MIASTO DIALOGU

Miasto Dialogu to wieloletni projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera. Podejmujemy w nim refleksję nad wartością i jakością życia człowieka w mieście. Hasłem przewodnim jest zaproponowana przez Jana Pawła II idea „miasto na miarę człowieka”, która zakłada podporządkowanie struktur i działań miasta oczekiwaniom jego mieszkańców. Oznacza więc potrzebę tworzenia takiej przestrzeni, w której każdy będzie czuł się gospodarzem współodpowiedzialnym za miasto, a nie jego anonimową częścią.

Zachęcamy do lektury naszej najnowszej publikacji „Podmiotowość i postawy solidarnościowe mieszkanek i mieszkańców Warszawy”. Stanowi ona podsumowanie drugiego etapu naszych badań poświęconych kondycji społeczności mieszkańców Warszawy jako solidarnej wspólnoty.

W najbliższych miesiącach pragniemy poświęcić uwagę zależnościom między różnymi formami ubóstwa a aktywnością i społecznym zaangażowaniem warszawiaków. Szczególnie interesuje nas ubóstwo ukryte, które narusza godność człowieka tj. uniemożliwia mu udział w kulturze i życiu społecznym, atomizuje, zamyka w świecie bez nadziei.  Tegoroczną edycję pragniemy podsumować publikacją „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej – case study budowania podmiotowości mieszkańców miasta”.

Projekt realizowany jest dwupoziomowo. Na pierwszym interdyscyplinarne grono naukowców poszukuje związków i zależności między pojęciami podmiotowości i solidarności. Badania mają pokazać, jaka jest relacja między poziomem podmiotowości mieszkańców Warszawy, a skalą solidarności okazywanej osobom ubogim i wykluczonym oraz uchodźcom. Tym samym spróbujemy zdefiniować samo pojęcie podmiotowości mieszkańca Warszawy. W gronie ekspertów znaleźli się:

  • prof. Jolanta Grotowska- Leder /Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego/
  • dr hab. Maria Theiss /Uniwersytet Warszawski/
  • dr hab. Barbara Lewenstein /Uniwersytet Warszawski/
  • dr hab. Ewa Stachowska /Uniwersytet Warszawski/
  • prof. Ryszard Szarfenberg /Uniwersytet Warszawski/
  • dr Katarzyna  Górniak /Politechnika Warszawska/
  • dr Sebastian Duda /Więź/
  • dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. UKSW /Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego/
  • dr Bartosz Wieczorek /Centrum Myśli Jana Pawła II/
  • Marzena Zielonka /Centrum Myśli Jana Pawła II/

Drugi poziom to dialog, wymiana wiedzy i opinii, otwarte dyskusje i debaty poświęcone problematyce: podmiotowości człowieka w metropolii, ubóstwa więzi, ubóstwa ekonomicznego, solidarności więzi. Zaproszeni do udziału w spotkaniach goście to reprezentanci różnych aktywności związanych z życiem miasta: filozofowie, socjologowie, architekci, urbaniści, ekonomiści, eksperci od obszarów jakości życia człowieka.

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Oddajemy w Wasze ręce drugi numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat samotności.
To skierowany do wszystkich zainteresowanych tematyką relacji międzyludzkich cykl czterech debat oraz warsztatów

Obejrzyj

Czy rozumiemy procesy polityczne toczące się wokół nas? Zapraszamy do obejrzenia debaty.
W jaki sposób mieszkańcy miast okazują swoją solidarność? I czy wszyscy na tę solidarność mogą liczyć?
Czym jest ubóstwo? Jak w kontekście polskich metropolii ubóstwo powinniśmy rozumieć i na co zwracać szczególną uwagę?
O tym jak definiować więzi i w czym się wyrażają. Czy zadowolenie mieszkańców z jakości życia w mieście przekłada się na wzrost więzi z miastem?
Czy wszyscy mieszkańcy są obywatelami? Jaka jest droga od mieszkańca do świadomego obywatela? Jakie zagrożenia dla podmiotowości stwarza wielka metropolia?

Przeczytaj

Przyglądamy się podmiotowości oraz jej relacji z solidarnością
Publikacja powstała w ramach projektu „Miasto Dialogu”, dzięki wsparciu Fundacji Konrada Adenauera

WSPÓŁORGANIZATOR: Fundacja Konrada Adenauera

PARTNER: Redakcja „Międzymiastowo” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego

Opublikowano 11.04.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Oddajemy w Wasze ręce drugi numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat samotności.
Oddajemy w Wasze ręce przewodnik „Warszawa – miasto wielu religii” w formie online, który pozwoli Wam samodzielnie wyruszyć na spacer szlakiem wybranej religii.
Październik z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów, spotkań Pod Wspólnym Dachem, koncertu i debat.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.