Wystawa Dwa Kolory. Między buntem a posłuszeństwem

Plakat "Dwa kolory", na nim postaci historyczne.

Wystawa Dwa Kolory. Między buntem a posłuszeństwem nie jest zwykłą ekspozycją przypominającą wielkie wydarzenia z historii Polski. To opowieść o patriotach – ludziach, którzy w różnych epokach mieli swoje ideały, marzenia, pomysły. Wprawdzie wiodącym tematem jest tu patriotyzm, ale nie tylko ten zaklęty w obrazach i pamięci. Ekspozycja pokazuje, że patriotyzm można odnaleźć między tytułowym „buntem” a „posłuszeństwem”. Jest on kategorią na tyle pojemną, że każda postawa i pogląd znajdą w niej swoje miejsce, jeśli tylko służą poszukiwaniu dobra Ojczyzny.

Wystawa składa się z dwóch rodzajów narracji i plansz. Pierwszy z nich – historyczny, prezentuje postaci, które w określonym momencie dziejowym kontrastowały ze sobą poglądami lub też pomysłem na rozwój Rzeczpospolitej. Ta część ekspozycji pokazuje, że niemal w każdej chwili istnienia Polski ścierało się wiele różnych, czasem skrajnych stanowisk. Nabierały one wartości o tyle, o ile dochodziło między nimi do kompromisów, konsensusów, a czasem pojednania dla dobra narodu.

Druga część wystawy prezentuje współczesne postaci – bohaterów „codziennego patriotyzmu”. Są to osoby z różnych warstw społecznych, w różnym wieku, przedstawiciele różnych zawodów. Łączy ich jedno – Polska nie jest im obojętna. Postaci te są nie są przypadkowe – zostały wybrane przez współautorów ekspozycji. Młodzież z warszawskich szkół ponadpodstawowych po odbyciu warsztatów dziennikarskich przeprowadziła z bohaterami tej części wystawy rozmowy na temat roli Ojczyzny w ich życiu. Wywiady można przeczytać po zeskanowaniu kodu QR zamieszczonego przy każdym nazwisku.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji!

Wystawa jest do pobrania w dwóch formatach:

  • RGB – do użytku cyfrowego i wydruków w mniejszym formacie
  • CMYK – do profesjonalnych wydruków, zawierający pełną specyfikację druku

Zapraszamy do przeczytania wywiadów przeprowadzonych podczas tworzenia wystawy:

Wystawa jest przeznaczona dla dużego grona odbiorców. W szczególności zapraszamy do jej pobierania szkoły, instytucje kultury, parafie i biblioteki. Wystawa jest udostępniana nieodpłatnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II w formie gotowej do druku. Jej treść zostanie dostarczona zainteresowanym instytucjom w postaci pliku cyfrowego w wysokiej rozdzielczości. Optymalny format wydruku to A2 lub A1. Dzięki elastycznej formule wystawienniczej każdy z organizatorów sam podejmuje decyzję o wyborze przystosowanego do swoich potrzeb i możliwości rozwiązania ekspozycyjnego, które z łatwością, szybko i niedrogo można zrealizować w lokalnej drukarni.

Wystawę konfigurujemy w dowolny sposób – plansze historyczne można umieścić chronologicznie, a następnie umieścić plansze ze współczesnymi patriotami, bądź też przeplatać oba rodzaje plansz. Brak konieczności zachowania chronologii oraz ciągu narracyjnego daje również możliwość wydrukowania tylko tych plansz, które będą najbardziej korzystne z punktu widzenia odbiorców (np. tylko plansze historyczne lub pół na pół – w liczbie, na którą pozwala budżet organizacji).

Wystawa dostępna na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (BY-SA).

Więcej treści i materiałów dotyczących patriotyzmu: www.centrumjp2.pl/dwa-kolory 


Zapoznaj się także z innymi naszymi materiałami, które odnoszą się do rozumienia patriotyzmu dzisiaj, m.in. debatami, badaniami fokusowymi i scenariuszami szkolnych wydarzeń patriotycznych.

Pobierz

PARTNERZY: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Niepodległa logotyp

Opublikowano 02.09.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.