Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jak przedziwne Twe Imię

Koncert

|

Zespół Dziczka

Na program koncertu składają się pieśni o religijnym charakterze (tzw. psalmy), zaczerpnięte z nagrań autentycznych wykonawców z obszaru Ukrainy Wschodniej, Polesia, a także Północnego Podlasia (częściowo w granicach współczesnej Polski), ponadto utwory znalezione w źródłach drukowanych, a także nabożne kantyki św. Dymitra z Rostowa – największego klasyka ukraińskiej literatury religijnej końca XVII i początku XVIII wieku, urodzonego na Kijowszczyźnie.

W tradycji ludowej tzw. psalmy wykonywano zarówno w cerkwi, jak i poza świątynią, na dworze lub w domu. Tematykę większości stanowią motywy biblijne lub apokryfy powstałe w tradycji ustnej i przekazywane z pokolenia na pokolenie wśród ludu. Muzyka psalmów, a także sposób ich wykonywania są zróżnicowane – czasami przypomina cerkiewną, czasami jest bardziej w stylu pieśni obrzędowych lub lirycznych. 


Program utworów

1. „Pochwału prynesu Sładkomu Isusu” – kant z XVII w., tekst św. Dimitra z Rostowa (Dimitra Tuptało)
2. „Strany wsieho swieta” – tradycyjna kolęda z Podlasia
3. „Ty moj Boh Isuse” – kant z XVII w., tekst św. Dimitra z Rostowa, melodia ludowa
4. „Dywnoje Imia Twoje” – tradycyjny psalm wielkopostny
5. „Isuse moj Prelubieznoj” – kant z XVII w., tekst św. Dimitra z Rostowa
6. „Izijszow że sam Hospod’ iz neba” – tradycyjny psalm z Ukrainy Wschodniej o Sądzie Ostatecznym
7. „Tam na Hori na Golgocie” – tradycyjny psalm wielkopostny z Podlasia
8. „Oj tam na Hori na murowanej” – tradycyjny psalm wielkopostny z Ukrainy Wschodniej
9. „Anheł nasz Chranytel” – tradycyjny psalm wielkopostny z Polesia
10. „Uże dekret podpisuje” – tradycyjny psalm wielkopostny z Podlasia
11. „Szczasływaja taja put’” – tradycyjny psalm z Ukrainy Wschodniej
12. „Swiatyj Boże” (Trysagion) – melodia ludowa\

Zespół Dziczka wystąpi w składzie:

Tetiana Sopiłka (kierownik zespołu) 
Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Amelia Pietroczuk, Maria Puzyna, Agata Wróbel


Dziczka (ukr. Дичка) – zespół powstał w 2006 roku w Warszawie w grupie przyjaciół, miłośników muzyki tradycyjnej. Repertuar grupy stanowią tradycyjne wiejskie pieśni – obrzędowe, liryczne, religijne – z różnych regionów Ukrainy oraz Podlasia. W swoich interpretacjach śpiewaczki starają się zachować oryginalne dialekty oraz charakter i sposób wykonania. Dziczka regularnie daje koncerty w Polsce i za granicą, bierze udział w festiwalach, projektach teatralnych, radiowych i filmowych. Zespół zagrał m.in. w filmie Wojtka Smarzowskiego „Wołyń”, wykonując w nim również ukraińską muzykę wokalną. Dotychczasowy dorobek fonograficzny grupy to trzy płyty CD: „Tradycyjne pieśni z Ukrainy” (2009), „Kolędy z Podlasia” (2012) oraz „Pąć” (2021). Album „Pąć” znalazł się w finale Konkursu na Folkowy Fonogram Roku towarzyszącego Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Liderką i założycielką Dziczki jest Tetiana Sopiłka, ukraińska wokalistka, etnomuzykolożka, pedagożka, absolwentka i wieloletnia pracowniczka naukowa Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, członkini powstałego w 1979 roku legendarnego ukraińskiego zespołu Drevo, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej, uczestniczka wielu międzynarodowych projektów muzyki tradycyjnej, a także współczesnej (w Polsce koncertowała m.in. z grupą Voo Voo).

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.