Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Miłować ludzką miłość

Okładka książki "Miłować ludzką miłość"

Miłować ludzką miłość to kolejny tom nurtu naukowego serii Teologia ciała. Tym razem prezentujemy – jak głosi podtytuł – dziedzictwo myśli Jana Pawła II i małżeństwie i rodzinie.

Osoby zainteresowane kupnem prosimy o kontakt: centrum@centrumjp2.pl, tel. +48 22 277 53 00

„Człowiek nie może żyć bez miłości” – pisał Jan Paweł II w otwierające jego pontyfikat encyklice Redemptor homini. W Przekroczyć próg nadziei natomiast wyznał: „Jako młody kapłan nauczyłem się miłować ludzką miłość. […] Jeśli umiłuje się ludzką miłość, to wtedy rodzi się także żywa potrzeba zaangażowania wszystkich sił na rzecz «pięknej miłości». Bo miłość jest piękna”.

W tym świetle staje się zrozumiałym, dlaczego papież tak wiele i tak sugestywnie nauczał o ludzkiej miłości. Przekonuje o tym tom Miłować ludzką miłość. Stanowi on zbiór artykułów rzetelnie prezentujących nauczanie papieża na temat małżeństwa i rodziny.

To najbardziej aktualne odczytanie, z punktu widzenia różnych dziedzin nauki i kręgów kulturowych, papieskiego przesłania o fenomenie ludzkiej miłości, relacjach między mężczyzną i kobietą, płodności i otwartości na życie. Wśród autorów: Angelo Scola, Jean Maria Lustiger, Giovanni Reale, Tadeusz Styczeń. Wytrawna lektura dla tych, którzy chcą odkryć piękno miłości i uczynić ją prawdziwie piękną w swoim życiu.

Jan Paweł II dobrze wiedział, że starania, by uczynić miłość naprawdę „piękną”, powinny być zakorzenione w cierpliwym poszukiwaniu prawdy: prawdy zapisanej w sercu każdej osoby jako wewnętrzne wezwanie do złożenia daru z samego siebie i ukazującej się w pełni w Chrystusie – Tym, który jedyny objawia człowiekowi człowieka i wskazuje mu jego najwyższe powołanie. […] Wizje i metody nauczane przez Jana Pawła II okazały się […] żywe, bogate i prorocze, zdolne inspirować nowe badania filozoficzne i teologiczne, być zachętą do odpowiedniego do nich duszpasterstwa, dotykać ludzkiego życia i przekształcać je, udowadniając tym samym, że chrześcijaństwo w żaden sposób nie zubaża ludzkiej miłości, lecz po stokroć ją ubogaca.

ze Słowa wstępnego

 

 

Jan Paweł II mógł odważyć się na nauczanie o miłości, bo sam najgłębiej ją miłował i był jej konsekwentnym świadkiem. To jego nauczanie trzeba zgłębiać ciągle na nowo. Pomaga w tym i treść, i struktura niniejszego tomu. Znamienici autorzy są spolegliwymi przewodnikami po niezliczonych drogach ludzkiej miłości, odkrywanych i opisywanych przez Papieża. Dostarczają kluczy do zrozumienia bogatego dziedzictwa jego myśli. W trudnej wspinaczce na szczyty miłowania wskazują czytelnikowi szlak wyznaczony przez Mistrza.

prof. Aniela Dylus (UKSW)

 

Każdy opis miłości, jeżeli ma być prawdziwy, musi znajdować odzwierciedlenie w ludzkim doświadczeniu. Stąd zasługą autorów książki Miłować ludzką miłość jest podjęcie próby uporządkowania bogatego dziedzictwa Jana Pawła II poświęconego miłości w ścisłym powiązaniu życia i myśli, ciała i słowa. Refleksja łączy się tu z odniesieniami do życia i pracy duszpasterskiej Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Ta publikacja to znakomity podręcznik do studiowania problematyki małżeństwa i rodziny w nauczaniu polskiego Papieża.

Józef Augustyn SJ


Miłować ludzką miłość. Dziedzictwo myśli Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie, red. L. Melina, S. Grygiel, tłum. K. Halat, J. Skoczylas, Centrum Myśłi Jana Pawłą II, Warszawa 2010.

Przeczytaj

Kolejny tom wydany w serii „Teologia ciała”
W jaki sposób przeżywanie własnej seksualności wpływa na poczucie sensu życia? Kolejna pozycja w serii „Teologia ciała”
Przewodnik po teologii ciała Jana Pawła II Mary Healy to cykl miniwykładów, opartych na nauczaniu Papieża o miłości, seksualności i małżeństwie
Publikacja ukazała się w serii poświęconej teologii ciała

Opublikowano 30.03.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.