Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Rozmowa o śmierci to rozmowa o jakości życia

W tygodniu okalającym 2 kwietnia, dniu rocznicy śmierci Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do „rozmowy o przemijaniu”. Rozmowy trudnej, głębokiej i wielowątkowej, ale też takiej, która daje nadzieję, bo rozmowa o śmierci, to tak naprawdę rozmowa o jakości życia. To rozmowa zarówno o tych, którzy odeszli, jak i o tych, którzy opłakują stratę. W ramach projektu, od 31 marca w mediach społecznościowych instytucji (Facebook oraz Youtube), jest prezentowany cykl podcastów, publikacje` oraz film poświęcony różnym aspektom śmierci.

Choroba, cierpienie i w końcu śmierć, to niezbywalne elementy naszego życia. To uniwersalne doświadczenie egzystencjalne, które zrównuje wszystkich umierających, bez względu na status społeczny, pochodzenie i wyznawaną, lub nie, wiarę. To w końcu smutek bliskich, którzy muszą zmierzyć się ze stratą i dojmującym poczuciem pustki, przeżyć je i z czasem zaakceptować, by dalej żyć.

Widzimy taką potrzebę, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii i koszmaru wojny, kiedy temat śmierci, choć wszechogarniający, jest często sprowadzany do czysto statystycznego wymiaru i chłodnych kalkulacji  – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Tymczasem jego istota, jako autentycznego, wspólnotowego przeżycia, które ma elementarne znaczenie w kulturze, społeczeństwie i życiu osoby jest spychana na margines publicznego dyskursu dodaje.

Jak podkreślają eksperci i ekspertki zaproszeni do projektu, śmierć ma niezwykle ważny wymiar wspólnotowy. Wyraża się on nie tylko w rytuałach, ale także w tym, że w śmierci i żałobie niezmiernie ważna jest bliskość, czułość, obecność, rozmowa, „małe/wielkie” gesty miłości. A tym, co pomaga nam przejść przez doświadczenie straty, jest żywa relacja z najbliższymi.

 

W tygodniu poprzedzającym datę 2 kwietnia Centrum Myśli pogłębi temat śmierci w kontekście indywidualnym i wspólnotowym za pomocą filmu i podcastów publikowanych w swoich kanałach Youtube oraz Facebook. Wśród zamieszczonych materiałów, znajdą się:

  1. Filmy i podcast Pawła Kęski z udziałem Pawła Grabowskiego, doktora nauk medycznych, bioetyka, poety i pisarza, ale przede wszystkim założyciela i prezesa Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu.

Tematem rozmowy jest śmierć, która nie tylko może nam się jawić jako agresor brutalnie przecinający nić życia, ale też jako ostatni z miliona życiowych kroków, który sięgając w wieczność napełnia egzystencję przedziwnym sensem. Różnicę między lękiem a nadzieją wyznacza samo życie, rodzinne relacje, wiara, a w końcu wrażliwa obecność bliźniego na ostatnim etapie drogi.

 

  1. Podcasty prowadzone przez Marcina Nowaka: Rozmowa z Aleksandrą Kurowską-Susdorf, autorką książki „Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych”. Czym jest śmierć i dlaczego nie potrafimy o niej rozmawiać? Jak myśleć o śmierci pomimo lęku przed nią? Gdzie jest miejsce na starość we współczesnej kulturze? Rozmowa z o. Hieronimem Kaczmarkiem OP o śmierci i nadziei z punktu widzenia chrześcijaństwa. Skoro Bóg jest dobry, to skąd bierze się cierpienie i tragiczna śmierć? Czy śmierć jest karą za grzechy? Czy, biorąc pod uwagę upływ czasu, śmierć Jana Pawła II czegoś nas nauczyła? Rozmowa z Ewą Chalimoniuk, psychoterapeutką związaną z Laboratorium Psychoedukacji, współautorką książki „Życie zmienia się, ale nie kończy” na temat żałoby i jej kolejnych etapach.

 

  1. Publikacja w portalu jp2online.pl: „Śmierć papieża. Odchodzenie Jana Pawła II w oczach Polaków” poświęcona analizie socjologicznej i odpowiedzi na pytanie, kim był Jan Paweł II dla Polaków. Przedstawienie kolejnych faktów poprzedzających śmierć papieża widzianych przez pryzmat ówczesnych mediów. Zachowania i poglądy przedstawicieli różnych grup wiekowych/wyznaniowych/środowiskowych w momencie ogłoszenia śmierci, opracowane na podstawie sond ulicznych i wspomnień.

 

Więcej na stronie centrumjp2.pl

______________________________________

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.

 

Kontakt dla mediów

Paweł Bysko

tel. 515 069 497

pbysko@centrumjp2.pl

Opublikowano 31.03.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.