramaturgia, tekst, reżyseria świateł: Hubert Sulima
 • Scenariusz sceniczny: Hubert Sulima, Jędrzej Piaskowski
 • Scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
 • Kostiumy: Rafał Domagała
 • Muzyka: Jacek Sotomski
 • Realizatorzy: Bartłomiej Chmara, Daria Główczyńska
 • Producentka: Magdalena Niedźwiecka
 • Inspicjent, asystent reżysera: Adam Pakieła

Data premiery: 19.05.2023
Czas trwania: 120 min (bez przerwy)
18+

W spektaklu wykorzystano cytaty z utworów: „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” Marcina Wójcika, „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”, „Mieszkanie na Uranie. Kroniki przeprawy” Paula B. Preciado

Występują

 • Karol Franek Nowiński
 • Emilia Piech
 • Jerzy Pożarowski
 • Michalina Rodak
 • Michał Surówka
 • Małgorzata Trofimiuk
 • Jakub Ulewicz / Adam Graczyk
 • Małgorzata Witkowska

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.