Porozmawiajmy o przemijaniu

Komiksowy dymek z napisem Porozmawiajmy o przemijaniu

Zapraszamy do głębokiej i autentycznej „Rozmowy o przemijaniu”. Rozmowy trudnej, wielowątkowej, ale i takiej, która daje nadzieję, bo rozmowa o śmierci, to tak naprawdę rozmowa o jakości życia, zarówno tych, którzy odeszli, jak i tych, którzy opłakują stratę.

Choroba, cierpienie i w końcu śmierć, to niezbywalne elementy naszego życia. To uniwersalne doświadczenie egzystencjalne, które zrównuje wszystkich umierających, bez względu na status społeczny, pochodzenie i wyznawaną, lub nie, wiarę. To w końcu smutek bliskich, którzy muszą zmierzyć się ze stratą i dojmującym poczuciem pustki, przeżyć je i z czasem zaakceptować, by dalej żyć.

Jak podkreślają eksperci i ekspertki zaproszeni do projektu, śmierć ma niezwykle ważny wymiar wspólnotowy. Wyraża się on nie tylko w rytuałach, ale także w tym, że w śmierci i żałobie niezmiernie ważna jest bliskość, czułość, obecność, rozmowa, „małe/wielkie” gesty miłości. A tym, co pomaga nam przejść przez doświadczenie straty, jest żywa relacja z najbliższymi.

Zapraszamy do refleksji nad głębszym wymiarem śmierci i przemijania w kontekście indywidualnym i wspólnotowym za pomocą materiałów, które opublikowaliśmy w swoich kanałach Youtube oraz Facebook. Pierwotnym pretekstem do podjęcia tych rozważań była miniona rocznica śmierci Jana Pawła II, pandemia i trwająca wojna. Jesteśmy głęboko przekonani o aktualności podjętych tematów.

PODCASTY :


  • Śmierć jest częścią życia – rozmowa Marcina Nowaka z Aleksandrą Kurowską-Susdorf, autorką książki „Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych”, na co dzień współpracującą z Instytutem Dobrej Śmierci.
    Rozmówcy szukają odpowiedzi m.in. na pytania o to, czym jest śmierć i dlaczego nie potrafimy o niej rozmawiać? Jak myśleć o śmierci pomimo lęku przed nią? Gdzie jest miejsce na starość we współczesnej kulturze? Rozmowa skupia się również na różnych sposobach patrzenia na śmierć, pozornym braku tabu dotyczącego śmierci oraz o wpływie pandemii i wojny na nasze postrzeganie przemijania. Jak podkreśla nasz gość: „Bardzo ważne jest, abyśmy nie bali się rozmowy o przemijaniu, bo rozmowa o śmierci, to tak naprawdę rozmowa o jakości życia.”
  • Każda podróż ma swój koniec… – rozmowa Pawła Kęski z dr. Pawłem Grabowskim, lekarzem medycyny paliatywnej, założycielem i prezesem Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu.
    Śmierć może nam się jawić jako agresor brutalnie przecinający nić życia. Może się też jawić jako ostatni z miliona kroków, który sięgając w wieczność napełnia egzystencję przedziwnym sensem. Różnicę między lękiem a nadzieją wyznacza samo życie, rodzinne relacje, wiara, a w końcu wrażliwa obecność bliźniego na ostatnim etapie drogi. Wiedzą o tym Ci, którzy od lat cierpliwie towarzyszą odchodzącym.
  • Śmierć to przejście – rozmowa Marcina Nowaka z ojcem Hieronimem Kaczmarkiem OP, duszpasterzem, obecnie mieszkającym i pracującym w dominikańskim klasztorze w Warszawie – na Służewie.
    Rozmówcy przyglądają się śmierci z punktu widzenia chrześcijaństwa. Wspólnie poszukują odpowiedzi na pytania: Skoro Bóg jest dobry, to skąd bierze się cierpienie i tragiczna śmierć? Czy śmierć jest karą za grzechy? Rozmawiają także o smutku i jego roli w życiu człowieka oraz o tym, jaką rolę w patrzeniu na śmierć odgrywa nadzieja. Zastanawiają się także nad tym, czy, biorąc pod uwagę upływ czasu, śmierć Jana Pawła II czegoś nas nauczyła? Przygladają się śmierci z perspektywy Golgoty, Łazarza, a przede wszystkim z perspektywy życia.
  • W żałobie bardzo ważna jest rozmowa – rozmowa Marcina Nowaka z Ewą Chalimoniuk, psychoterapeutką związaną z Laboratorium Psychoedukacji, współautorką książki „Życie zmienia się, ale nie kończy”.
    Rozmówcy przyglądają się żałobie – jej etapom i tym, że bardzo często w życiu nie występują one po kolei. Nasza rozmówczyni opowiada także o roli rytuałów w czasie przeżywania żałoby oraz o tym, jak ważne jest, aby w tym procesie nie być samemu.

PUBLIKACJA:

  •  „Śmierć papieża. Odchodzenie Jana Pawła II w oczach Polaków” – publikacja na portalu jp2online.pl poświęcona analizie socjologicznej i odpowiedzi na pytanie, kim był Jan Paweł II dla Polaków. Przedstawienie kolejnych faktów poprzedzających śmierć papieża widzianych przez pryzmat ówczesnych mediów. Zachowania i poglądy przedstawicieli różnych grup wiekowych/wyznaniowych/środowiskowych w momencie ogłoszenia śmierci, opracowane na podstawie sond ulicznych i wspomnień.

Obejrzyj

Posłuchaj

Opublikowano 31.10.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.