Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Program Centrum

Lipiec 2023

Lipiec 2023 plakat

Leżaki, dobre kino, spotkanie z kulturą Gruzji, Ukrainy, Białorusi i Indii – to oznacza, że rusza II Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem. Na wieczory filmowe zapraszamy przez całe wakacje, w każdą środę, począwszy od 12 lipca. Przygotowaliśmy także dwie wystawy, dotykające tematu pojednania i konfliktu. Już 4 lipca na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej „WOŁYŃ 1943-2023”. Przypominamy również, że do końca miesiąca trwa nabór wniosków o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

4 lipca (wtorek), godz. 18:00

JAK ROZMAWIAĆ O WOŁYNIU? – wernisaż wystawy „WOŁYŃ 1943-2023” wraz z oprowadzaniem kuratorskim. Wieczór otworzy spotkanie, w którym udział wezmą: Witoldem Szabłowski, kurator wystawy, reporter, który w swoich podróżach odnalazł i opisał Ukraińców ratujących swoich polskich sąsiadów podczas rzezi wołyńskiej, Pani Szura, odznaczona medalem Virtus et Fraternitas, oraz prof. dr. Hab. Grzegorz Motyka. Spotkanie odbędzie się w Domu Polonii, ul. Krakowskie Przedmieście 64. Wystawę będzie można oglądać przez cały lipiec przy ul. Krakowskie Przedmieście 66.

12 lipca (środa), godz. 20:00

ŚMIERĆ OTARA | POD WSPÓLNYM NIEBEM – wieczór filmowy otwierający II Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, podczas którego spotkamy się  z kulturą i współczesnym kinem Gruzji. Pokażemy „Śmierć Otara”, reż. Ioseb 'Soso’ Bliadze (fabularny, czas: 105 min., prod. Gruzja 2021). Przed seansem zapraszamy na rozmowę z Wojciechem Góreckim z Ośrodka Studiów Wschodnich, reporterem, analitykiem i historykiem specjalizujący się w tematyce Kaukazu i Azji Centralnej. Wieczór odbędzie się dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy Foksal 11. Wstęp wolny.

19 lipca (środa), godz. 20:00

ODBICIE | POD WSPÓLNYM NIEBEM – wieczór filmowy w ramach II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, tym razem poświęcony Ukrainie. Zaprezentujemy film „Odbicie”, reż. Wałentyn Wasjanowycz (fabularny, czas: 127 min., prod. Ukraina 2021). Przed seansem zapraszamy na rozmowę z Karoliną Bacą-Pogorzelską, dziennikarką i korespondentką wojenną. Wieczór odbędzie się dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy Foksal 11. Wstęp wolny.

22 lipca (sobota) godz. 17:00

KONFLIKT NA PŁÓTNIE: DWÓCH ARTYSTÓW, JEDNO DZIEŁO – wernisaż wystawy stanowiącej zwieńczenie projektu realizowanego przez studentów, stypendystów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, którzy zaprosili artystów, by – bez używania słów – namalowali konflikt na płótnie. Wystawę można oglądać do 30 lipca w Sali Kominkowej Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11.

26 lipca (środa), godz. 20:00

OSTATNI SEANS | POD WSPÓLNYM NIEBEM – wieczór filmowy w ramach II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, podczas którego spotkamy się z kulturą i współczesna kinematografią Indii. W programie pokaz filmu „Ostatni seans”, reż. Pan Nalin, fabularny, czas: 110 min., prod. Indie, Francja, USA 2021). Przed seansem zapraszamy na rozmowę z Pauliną Wilk, pisarką, publicystką, redaktorką „Przekroju” specjalizująca się w tematyce Indii. Wieczór odbędzie się dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy Foksal 11. Wstęp wolny.

Weź udział

Wernisaż
Witold Szabłowski, Ołeksandra Wasejko, prof. dr hab. Grzegorz Motyka
04.07.2023,
18:00
Wernisaż
Witold Szabłowski, Ołeksandra Wasejko, prof. dr hab. Grzegorz Motyka
04.07.2023,
18:00

POWIĄZANE

Opublikowano 27.06.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II