Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

25-lecie „Listu do artystów” Jana Pawła II

Obraz przedstawiający anioła klękającego przed Najświętszą Maryją Panną, scena zwiastowania

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które przed laty uczyniliśmy w Centrum Myśli Jana Pawła II jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy? To „List do artystów” Jana Pawła II. Dokument obchodzi w tym roku w kwietniu jubileusz 25-lecia swojego powstania.

„…zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki” – pisał Jan Paweł II.

List, nazywając artystów poszukiwaczami „nowych epifanii piękna”, stał się także punktem wyjścia do wielu realizowanych przez nas projektów artystycznych, m.in. Festiwal Nowe Epifanie.

Nie ma wątpliwości, że Jan Paweł II, sam będąc aktorem i poetą, doceniał pracę artystów. Jak postrzegał ich rolę? Jakie zadania przed nimi stawiał? Zachęcamy dziś do lektury listu, który znajdziecie w całości na naszym portalu jp2online.pl.

Mała próbka poniżej, a my dziękujemy Wam dziś, artyści, że współpracujecie z nami przy tylu projektach!

„Społeczeństwo potrzebuje bowiem artystów, podobnie jak potrzebuje naukowców i techników, pracowników fizycznych i umysłowych, świadków wiary, nauczycieli, ojców i matek, którzy zabezpieczają wzrastanie człowieka i rozwój społeczeństwa poprzez ową wzniosłą formę sztuki, jaką jest «sztuka wychowania». W rozległej panoramie kultury każdego narodu artyści mają swoje miejsce. Gdy idąc za głosem natchnienia tworzą dzieła naprawdę wartościowe i piękne, nie tylko wzbogacają dziedzictwo kulturowe każdego narodu i całej ludzkości, ale pełnią także cenną posługę społeczną na rzecz dobra wspólnego”.


Grafika: „Zwiastowanie” Fra Angelico, patron artystów i twórców kultury, przywoływany w „Liście do artystów”.

Opublikowano 12.04.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.
Rekrutacja
Dołącz do naszego zespołu!
Wykład wybitnej prof. Chantal Delsol, debata pt. „Zaufanie – siła czy słabość?” oraz Warszawska Noc Muzeów. Zobaczcie majowy program centrum
Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.