Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa Dwa Kolory. Między buntem a posłuszeństwem

Wystawa Dwa Kolory. Między buntem a posłuszeństwem nie jest zwykłą ekspozycją przypominającą wielkie wydarzenia z historii Polski. To opowieść o patriotach – ludziach, którzy w różnych epokach mieli swoje ideały, marzenia, pomysły. Wprawdzie wiodącym tematem jest tu patriotyzm, ale nie tylko ten zaklęty w obrazach i pamięci. Ekspozycja pokazuje, że patriotyzm można odnaleźć między tytułowym „buntem” a „posłuszeństwem”. Jest on kategorią na tyle pojemną, że każda postawa i pogląd znajdą w niej swoje miejsce, jeśli tylko służą poszukiwaniu dobra Ojczyzny.

Wystawa składa się z dwóch rodzajów narracji i plansz. Pierwszy z nich – historyczny, prezentuje postaci, które w określonym momencie dziejowym kontrastowały ze sobą poglądami lub też pomysłem na rozwój Rzeczpospolitej. Ta część ekspozycji pokazuje, że niemal w każdej chwili istnienia Polski ścierało się wiele różnych, czasem skrajnych stanowisk. Nabierały one wartości o tyle, o ile dochodziło między nimi do kompromisów, konsensusów, a czasem pojednania dla dobra narodu.

Druga część wystawy prezentuje współczesne postaci – bohaterów „codziennego patriotyzmu”. Są to osoby z różnych warstw społecznych, w różnym wieku, przedstawiciele różnych zawodów. Łączy ich jedno – Polska nie jest im obojętna. Postaci te są nie są przypadkowe – zostały wybrane przez współautorów ekspozycji. Młodzież z warszawskich szkół ponadpodstawowych po odbyciu warsztatów dziennikarskich przeprowadziła z bohaterami tej części wystawy rozmowy na temat roli Ojczyzny w ich życiu. Wywiady można przeczytać po zeskanowaniu kodu QR zamieszczonego przy każdym nazwisku.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji!


LINK DO WYSTAWY


[wpdm_package id=’22871′]

[wpdm_package id=’22875′]

Wystawa jest do pobrania w dwóch formatach:

  • RGB – do użytku cyfrowego i wydruków w mniejszym formacie
  • CMYK – do profesjonalnych wydruków, zawierający pełną specyfikację druku

Zapraszamy do przeczytania wywiadów przeprowadzonych podczas tworzenia wystawy:

Wystawa jest przeznaczona dla dużego grona odbiorców. W szczególności zapraszamy do jej pobierania szkoły, instytucje kultury, parafie i biblioteki. Wystawa jest udostępniana nieodpłatnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II w formie gotowej do druku. Jej treść zostanie dostarczona zainteresowanym instytucjom w postaci pliku cyfrowego w wysokiej rozdzielczości. Optymalny format wydruku to A2 lub A1. Dzięki elastycznej formule wystawienniczej każdy z organizatorów sam podejmuje decyzję o wyborze przystosowanego do swoich potrzeb i możliwości rozwiązania ekspozycyjnego, które z łatwością, szybko i niedrogo można zrealizować w lokalnej drukarni.

Wystawę konfigurujemy w dowolny sposób – plansze historyczne można umieścić chronologicznie, a następnie umieścić plansze ze współczesnymi patriotami, bądź też przeplatać oba rodzaje plansz. Brak konieczności zachowania chronologii oraz ciągu narracyjnego daje również możliwość wydrukowania tylko tych plansz, które będą najbardziej korzystne z punktu widzenia odbiorców (np. tylko plansze historyczne lub pół na pół – w liczbie, na którą pozwala budżet organizacji).

Wystawa dostępna na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (BY-SA).

Więcej treści i materiałów dotyczących patriotyzmu: www.centrumjp2.pl/dwa-kolory 


PARTNERZY: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.


Zapoznaj się także z innymi naszymi materiałami, które odnoszą się do rozumienia patriotyzmu dzisiaj, m.in. debatami, badaniami fokusowymi i scenariuszami szkolnych wydarzeń patriotycznych.

Pobierz

Opublikowano 02.09.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online