Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wykład kardynała Gerharda Müllera

Każdy człowiek jest osobą i pozostaje nią do końca swego życia. – kard. Gerhard Müller podczas spotkania w Centrum Myśli Jana Pawła II

W dniu 19 marca 2018 roku (poniedziałek) w Centrum Myśli Jana Pawła II odbyło się spotkanie, którego gościem był  kardynał Gerhard Müller – do 2017 roku następca kardynała Josepha Ratzingera na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary, były Biskup Ratyzbony i profesor na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

Kardynał Müller wygłosił wykład pod tytułem „Person in Freiheit und Verantwortung” („Osoba w wolności i odpowiedzialności”).

Po przypomnieniu podstawowych zasad nauczania Kościoła nt. swobód i godności osoby ludzkiej jako pochodzących od Boga, kardynał przywołał Powszechną Deklarację Praw Człowieka, rozpoczynającą się od stwierdzenia, iż „wszyscy ludzie rodzą się wolni pod względem swej godności i praw”.

„Człowiek nie może być przedmiotem manipulacji politycznych czy ideologicznych, gdyż jest osobą nierozporządzalną, która swoją godność, wartość i praw wyprowadza z tworzącego go uzależnienia od Boga” – podkreślił kardynał.

Zwrócił następnie uwagę na istotną rolę Kościoła w obronie i wspieraniu wolności człowieka, ale rozumianej jako wolność niepozbawiona zasad i norm, aby człowiek nie był egoistą, pozbawionym skrupułów, demoralizującym samego siebie i innych. Zaznaczył, że „dopiero wtedy, gdy dostrzeżemy, że jesteśmy powołani do miłości, możemy w sposób właściwy i odpowiedzialny korzystać z wolności”.

Kardynał nawiązując do miejsca spotkania i patrona Centrum, złożył hołd św. Janowi Pawłowi II, przypominając, że żył w dwóch ciężkich systemach dyktatorskich XXI wieku, a jednak nie tylko nie stracił wiary, ale przeciwnie, stał się dla wszystkich przykładem, jak dawać świadectwo o wierze. „On nadal żyje w Chrystusie i pokazuje nam, jak w dzisiejszych trudnych czasach przeżywać wiarę” – powiedział na zakończenie kardynał Müller.

Po wykładzie miała miejsce dyskusja.

Spotkanie w ramach cyklu „JP2 Memorial Lectures” zorganizowano wspólnie z  Fundacją Konrada Adenauera.

Opublikowano 22.03.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.