Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary

Muzyka Pokoju Muzyka Wiary plakat

Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności. Dzięki bezpłatnym koncertom Festiwal jest dostępny dla każdego mieszkańca Warszawy.

Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to inicjatywa, której celem jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój. Inspiracją do jego powstania był Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, zorganizowany w 1986 roku przez Jana Pawła II. Realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II Festiwal wspiera budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi.

Od 2022 roku Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY odbywa się pod zmienioną nazwą (wcześniej: MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU), akcentującą pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej jako pierwotna, jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Rok 2022 pokazał, że pokój jest wartością kruchą i bezwzględnie deptaną. Oddając głos artystom, kompozytorom oraz wykonawcom wydarzeń Festiwalu, Centrum Myśli Jana Pawła II chciało wyrazić swoją solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych oraz zastanowić się, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom i godzić zwaśnione narody.

W 2022 roku na program Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY składało się pięć specjalnie przygotowanych koncertów oraz pokaz filmowy:

  • „OBADIAH” – Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm
  • „BEZCZAS” – Hashtag Ensemble
  • „KWARTETY TANSMANA” – Atom String Quartet
  • „MODLITWY WIRUJĄCE” – Zemler / Majidi / Chamoun / Tyciński / Domagalski
  • „PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY” – Dziczka / SzaZa

Artyści zaproszeni do współtworzenia szóstej edycji Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY zmierzyli się z wyzwaniem opowiedzenia o pokoju w dobie niepokoju. Wszystkie koncerty przygotowywane zostały specjalnie na zamówienie Festiwalu i tam miały swoje premiery.

Galeria

Posłuchaj

To lament tytułowej bohaterki rozpaczającej po odejściu Tezeusza. Do dziś zachwyca pięknem i siłą nowatorskich środków muzycznej ekspresji.
Głęboko zakorzenione w literaturze psalmy to wyjątkowy dokument czasu –uniwersalny przykład jak rozmawiać z Bogiem.
Solowy projekt „Na granicy światów” sięga do kompozytorskich pereł dwudziestowiecznych, europejskich twórców. Do utworów pisanych specjalnie z myślą o akordeonie.

Opublikowano 17.05.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.