Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kobiety w Chrystusie

Okładka książki "Kobiety w Chrystusie w stronę nowego feminizmu"

Jan Paweł II jako propagator feminizmu? Owszem! Ale feminizmu nowego, który głosi, że „kobiety mają do odegrania rolę wyjątkową, a może i decydującą, […] mają stawać się promotorkami «nowego feminizmu», który […] umie rozpoznać i wyrazić autentyczny geniusz kobiecy […]” (encyklika Evangelium vitae, 99). Co to znaczy? Dowiedz się, sięgając po książkę „Kobiety w Chrystusie”.

Kobiety w Chrystusie to kolejny tom – tym razem w nurcie naukowym – serii Teologia ciała. Jest to jedna z pierwszych (i, jak się wydaje, najlepsza z dotychczas wydanych) zbiorowych prac naukowych poświęconych nowemu feminizmowi inspirowanemu nauczaniem Jana Pawła II. Książka zdobyła duży rozgłos i uznanie w oczach krytyków. Składają się na nią niezwykle interesujące artykuły dotyczące m.in. problematyki kobiecości, płci biologicznej i społeczno-kulturowej, kwestii równości i różnicy między płciami, cielesności itp. Autorzy zbioru w nowatorski sposób łączą refleksję teologiczną, filozoficzną, społeczną i psychologiczną. Teksty opatrzone są cytatami odwołującymi się do poważnych prac filozoficznych i teologicznych: Jana Pawła II, Tomasza z Akwinu, Hansa Ursa von Balthasara, Kartezjusza i innych. Praca zawiera ponadto spis bibliograficzny, nieoceniony dla badaczy nowego feminizmu.

O autorce

Michele M. Schumacher (ur. 1964) – doktor teologii (tytuł uzyskany w John Paul II Institute w Waszyngtonie), wykładowca akademicki, autorka wielu artykułów poświęconych zagadnieniom antropologii teologicznej, chrześcijańskiemu feminizmowi i teologii dogmatycznej. Współpracuje z Uniwersytetem Fryburskim w Szwajcarii. Matka czworga dzieci.

Mimo wszelkich naszych prób zrozumienia kobieta pozostaje głęboką i trwałą tajemnicą – której równa się jedynie tajemnica mężczyzny, a obydwie tkwią we wnętrzu obejmującej je tajemnicy Trójjedynego Boga. […] Nowy feminizm będzie się rozwijał i kwitł, w miarę jak będą się rozwijały i rozkwitały kobiety – zawsze i wszędzie we współpracy z mężczyznami – dla dobra wszystkich ludzi i dla promowania autentycznie ludzkiej i chrześcijańskiej kultury.

Michele M. Schumacher (z Przedmowy do wydania polskiego)

Z recenzji

 

Książka Kobiety w Chrystusie – kompetentne wprowadzenie do nowego feminizmu w duchu Jana Pawła II – jest bardzo cenną pozycją. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do przezwyciężenia płycizn, stereotypów i ideologicznego zacietrzewienia we współczesnej debacie o kobietach i feminizmie.

dr hab. Jarosław Kupczak OP

Kobiety w Chrystusie to pierwsza na polskim rynku tak bogata naukowa praca poświęcona nowemu feminizmowi, zakorzenionemu w teologii ciała Jana Pawła II. Z całą pewnością książka, która zyskała uznanie na rynku amerykańskim i francuskim, ma wartość absolutnie przełomową również w ojczyźnie papieża Polaka, gdzie kwestia roli kobiety w społeczeństwie i Kościele oraz współpracy kobiet i mężczyzn w każdej sferze życia społecznego wymaga pogłębionej refleksji i ciągłego przekładania teorii na praktykę.

dr Aneta Gawkowska (ISNS UW)

Kobiety w Chrystusie. W stronę nowego feminizmu, red. M. M. Schumacher, tłum. M. Romanek, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2008.

Przeczytaj

Publikacja ukazała się w serii poświęconej teologii ciała
Kolejny tom wydany w serii „Teologia ciała”
W jaki sposób przeżywanie własnej seksualności wpływa na poczucie sensu życia? Kolejna pozycja w serii „Teologia ciała”
Publikacja ukazała się w serii poświęconej teologii ciała
Przewodnik po teologii ciała Jana Pawła II Mary Healy to cykl miniwykładów, opartych na nauczaniu Papieża o miłości, seksualności i małżeństwie

Opublikowano 17.03.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.