Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności. Dzięki bezpłatnym koncertom Festiwal jest dostępny dla każdego mieszkańca Warszawy.
Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to inicjatywa, której celem jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój. Inspiracją do jego powstania był Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, zorganizowany w 1986 roku przez Jana Pawła II. Realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II Festiwal wspiera budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi.
Od 2022 roku Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY odbywa się pod zmienioną nazwą (wcześniej: MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU), akcentującą pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej jako pierwotna, jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Rok 2022 pokazał, że pokój jest wartością kruchą i bezwzględnie deptaną. Oddając głos artystom, kompozytorom oraz wykonawcom wydarzeń Festiwalu, Centrum Myśli Jana Pawła II chciało wyrazić swoją solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych oraz zastanowić się, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom i godzić zwaśnione narody.
W 2022 roku na program Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY składało się pięć specjalnie przygotowanych koncertów oraz pokaz filmowy:
- „OBADIAH” – Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm
- „BEZCZAS” – Hashtag Ensemble
- „KWARTETY TANSMANA” – Atom String Quartet
- „MODLITWY WIRUJĄCE” – Zemler / Majidi / Chamoun / Tyciński / Domagalski
- „PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY” – Dziczka / SzaZa
Artyści zaproszeni do współtworzenia szóstej edycji Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY zmierzyli się z wyzwaniem opowiedzenia o pokoju w dobie niepokoju. Wszystkie koncerty przygotowywane zostały specjalnie na zamówienie Festiwalu i tam miały swoje premiery.