Miasto Dialogu to wieloletni projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera. Podejmujemy w nim refleksję nad wartością i jakością życia człowieka w mieście. Hasłem przewodnim jest zaproponowana przez Jana Pawła II idea „miasto na miarę człowieka”, która zakłada podporządkowanie struktur i działań miasta oczekiwaniom jego mieszkańców. Oznacza więc potrzebę tworzenia takiej przestrzeni, w której każdy będzie czuł się gospodarzem współodpowiedzialnym za miasto, a nie jego anonimową częścią.
Zachęcamy do lektury naszej najnowszej publikacji „Podmiotowość i postawy solidarnościowe mieszkanek i mieszkańców Warszawy”. Stanowi ona podsumowanie drugiego etapu naszych badań poświęconych kondycji społeczności mieszkańców Warszawy jako solidarnej wspólnoty.
W najbliższych miesiącach pragniemy poświęcić uwagę zależnościom między różnymi formami ubóstwa a aktywnością i społecznym zaangażowaniem warszawiaków. Szczególnie interesuje nas ubóstwo ukryte, które narusza godność człowieka tj. uniemożliwia mu udział w kulturze i życiu społecznym, atomizuje, zamyka w świecie bez nadziei. Tegoroczną edycję pragniemy podsumować publikacją „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej – case study budowania podmiotowości mieszkańców miasta”.
Projekt realizowany jest dwupoziomowo. Na pierwszym interdyscyplinarne grono naukowców poszukuje związków i zależności między pojęciami podmiotowości i solidarności. Badania mają pokazać, jaka jest relacja między poziomem podmiotowości mieszkańców Warszawy, a skalą solidarności okazywanej osobom ubogim i wykluczonym oraz uchodźcom. Tym samym spróbujemy zdefiniować samo pojęcie podmiotowości mieszkańca Warszawy. W gronie ekspertów znaleźli się:
- prof. Jolanta Grotowska- Leder /Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego/
- dr hab. Maria Theiss /Uniwersytet Warszawski/
- dr hab. Barbara Lewenstein /Uniwersytet Warszawski/
- dr hab. Ewa Stachowska /Uniwersytet Warszawski/
- prof. Ryszard Szarfenberg /Uniwersytet Warszawski/
- dr Katarzyna Górniak /Politechnika Warszawska/
- dr Sebastian Duda /Więź/
- dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. UKSW /Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego/
- dr Bartosz Wieczorek /Centrum Myśli Jana Pawła II/
- Marzena Zielonka /Centrum Myśli Jana Pawła II/
Drugi poziom to dialog, wymiana wiedzy i opinii, otwarte dyskusje i debaty poświęcone problematyce: podmiotowości człowieka w metropolii, ubóstwa więzi, ubóstwa ekonomicznego, solidarności więzi. Zaproszeni do udziału w spotkaniach goście to reprezentanci różnych aktywności związanych z życiem miasta: filozofowie, socjologowie, architekci, urbaniści, ekonomiści, eksperci od obszarów jakości życia człowieka.