Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

INSTYTUT BADAŃ NAUKOWYCH

Zdjęcie książek.

Instytut prowadzi projekty analityczne i badawcze, które czerpią bogactwo i głębię z myśli Jana Pawła II. Współpracując z nieustannie poszerzającą się siecią ekspertów, członkowie IBN analizują kwestie, które interesowały Jana Pawła II. Stawiamy sobie za cel przeniknięcie do rzeczywistości społecznej i politycznej wartości promowanych przez Jana Pawła II.

Działania naukowe Centrum Myśli Jana Pawła II

  • Kształtowanie nowego pokolenia w duchu integralnego przywództwa Jana Pawła II
  • Analizowanie życia społecznego z perspektywy antropologii Karola Wojtyły
  • Popularyzowanie myśli Jana Pawła II na gruncie gospodarki, biznesu i polityki
  •  Prowadzenie twórczego dialogu ludzi różnych kultur, religii i światopoglądów
  • Współpraca ze światowej sławy znawcami i kontynuatorami nauczania Karola Wojtyły
  • Skupienie w jednym miejscu ekspertów wielu dyscyplin naukowych: filozofii, antropologii, politologii, socjologii, prawa, teologii, historii, a także nauk ścisłych
  • Organizowanie seminariów, konwersatoriów, konferencji, programów naukowych dla studentów i doktorantów

Zespół naukowy

Przywództwo

Hasło odpowiedzialności za siebie i świat było jednym z apeli Jana Pawła II skierowanych przede wszystkim do młodzieży. Dlatego koncentrujemy nasze działania na budowaniu programów opartych na przywództwie.

Prowadzimy interdyscyplinarny program spotkań eksperckich „Karol Wojtyła Fellowship”, który przyciąga najlepszych studentów i doktorantów. Studentów zapraszamy do czytania książek autorstwa Jana Pawła II oraz tych, które były częścią jego intelektualnej formacji. Przybliżamy im „teologiczną bombę” teologii ciała, m.in. poprzez międzynarodowe sympozjum „Formed for Love” w St Patrick’s Church Conference Centre w Londynie oraz nowoczesne kursy online. W ramach Central European Summer School, poświęconej zagadnieniu „Integral Leadership”, inspirujemy do zaangażowania społecznego i tworzenia wspólnoty liderów, która będzie świadomie i mądrze budować. Nasze programy gromadzą uczestników z całego świata, od RPA po Hongkong.

Dialog

Podejmując wizję dialogu jako cennego narzędzia rozwoju tak całego społeczeństwa, jak i poszczególnych osób, widzimy swoją rolę jako  mediatora dialogu społecznego, zaangażowanego w tworzenie przestrzeni szczerego spotkania na każdym poziomie życia społecznego. Wśród wielu organizowanych przez nas spotkań szczególną rolę pełni projekt „Dziedziniec Dialogu”, inspirowany zapoczątkowanym przez Benedykta XVI „Dziedzińcem Pogan”. Tym projektem stworzyliśmy przestrzeń spotkania ponad podziałami, której głównym celem jest wzajemne uczenie się siebie. Naszymi gośćmi byli między innymi: William Cavanauch, Rémi Brague, Rocco Buttiglione, Rusty Ronald Reno, John Milbank czy John Finnis.

POWIĄZANE

Miasto Dialogu to wieloletni projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.
Program akademicki Karol Wojtyła Fellowship (KWF) składa się z cyklu seminariów podejmujących ważne i aktualne zagadnienia, pobudzających intelektualnie i zmuszających do namysłu nad współczesnymi problemami.

Opublikowano 11.04.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.