Inkubator Miłosierdzia składa się z czterech grup wolontariatu zróżnicowanych pod względem działalności. Za każdą z nich odpowiada inny lider młodzieżowy, który pomaga pozostałym wolontariuszom w doborze formy aktywności i buduje przestrzeń do współpracy wewnątrz swojego zespołu.
Katarzyna Osior-Szot – koordynatorka „Inkubatora Miłosierdzia”
Studiowałam filologię polską i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyłam także Podyplomowe Studia Trenerów Biznesu, Oświaty i Administracji prowadzone przez Laboratorium Psychoedukacji i Uniwersytet SWPS. Zainteresowania naukowe rozwijam na językoznawczych studiach doktoranckich. Popularyzuję naukę jako wykładowca Uniwersytetu Otwartego UW, prowadzę autorskie warsztaty rozwoju osobistego opartego na słowie.
Pracuję w Centrum Myśli Jana Pawła II, a więc w organizacji, która odegrała wielką rolę w kształtowaniu mojej tożsamości – zanim dołączyłam do zespołu pracowników Centrum, przez pięć lat działałam w Inkubatorze Miłosierdzia jako wolontariuszka i liderka grupy. Dziś jako koordynatorka wolontariatu sięgam pamięcią do tych doświadczeń i na tej podstawie projektuję strategię wolontariatu kompetencyjnego opartego na nauczaniu Jana Pawła II.
Uważam wolontariat za świetną szkołę życia, pokory, przyjaźni i radości, a przede wszystkim za realną formę zmieniania świata na lepsze.
e-mail: inkubator@centrumjp2.pl
Martyna Ciepielak – liderka grupy „Praca z seniorami”
Jestem studentką piątego roku biotechnologii molekularnej na Uniwersytecie Warszawskim, stypendystką m.st. Warszawy im. Jana Pawła II oraz stypendystką Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W wolnych chwilach najchętniej oglądam dobre seriale lub czytam książki.
Podążając za słowami Jana Pawła II: „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” działam jako wolontariuszka podczas licznych wydarzeń kulturalnych i społecznych. Gdy przyjechałam do Warszawy w 2016 roku, dołączyłam do Inkubatora Miłosierdzia do grupy „Praca z seniorami” (kiedyś: „Opieka paliatywna”), której liderką mam przyjemność być od tego roku.
Praca w Inkubatorze Miłosierdzia była i jest dla mnie jednym z najważniejszych doświadczeń w moim życiu, dzięki któremu mogę właściwie kształtować swój charakter, ale przede wszystkim pomagać tym, którzy tego potrzebują.
e-mail: inkubator.seniorzy@centrumjp2.pl
Kamil Duczmal – lider grupy „Podziel się talentem”
Jestem studentem trzeciego roku międzywydziałowych studiów MISMaP na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których łączę matematykę z psychologią.
Od kiedy pamiętam, chciałem być nauczycielem, więc pomaganie innym w nauce to idea szczególnie mi bliska. Już w szkole niejednokrotnie spotykałem się z kolegami i koleżankami, by wytłumaczyć im co trudniejsze partie materiału. Do tego uwielbiam pracę z dziećmi, o czym przekonałem się, będąc wychowawcą kolonijnym na obozach letnich.
Na początku pierwszego roku studiów dołączyłem do grupy „Podziel się talentem”, gdzie zaprowadziła mnie chęć pożytecznego wykorzystania moich umiejętności oraz pozytywne doświadczenia z wcześniejszej pracy z młodzieżą. Dzięki udzielaniu korepetycji zdobyłem wiele cennych doświadczeń oraz poznałem wyjątkową społeczność wolontariuszy pracujących ramię w ramię w Inkubatorze Miłosierdzia.
e-mail: inkubator.talent@centrumjp2.pl
Mateusz Ptaszek – lider grupy „Praca z dziećmi”
Jestem studentem trzeciego roku budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
Swoją przygodę z wolontariatem rozpocząłem w drugiej klasie liceum, a z Inkubatorem Miłosierdzia związany jestem od momentu rozpoczęcia studiów. Pomaganie stało się dla mnie pożytecznym sposobem spędzania wolnego czasu. Działalność charytatywna to okazja do poznania wielu wspaniałych ludzi, możliwość rozwoju osobistego, ale przede wszystkim realna forma pomocy drugiemu człowiekowi. Aktywność w grupie „Praca z dziećmi” sprawia mi dużo radości i satysfakcji.
Po kilku latach pracy z dziećmi i młodzieżą mogę stwierdzić, że nie ma nic cenniejszego niż szczery uśmiech wdzięczności.
e-mail: inkubator.dzieci@centrumjp2.pl
Mateusz Szutko – lider grupy „Domy dziecka”
Jestem studentem drugiego roku matematyki na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuję się matematyką i w pewnym stopniu jej nauczaniem, chociaż nie planuję być nauczycielem. Bardzo lubię żonglować, co robię w wolnych chwilach niemal wszędzie od półtora roku.
Od roku jestem związany z Centrum Myśli Jana Pawła II jako stypendysta, a od pół roku jako wolontariusz Inkubatora Miłosierdzia w domu dziecka. Cieszę się, że mogę być wolontariuszem, ponieważ wiele się dzięki temu uczę i daje mi to dużo radości.
e-mail: inkubator.domydziecka@centrumjp2.pl