Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa Dwa Kolory. Między buntem a posłuszeństwem

Plakat "Dwa kolory", na nim postaci historyczne.

Wystawa Dwa Kolory. Między buntem a posłuszeństwem nie jest zwykłą ekspozycją przypominającą wielkie wydarzenia z historii Polski. To opowieść o patriotach – ludziach, którzy w różnych epokach mieli swoje ideały, marzenia, pomysły. Wprawdzie wiodącym tematem jest tu patriotyzm, ale nie tylko ten zaklęty w obrazach i pamięci. Ekspozycja pokazuje, że patriotyzm można odnaleźć między tytułowym „buntem” a „posłuszeństwem”. Jest on kategorią na tyle pojemną, że każda postawa i pogląd znajdą w niej swoje miejsce, jeśli tylko służą poszukiwaniu dobra Ojczyzny.

Wystawa składa się z dwóch rodzajów narracji i plansz. Pierwszy z nich – historyczny, prezentuje postaci, które w określonym momencie dziejowym kontrastowały ze sobą poglądami lub też pomysłem na rozwój Rzeczpospolitej. Ta część ekspozycji pokazuje, że niemal w każdej chwili istnienia Polski ścierało się wiele różnych, czasem skrajnych stanowisk. Nabierały one wartości o tyle, o ile dochodziło między nimi do kompromisów, konsensusów, a czasem pojednania dla dobra narodu.

Druga część wystawy prezentuje współczesne postaci – bohaterów „codziennego patriotyzmu”. Są to osoby z różnych warstw społecznych, w różnym wieku, przedstawiciele różnych zawodów. Łączy ich jedno – Polska nie jest im obojętna. Postaci te są nie są przypadkowe – zostały wybrane przez współautorów ekspozycji. Młodzież z warszawskich szkół ponadpodstawowych po odbyciu warsztatów dziennikarskich przeprowadziła z bohaterami tej części wystawy rozmowy na temat roli Ojczyzny w ich życiu. Wywiady można przeczytać po zeskanowaniu kodu QR zamieszczonego przy każdym nazwisku.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji!

Wystawa jest do pobrania w dwóch formatach:

  • RGB – do użytku cyfrowego i wydruków w mniejszym formacie
  • CMYK – do profesjonalnych wydruków, zawierający pełną specyfikację druku

Zapraszamy do przeczytania wywiadów przeprowadzonych podczas tworzenia wystawy:

Wystawa jest przeznaczona dla dużego grona odbiorców. W szczególności zapraszamy do jej pobierania szkoły, instytucje kultury, parafie i biblioteki. Wystawa jest udostępniana nieodpłatnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II w formie gotowej do druku. Jej treść zostanie dostarczona zainteresowanym instytucjom w postaci pliku cyfrowego w wysokiej rozdzielczości. Optymalny format wydruku to A2 lub A1. Dzięki elastycznej formule wystawienniczej każdy z organizatorów sam podejmuje decyzję o wyborze przystosowanego do swoich potrzeb i możliwości rozwiązania ekspozycyjnego, które z łatwością, szybko i niedrogo można zrealizować w lokalnej drukarni.

Wystawę konfigurujemy w dowolny sposób – plansze historyczne można umieścić chronologicznie, a następnie umieścić plansze ze współczesnymi patriotami, bądź też przeplatać oba rodzaje plansz. Brak konieczności zachowania chronologii oraz ciągu narracyjnego daje również możliwość wydrukowania tylko tych plansz, które będą najbardziej korzystne z punktu widzenia odbiorców (np. tylko plansze historyczne lub pół na pół – w liczbie, na którą pozwala budżet organizacji).

Wystawa dostępna na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (BY-SA).

Więcej treści i materiałów dotyczących patriotyzmu: www.centrumjp2.pl/dwa-kolory 


Zapoznaj się także z innymi naszymi materiałami, które odnoszą się do rozumienia patriotyzmu dzisiaj, m.in. debatami, badaniami fokusowymi i scenariuszami szkolnych wydarzeń patriotycznych.

Pobierz

PARTNERZY: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Niepodległa logotyp

Opublikowano 02.09.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.