WYSTAWA O JANIE PAWLE II PO RAZ PIERWSZY NA GOOGLE ARTS&CULTURE

W ramach tegorocznego jubileuszu 100. urodzin Karola Wojtyły, Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny”. Zaprojektowana zgodnie z nowatorską, wystawienniczą ideą „gotowa do druku” ekspozycja w wersji polskiej lub angielskiej trafiła do blisko 500 miejsc w Polsce i na całym świecie. Dzięki współpracy z placówkami Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstały kolejne wersje językowe: japońska, bułgarska, rumuńska, ukraińska, włoska i rosyjska. Od dziś wystawa jest dostępna również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Przygotowanie wystawy na Google Arts&Culture – największej na świecie platformie do udostępniania online kolekcji i zbiorów – stało się możliwe dzięki współpracy autora wystawy – Centrum Myśli Jana Pawła II z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Ogromne zainteresowanie wystawą „Karol Wojtyła. Narodziny” oraz sytuacja wywołana przez pandemię COVID-19 ograniczająca przez dłuższy czas możliwość prezentowania wystawy szerszej publiczności skłoniły nas do tego, by przygotować i udostępnić ten zbiór na platformie Google, a tym samym znaleźć się w gronie 2000 instytucji z całego świata, które właśnie tam udostępniają swoje projekty – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Na tej międzynarodowej platformie nie było do dziś wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II. Nasz pomysł spotkał się z zainteresowaniem MSZ. Uznaliśmy wspólnie, że w roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły warto połączyć siły obu instytucji i zaprezentować w formie ekspozycji kluczowe fragmenty biografii papieża osadzone w ważnych, również dla Polski, wydarzeniach historycznych.

Sekretarz Stanu w MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk mówi: W jubileuszowym roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i placówki dyplomatyczno-konsularne oraz instytuty polskie aktywnie promują postać człowieka, który został papieżem, i papieża, który pozostał człowiekiem.  Jan Paweł II otworzył nowe drogi dialogu między narodami, w tym dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, angażował się na rzecz pokoju i demokracji na świecie, w tym obalenia komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Cieszy nas, że ta wirtualna wystawa jest swego rodzaju kontynuacją pielgrzymek św. Jana Pawła II, które zbliżały ludzi i stawały się inspiracją do dialogu i zmian historycznych.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” w wersji online dostępna jest po polsku i po angielsku, ale w planach są również kolejne wersje językowe.

Ekspozycja „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Ekspozycja online składa się z ponad 50 obiektów, w tym zdjęć i filmu. Znaleźć wśród nich można między innymi archiwalne fotografie z dzieciństwa papieża, Krakowa z czasów II wojny światowej oraz ważnych miejsc, które odwiedził Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu. Materiały pozyskane zostały od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wystawa na Google Arts&Culture dostępna jest pod linkiem: tutaj

Instytucje zainteresowane tradycyjną formułą wystawy (plansze „gotowe do druku”) wciąż mogą ją nieodpłatnie pozyskać. Szczegóły, w tym regulamin udostępniania wystawy oraz poglądowe plansze można obejrzeć online i pobrać na stronie: centrumjp2.pl

***

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie.

Wystawa na platformie Google Arts&Culture powstała przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

logo

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska

Rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II

tel. 533 318 541; e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

Opublikowano 14.09.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.