10 grudnia przypada 75. rocznica ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, najważniejszego i pierwszego tego rodzaju dokumentu przyjętego przez ONZ i społeczność międzynarodową. W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy trzy wieczory filmowe oraz dwa nowe podcasty z serii „Słuchając drogi”. Po pokazach filmów zapraszamy na rozmowy z naszymi gośćmi, którzy w swojej pracy w różny sposób mierzą się z tematem praw człowieka.
Jan Paweł II wielokrotnie odwoływał się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. 25 lat temu, z okazji 50. rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, napisał przesłanie papieskie adresowane do przewodniczącego 53. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
PROGRAM
Wieczory filmowe:
- 5 grudnia (wtorek) godzina 18:00 – „Na pełny etat”(2021), reż. Éric Gravel, 87 min.
Gościem wieczoru będzie Marek Szymaniak – reportażysta, autor książek: „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”, „Urobieni. Reportaże o pracy”, z którym porozmawiamy m.in. o przepracowaniu, czyli jednej ze współczesnych formach niewolnictwa. - 7 grudnia (czwartek) godzina 18:00 –„Aida”(2020), reż. Jasmila Žbanić, 101 min. Film będzie dla nas punktem wyjścia do rozmowy na trudny temat konfliktów etnicznych i zbrodni ludobójstwa w Europie.
- 8 grudnia (piątek) godzina 18:00 – „Prześwietlenie”(2022), reż. Cristian Mungiu, 125 min. Naszą gościnią będzie Elmira Abasbekowa z Fundacji dla Wolności, asystentka rodzin uchodźczych, z którą porozmawiamy o sytuacji migrantów i ich integracji w ramach wspólnot lokalnych.
Premiery podcastów „Słuchając drogi”:
- 4 grudnia – „Drugi człowiek zmienia wszystko” – rozmowa z Joanną Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich
- 8 grudnia – „Bez miłości prawa człowieka nie działają dobrze” – rozmowa z adwokatem dr. Tomaszem Snarskim
Opisy filmów:
Pierwszym z wyświetlanych filmów, będzie francuski obraz pt. „Na pełny etat”. Éric Gravel, uznany za najlepszego reżysera konkursu „Horyzonty” weneckiego festiwalu w 2021 roku, opowiada o życiu w czasach kryzysu. Przedstawia portret kobiety funkcjonującej pod ciągłą presją, na niestabilnym rynku pracy, przy braku bezpieczeństwa socjalnego. Główna bohaterka, w roli której wystąpiła gwiazda francuskiego kina, laureatka Cezara, Laure Calamy, stara się pogodzić wychowywanie dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Kiedy pojawia się przed nią szansa awansu, wybucha ogólnokrajowy strajk. Mimo przeszkód stara się dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Film będzie można obejrzeć 5 grudnia.
Kolejna z przygotowanych przez nas propozycji to nominowana w 2021 roku do nagrody Oscara, pokazywana na Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić. Film podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii, a dokładniej masakry w Srebrnicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów zostaje zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Historia widziana jest oczami kobiety, reżyserki i zarazem tytułowej bohaterki, tłumaczki, pracującej w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się wynegocjować życie. Na projekcję filmu zapraszamy 7 grudnia.
Trzeci z filmów to rumuński obraz reżyserii Cristiana Mungiu pt. „Prześwietlenie”, który premierę miał w Cannes. Akcja rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej uprzedzeń i urazów, które potęguje pojawienie się nowych pracowników, emigrantów ze Sri Lanki. W regionie zamieszkałym przez kilka narodowości szerzy się ksenofobia. W filmie splatają się wątki miłości, dziecięcej traumy, ekoaktywizmu, i wrażliwego, męskiego ego. Do legendy przeszła nakręcona w jednym ujęciu 17- minutowa scena, w której głos zabiera 26 osób. Z tłumu, reżyser wyławia jednak kilkoro bohaterów, którzy stają się przewodnikami po tej opowieści. Projekcja odbędzie się 8 grudnia.
Na wszystkie filmy zapraszamy na godzinę 18:00 do Sali Kominkowej Centrum Myśli Jana Pawła II przy ulicy Foksal 11.
W ramach Tygodnia Praw Człowieka zaplanowaliśmy także premiery dwóch podcastów z serii „Słuchając drogi”. W pierwszym z nich Marcin Nowak będzie gościł Joannę Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, którego pracownicy i wolontariusze od 20 lat nazywają siebie przyjaciółmi osób starszych. Ich misją jest poprawa jakości życia seniorów poprzez przeciwdziałanie ich izolacji i wyobcowaniu społecznemu. Rozmowy będzie można słuchać od 4 grudnia.
Drugim gościem będzie dr Tomasz Snarski, adwokat specjalizujący się w zakresie prawa karnego, filozofii prawa oraz praw człowieka. Jak podkreśla „pracuje po to, by prawo służyło człowiekowi, nie odwrotnie”. Premiera podcastu 8 grudnia.
25 lat temu, w 1998 roku, z okazji 50 rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Jan Paweł II napisał przesłanie papieskie adresowane do przewodniczącego 53. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczał w nim, że niektórzy skłonni są traktować wybiórczo te prawa, przestrzegając tylko tych, które przynoszą im korzyść, a lekceważąc pozostałe, sprzeczne z ich doraźnymi interesami. Pisał: „Inni znów celowo odrywają poszczególne prawa od właściwego im kontekstu, aby móc tym swobodniej działać wedle własnego upodobania, myląc często wolność z samowolą, albo żeby zapewnić sobie określone korzyści, lekceważąc nakazy ludzkiej solidarności.”. Papież podkreślał w swoim przesłaniu, że godność, wolność i szczęście nigdy nie będą w pełni możliwe bez solidarności.