Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Moment umierania może być piękny

Podcast „Słuchając drogi”

Grafika ze zdjęciem kobiety oraz napisem Moment umierania może być piękny

Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania. Przy odchodzeniu drugiej osoby można zadbać o bliskość, akceptację, a nawet chwile szczęścia. Co więcej, śmierć może pomóc nam zatrzymać się, docenić to, co już przeżyliśmy i bardziej cieszyć się życiem.


W takim razie, jak pomóc drugiemu człowiekowi w odchodzeniu? Jak zadbać o relację, a jak o komunikację w tych trudnych chwilach? I czy umierać można dobrze? Zastanowimy się, czym jest śmierć z perspektywy opieki paliatywnej. Przyjrzymy się idei, kondycji, trudnościom i potrzebom takiej opieki. Porozmawiamy także o konferencji Empatia a umieranie śmierć, której celem jest poprawa medycyny paliatywnej.

Zapraszamy do rozmowy z dr n. med. Agatą Malendą – lekarką hospicyjną związaną z Fundacją Hospicjum Onkologiczne w podwarszawskich Bramkach, specjalistką chorób wewnętrznych oraz hematologii. Członkini Instytutu Dobrej Śmierci. Inicjatorka cyklu konferencji pt: „Empatia a umieranie i śmierć” współorganizowanych z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie.


Zapraszamy do rozmowy. Dołącz do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi    

Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje, zapraszamy do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl

Posłuchaj

Jak pomóc drugiemu człowiekowi w odchodzeniu? Jak zadbać o relację, a jak o komunikację w tych trudnych chwilach? I czy umierać można dobrze?

Opublikowano 30.03.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.