Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary

Muzyka Pokoju Muzyka Wiary plakat

Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności. Dzięki bezpłatnym koncertom Festiwal jest dostępny dla każdego mieszkańca Warszawy.

Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to inicjatywa, której celem jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój. Inspiracją do jego powstania był Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, zorganizowany w 1986 roku przez Jana Pawła II. Realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II Festiwal wspiera budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi.

Od 2022 roku Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY odbywa się pod zmienioną nazwą (wcześniej: MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU), akcentującą pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej jako pierwotna, jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Rok 2022 pokazał, że pokój jest wartością kruchą i bezwzględnie deptaną. Oddając głos artystom, kompozytorom oraz wykonawcom wydarzeń Festiwalu, Centrum Myśli Jana Pawła II chciało wyrazić swoją solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych oraz zastanowić się, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom i godzić zwaśnione narody.

W 2022 roku na program Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY składało się pięć specjalnie przygotowanych koncertów oraz pokaz filmowy:

  • „OBADIAH” – Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm
  • „BEZCZAS” – Hashtag Ensemble
  • „KWARTETY TANSMANA” – Atom String Quartet
  • „MODLITWY WIRUJĄCE” – Zemler / Majidi / Chamoun / Tyciński / Domagalski
  • „PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY” – Dziczka / SzaZa

Artyści zaproszeni do współtworzenia szóstej edycji Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY zmierzyli się z wyzwaniem opowiedzenia o pokoju w dobie niepokoju. Wszystkie koncerty przygotowywane zostały specjalnie na zamówienie Festiwalu i tam miały swoje premiery.

Galeria

Posłuchaj

To lament tytułowej bohaterki rozpaczającej po odejściu Tezeusza. Do dziś zachwyca pięknem i siłą nowatorskich środków muzycznej ekspresji.
Głęboko zakorzenione w literaturze psalmy to wyjątkowy dokument czasu –uniwersalny przykład jak rozmawiać z Bogiem.
Solowy projekt „Na granicy światów” sięga do kompozytorskich pereł dwudziestowiecznych, europejskich twórców. Do utworów pisanych specjalnie z myślą o akordeonie.

Opublikowano 17.05.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.