Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Tydzień praw człowieka

Grafika z napisem Człowiek w centrum oraz postaciami

10 grudnia przypada 75. rocznica ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, najważniejszego i pierwszego tego rodzaju dokumentu przyjętego przez ONZ i społeczność międzynarodową. W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy trzy wieczory filmowe oraz dwa nowe podcasty z serii „Słuchając drogi”. Po pokazach filmów zapraszamy na rozmowy z naszymi gośćmi, którzy w swojej pracy w różny sposób mierzą się z tematem praw człowieka.

Jan Paweł II wielokrotnie odwoływał się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. 25 lat temu, z okazji 50. rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, napisał przesłanie papieskie adresowane do przewodniczącego 53. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

PROGRAM

Wieczory filmowe:

  • 5 grudnia (wtorek) godzina 18:00 – „Na pełny etat”(2021), reż. Éric Gravel, 87 min.
    Gościem wieczoru będzie Marek Szymaniak – reportażysta, autor książek: „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”, „Urobieni. Reportaże o pracy”, z którym porozmawiamy m.in. o przepracowaniu, czyli jednej ze współczesnych formach niewolnictwa.
  • 7 grudnia (czwartek) godzina 18:00 –„Aida”(2020), reż. Jasmila Žbanić, 101 min. Film będzie dla nas punktem wyjścia do rozmowy na trudny temat konfliktów etnicznych i zbrodni ludobójstwa w Europie.
  • 8 grudnia (piątek) godzina 18:00 – „Prześwietlenie”(2022), reż. Cristian Mungiu, 125 min. Naszą gościnią będzie Elmira Abasbekowa z Fundacji dla Wolności, asystentka rodzin uchodźczych, z którą porozmawiamy o sytuacji migrantów i ich integracji w ramach wspólnot lokalnych.

Premiery podcastów „Słuchając drogi”:

  • 4 grudnia – „Drugi człowiek zmienia wszystko” – rozmowa z Joanną Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich
  • 8 grudnia – „Bez miłości prawa człowieka nie działają dobrze” – rozmowa z adwokatem dr. Tomaszem Snarskim

Opisy filmów:

Pierwszym z wyświetlanych filmów, będzie francuski obraz pt. „Na pełny etat”. Éric Gravel, uznany za najlepszego reżysera konkursu „Horyzonty” weneckiego festiwalu w 2021 roku, opowiada o życiu w czasach kryzysu. Przedstawia portret kobiety funkcjonującej pod ciągłą presją, na niestabilnym rynku pracy, przy braku bezpieczeństwa socjalnego. Główna bohaterka, w roli której wystąpiła gwiazda francuskiego kina, laureatka Cezara, Laure Calamy, stara się pogodzić wychowywanie dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Kiedy pojawia się przed nią szansa awansu, wybucha ogólnokrajowy strajk. Mimo przeszkód stara się dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Film będzie można obejrzeć 5 grudnia.

Kolejna z przygotowanych przez nas propozycji to nominowana w 2021 roku do nagrody Oscara, pokazywana na Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić. Film podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii, a dokładniej masakry w Srebrnicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów zostaje zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Historia widziana jest oczami kobiety, reżyserki i zarazem tytułowej bohaterki, tłumaczki, pracującej w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się wynegocjować życie. Na projekcję filmu zapraszamy 7 grudnia.

Trzeci z filmów to rumuński obraz reżyserii Cristiana Mungiu pt. „Prześwietlenie”, który premierę miał w Cannes. Akcja rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej uprzedzeń i urazów, które potęguje pojawienie się nowych pracowników, emigrantów ze Sri Lanki. W regionie zamieszkałym przez kilka narodowości szerzy się ksenofobia. W filmie splatają się wątki miłości, dziecięcej traumy, ekoaktywizmu, i wrażliwego, męskiego ego. Do legendy przeszła nakręcona w jednym ujęciu 17- minutowa scena, w której głos zabiera 26 osób. Z tłumu, reżyser wyławia jednak kilkoro bohaterów, którzy stają się przewodnikami po tej opowieści. Projekcja odbędzie się 8 grudnia.

Na wszystkie filmy zapraszamy na godzinę 18:00 do Sali Kominkowej Centrum Myśli Jana Pawła II przy ulicy Foksal 11.

W ramach Tygodnia Praw Człowieka zaplanowaliśmy także premiery dwóch podcastów z serii „Słuchając drogi”. W pierwszym z nich Marcin Nowak będzie gościł Joannę Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, którego pracownicy i wolontariusze od 20 lat nazywają siebie przyjaciółmi osób starszych. Ich misją jest poprawa jakości życia seniorów poprzez przeciwdziałanie ich izolacji i wyobcowaniu społecznemu. Rozmowy będzie można słuchać od 4 grudnia.

Drugim gościem będzie dr Tomasz Snarski, adwokat specjalizujący się w zakresie prawa karnego, filozofii prawa oraz praw człowieka. Jak podkreśla „pracuje po to, by prawo służyło człowiekowi, nie odwrotnie”. Premiera podcastu 8 grudnia.


25 lat temu, w 1998 roku, z okazji 50 rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Jan Paweł II napisał przesłanie papieskie adresowane do przewodniczącego 53. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczał w nim, że niektórzy skłonni są traktować wybiórczo te prawa, przestrzegając tylko tych, które przynoszą im korzyść, a lekceważąc pozostałe, sprzeczne z ich doraźnymi interesami. Pisał: „Inni znów celowo odrywają poszczególne prawa od właściwego im kontekstu, aby móc tym swobodniej działać wedle własnego upodobania, myląc często wolność z samowolą, albo żeby zapewnić sobie określone korzyści, lekceważąc nakazy ludzkiej solidarności.”. Papież podkreślał w swoim przesłaniu, że godność, wolność i szczęście nigdy nie będą w pełni możliwe bez solidarności.

Weź udział

Wieczór filmowy
reż. Éric Gravel
05.12.2023,
18:00
Wieczór filmowy
reż. Éric Gravel
05.12.2023,
18:00
Wieczór filmowy
reż. Jasmila Žbanić
07.12.2023,
18:00
Wieczór filmowy
reż. Jasmila Žbanić
07.12.2023,
18:00

Opublikowano 28.11.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.