Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MIASTO DIALOGU

Miasto Dialogu to wieloletni projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera. Podejmujemy w nim refleksję nad wartością i jakością życia człowieka w mieście. Hasłem przewodnim jest zaproponowana przez Jana Pawła II idea „miasto na miarę człowieka”, która zakłada podporządkowanie struktur i działań miasta oczekiwaniom jego mieszkańców. Oznacza więc potrzebę tworzenia takiej przestrzeni, w której każdy będzie czuł się gospodarzem współodpowiedzialnym za miasto, a nie jego anonimową częścią.

Zachęcamy do lektury naszej najnowszej publikacji „Podmiotowość i postawy solidarnościowe mieszkanek i mieszkańców Warszawy”. Stanowi ona podsumowanie drugiego etapu naszych badań poświęconych kondycji społeczności mieszkańców Warszawy jako solidarnej wspólnoty.

W najbliższych miesiącach pragniemy poświęcić uwagę zależnościom między różnymi formami ubóstwa a aktywnością i społecznym zaangażowaniem warszawiaków. Szczególnie interesuje nas ubóstwo ukryte, które narusza godność człowieka tj. uniemożliwia mu udział w kulturze i życiu społecznym, atomizuje, zamyka w świecie bez nadziei.  Tegoroczną edycję pragniemy podsumować publikacją „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej – case study budowania podmiotowości mieszkańców miasta”.

Projekt realizowany jest dwupoziomowo. Na pierwszym interdyscyplinarne grono naukowców poszukuje związków i zależności między pojęciami podmiotowości i solidarności. Badania mają pokazać, jaka jest relacja między poziomem podmiotowości mieszkańców Warszawy, a skalą solidarności okazywanej osobom ubogim i wykluczonym oraz uchodźcom. Tym samym spróbujemy zdefiniować samo pojęcie podmiotowości mieszkańca Warszawy. W gronie ekspertów znaleźli się:

  • prof. Jolanta Grotowska- Leder /Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego/
  • dr hab. Maria Theiss /Uniwersytet Warszawski/
  • dr hab. Barbara Lewenstein /Uniwersytet Warszawski/
  • dr hab. Ewa Stachowska /Uniwersytet Warszawski/
  • prof. Ryszard Szarfenberg /Uniwersytet Warszawski/
  • dr Katarzyna  Górniak /Politechnika Warszawska/
  • dr Sebastian Duda /Więź/
  • dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. UKSW /Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego/
  • dr Bartosz Wieczorek /Centrum Myśli Jana Pawła II/
  • Marzena Zielonka /Centrum Myśli Jana Pawła II/

Drugi poziom to dialog, wymiana wiedzy i opinii, otwarte dyskusje i debaty poświęcone problematyce: podmiotowości człowieka w metropolii, ubóstwa więzi, ubóstwa ekonomicznego, solidarności więzi. Zaproszeni do udziału w spotkaniach goście to reprezentanci różnych aktywności związanych z życiem miasta: filozofowie, socjologowie, architekci, urbaniści, ekonomiści, eksperci od obszarów jakości życia człowieka.

Obejrzyj

Czy rozumiemy procesy polityczne toczące się wokół nas? Zapraszamy do obejrzenia debaty.
W jaki sposób mieszkańcy miast okazują swoją solidarność? I czy wszyscy na tę solidarność mogą liczyć?
Czym jest ubóstwo? Jak w kontekście polskich metropolii ubóstwo powinniśmy rozumieć i na co zwracać szczególną uwagę?
O tym jak definiować więzi i w czym się wyrażają. Czy zadowolenie mieszkańców z jakości życia w mieście przekłada się na wzrost więzi z miastem?
Czy wszyscy mieszkańcy są obywatelami? Jaka jest droga od mieszkańca do świadomego obywatela? Jakie zagrożenia dla podmiotowości stwarza wielka metropolia?

Przeczytaj

Przyglądamy się podmiotowości oraz jej relacji z solidarnością
Publikacja powstała w ramach projektu „Miasto Dialogu”, dzięki wsparciu Fundacji Konrada Adenauera

WSPÓŁORGANIZATOR: Fundacja Konrada Adenauera

PARTNER: Redakcja „Międzymiastowo” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego

Opublikowano 11.04.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.