Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MIASTO DIALOGU

Miasto Dialogu to wieloletni projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera. Podejmujemy w nim refleksję nad wartością i jakością życia człowieka w mieście. Hasłem przewodnim jest zaproponowana przez Jana Pawła II idea „miasto na miarę człowieka”, która zakłada podporządkowanie struktur i działań miasta oczekiwaniom jego mieszkańców. Oznacza więc potrzebę tworzenia takiej przestrzeni, w której każdy będzie czuł się gospodarzem współodpowiedzialnym za miasto, a nie jego anonimową częścią.

Zachęcamy do lektury naszej najnowszej publikacji „Podmiotowość i postawy solidarnościowe mieszkanek i mieszkańców Warszawy”. Stanowi ona podsumowanie drugiego etapu naszych badań poświęconych kondycji społeczności mieszkańców Warszawy jako solidarnej wspólnoty.

W najbliższych miesiącach pragniemy poświęcić uwagę zależnościom między różnymi formami ubóstwa a aktywnością i społecznym zaangażowaniem warszawiaków. Szczególnie interesuje nas ubóstwo ukryte, które narusza godność człowieka tj. uniemożliwia mu udział w kulturze i życiu społecznym, atomizuje, zamyka w świecie bez nadziei.  Tegoroczną edycję pragniemy podsumować publikacją „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej – case study budowania podmiotowości mieszkańców miasta”.

Projekt realizowany jest dwupoziomowo. Na pierwszym interdyscyplinarne grono naukowców poszukuje związków i zależności między pojęciami podmiotowości i solidarności. Badania mają pokazać, jaka jest relacja między poziomem podmiotowości mieszkańców Warszawy, a skalą solidarności okazywanej osobom ubogim i wykluczonym oraz uchodźcom. Tym samym spróbujemy zdefiniować samo pojęcie podmiotowości mieszkańca Warszawy. W gronie ekspertów znaleźli się:

  • prof. Jolanta Grotowska- Leder /Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego/
  • dr hab. Maria Theiss /Uniwersytet Warszawski/
  • dr hab. Barbara Lewenstein /Uniwersytet Warszawski/
  • dr hab. Ewa Stachowska /Uniwersytet Warszawski/
  • prof. Ryszard Szarfenberg /Uniwersytet Warszawski/
  • dr Katarzyna  Górniak /Politechnika Warszawska/
  • dr Sebastian Duda /Więź/
  • dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. UKSW /Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego/
  • dr Bartosz Wieczorek /Centrum Myśli Jana Pawła II/
  • Marzena Zielonka /Centrum Myśli Jana Pawła II/

Drugi poziom to dialog, wymiana wiedzy i opinii, otwarte dyskusje i debaty poświęcone problematyce: podmiotowości człowieka w metropolii, ubóstwa więzi, ubóstwa ekonomicznego, solidarności więzi. Zaproszeni do udziału w spotkaniach goście to reprezentanci różnych aktywności związanych z życiem miasta: filozofowie, socjologowie, architekci, urbaniści, ekonomiści, eksperci od obszarów jakości życia człowieka.

Obejrzyj

Przeczytaj

WSPÓŁORGANIZATOR: Fundacja Konrada Adenauera

PARTNER: Redakcja „Międzymiastowo” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego

Opublikowano 11.04.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.