INSTYTUT BADAŃ NAUKOWYCH

Zdjęcie książek.

Instytut prowadzi projekty analityczne i badawcze, twórczo odnosząc się do dziedzictwa intelektualnego Karola  Wojtyły / Jana Pawła. Współpracując z siecią ekspertów i badaczy, IBN zajmuje się najbardziej aktualnymi problemami, starając włączać w ich rozwiązanie podejście personalistyczne. Stawiamy sobie za cel przeniknięcie do rzeczywistości społecznej i politycznej wartości zawartych w dziedzictwie intelektualnym Karola Wojtyły i nauczaniu Jana Pawła II.

IBN jako część miejskiej instytucji kultury chce być przestrzenią i inicjatorem dyskusji, debat, dialogu, ścierania się idei, którymi żyje człowiek w metropolii. Miejskość, a dokładnie osoba w mieście, jest aspektem, przez który badana jest spuścizna intelektualna Karola Wojtyły / Jana Pawła II oraz idee i dyskursy, które odnoszą się do człowieka, jego potrzeb, oczekiwań, nadziei czy lęków.

Działania naukowe Centrum Myśli Jana Pawła II

  • odnoszenie do analizy życia społecznego perspektywy antropologicznej Karola Wojtyły;
  • współpraca ze znawcami i kontynuatorami nauczania Karola Wojtyły oraz wybitnymi intelektualistami;
  • prowadzenie twórczego dialogu na temat głównych wyzwań współczesności, zwłaszcza z perspektywy życia w wielkim mieście;
  • skupienie wokół siebie ekspertów różnych dyscyplin naukowych: filozofii, antropologii, politologii, socjologii, prawa, teologii, historii, a także nauk ścisłych;
  • organizowanie seminariów, konwersatoriów, konferencji, wydawanie publikacji.

Zespół naukowy

Człowiek

Postawienie osoby w centrum życia społecznego, gospodarczego i politycznego to jedna z kluczowych idei personalizmu Karola Wojtyły. Osoba jest niepowtarzalną rzeczywistością, która ma pełną władzę w stanowieniu o sobie. Osoba, poznając siebie w działaniu, odkrywa swoją wolność i może przez swoje czyny zrealizować siebie. Najpełniej czyni to przez dar z siebie, czyli odnosząc się z miłością do innej osoby czy osób. Otwierając się na innych, człowiek wchodzi w różnego rodzaju wspólnoty, w których realizuje samego siebie. Udział w tych wspólnotach powinien opierać się na odpowiedzialności i sprawiedliwości.

W ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku” prowadzimy interdyscyplinarny program spotkań eksperckich połączonych z warsztatami, który skierowany jest głównie do studentów i młodych dorosłych.   W czasie debat poruszamyt uniwersalne tematy, które dotyczą wszystkich, bez względu na przekonania. Pytamy o nasze współczesne style życia i wartości, o wyobrażenia i wizje życia wspólnego lub indywidualnego, a także o rolę miłości, bliskości, cielesności i więzi w naszych czasach.

Wymiana ideii

Intelektualna refleksja nad rzeczywistością stanowi pierwszy i niezbędny element wszelkiej diagnozy i działania w sferze publicznej. Tylko właściwe zrozumienie skomplikowanych procesów społecznych, kulturowych czy politycznych może doprowadzić do właściwych rozwiązań głównych problemów współczesności. Potrzebne jest do tego interdyscyplinarne spojrzenie naukowców, badaczy i ekspertów, którzy dogłębnie potrafią analizować przemiany życia społecznego.

W naszym projekcie „Obserwatorium idei: inspiracje”, nawiązującym do ducha i metody spotkań w Castel Gandolfo, na które Jan Paweł II zapraszał największych myślicieli swoich czasów, zapraszamy do Warszawy naukowców, filozofów, intelektualistów, aby zapytać ich o rzeczy fundamentalne, które wpływają na kształt naszej cywilizacji. Pytamy o ideę Europy, o chrześcijaństwo jako jej aksjologiczny fundament, o współczesne koncepcje osoby, o rozumienie polityki i dobra wspólnego.

Dialog

Podejmując wizję dialogu jako cennego narzędzia rozwoju, tak całego społeczeństwa, jak i poszczególnych osób, widzimy swoją rolę jako mediatora dialogu społecznego, zaangażowanego w tworzenie przestrzeni spotkania na każdym poziomie życia społecznego. Jako miejska instytucja kultury dążymy do wpisania się w strategię rozwoju Warszawy z personalistyczną ideą „miasta na miarę człowieka”, miasta, które jest otwarte na wartości uniwersalne i sprzyja budowaniu wspólnot i wzajemnych relacji.

W ramach projektu „Miasto Dialogu” zastanawiamy się nad wartością i jakością życia człowieka w mieście. Hasłem przewodnim projektu jest zaproponowana przez Jana Pawła II idea „miasto na miarę człowieka”, która zakłada podporządkowanie struktur i działań miasta oczekiwaniom jego mieszkańców. Oznacza to potrzebę tworzenia takiej przestrzeni, w której każdy będzie czuł się gospodarzem współodpowiedzialnym za miasto, a nie jego anonimową częścią.

POWIĄZANE

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Oddajemy w Wasze ręce trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
To skierowany do wszystkich zainteresowanych tematyką relacji międzyludzkich cykl czterech debat oraz warsztatów
Miasto Dialogu to wieloletni projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.

Opublikowano 11.04.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

NOWY ODCINEK
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Gościnią odcinka jest Agnieszka Lis – lekarz psychiatra i psychoterapeutka.
Praca
Dołącz do naszego zespołu w Dziale Finansowo-Księgowym! Czekamy na Twoje zgłoszenie!
2 stycznia startuje akcja PoKolędzie JP2, podczas której chóry odwiedzają miejsca o ograniczonym dostępie do kultury. Z okazji jubileuszowej 10. edycji odbędzie się także koncert kolęd z wykonaniu uczestników. Zapraszamy także na wspólne kolędowanie na placu Zamkowym po Orszaku Trzech Króli.
Pięknych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia, serca otwartego na spotkania, a także wielu zrealizowanych planów w 2025 roku życzy Zespół Centrum Myśli Jana Pawła II

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.