Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary

Muzyka Pokoju Muzyka Wiary plakat

Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności. Dzięki bezpłatnym koncertom Festiwal jest dostępny dla każdego mieszkańca Warszawy.

Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to inicjatywa, której celem jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój. Inspiracją do jego powstania był Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, zorganizowany w 1986 roku przez Jana Pawła II. Realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II Festiwal wspiera budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi.

Od 2022 roku Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY odbywa się pod zmienioną nazwą (wcześniej: MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU), akcentującą pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej jako pierwotna, jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Rok 2022 pokazał, że pokój jest wartością kruchą i bezwzględnie deptaną. Oddając głos artystom, kompozytorom oraz wykonawcom wydarzeń Festiwalu, Centrum Myśli Jana Pawła II chciało wyrazić swoją solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych oraz zastanowić się, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom i godzić zwaśnione narody.

W 2022 roku na program Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY składało się pięć specjalnie przygotowanych koncertów oraz pokaz filmowy:

  • „OBADIAH” – Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm
  • „BEZCZAS” – Hashtag Ensemble
  • „KWARTETY TANSMANA” – Atom String Quartet
  • „MODLITWY WIRUJĄCE” – Zemler / Majidi / Chamoun / Tyciński / Domagalski
  • „PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY” – Dziczka / SzaZa

Artyści zaproszeni do współtworzenia szóstej edycji Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY zmierzyli się z wyzwaniem opowiedzenia o pokoju w dobie niepokoju. Wszystkie koncerty przygotowywane zostały specjalnie na zamówienie Festiwalu i tam miały swoje premiery.

Galeria

Posłuchaj

To lament tytułowej bohaterki rozpaczającej po odejściu Tezeusza. Do dziś zachwyca pięknem i siłą nowatorskich środków muzycznej ekspresji.
Głęboko zakorzenione w literaturze psalmy to wyjątkowy dokument czasu –uniwersalny przykład jak rozmawiać z Bogiem.
Solowy projekt „Na granicy światów” sięga do kompozytorskich pereł dwudziestowiecznych, europejskich twórców. Do utworów pisanych specjalnie z myślą o akordeonie.

Opublikowano 17.05.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.