Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Aida

W ramach Tygodnia Praw Człowieka

Wieczór filmowy

|

reż. Jasmila Žbanić

10 grudnia przypada 75. rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, najważniejszego i pierwszego tego rodzaju dokumentu przyjętego przez ONZ i społeczność międzynarodową. W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało pokaz filmu „Aida”. Film będzie dla nas punktem wyjścia do rozmowy na trudny temat konfliktów etnicznych i zbrodni ludobójstwa w Europie.

Opis filmu:

Film podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii, a dokładniej masakry w Srebrnicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów zostaje zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Historia widziana jest oczami kobiety, reżyserki i zarazem tytułowej bohaterki, tłumaczki, pracującej w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się wynegocjować życie.

Czas trwania 101 min.


Na projekcję filmu zapraszamy 7 grudnia, a 5 grudnia zapraszamy na pokaz filmu „Na pełny etat”. 8 grudnia będzie można obejrzeć „Prześwietlenie”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.