Warsztaty październikowe

Człowiek jako osoba to „dar i zadanie” – ma być twórcą samego siebie!

W Papieskiej Kuźni praca już wre! W ubiegłą sobotę (9 X 2010) ruszył projekt warsztatów edukacyjnych, których hasło – „Obudź w sobie Artystę!” – ma motywować nas do twórczej pracy nad naszym człowieczeństwem. Rozpaliliśmy ogień w piecu, poznaliśmy materię, którą mamy wykuć i narzędzia, które mają nam w tym pomóc.

foto

foto

Ogień = integracja!

Nic nie udałoby nam się dokonać, gdyby nie otwartość i pragnienie poznania siebie nawzajem.
Nasze pochodzenie, zainteresowania, pasje… wszystko, czym chcieliśmy się podzielić
na dobry początek między sobą to węgielki w ognisku integracji a zabawa i trochę ruchu
na świeżym powietrzu to powiew, który roznieca ogień.

Materia = człowiek jako osoba!

foto

Czym będziemy się zajmować w tegorocznej Kuźni? Najprościej mówiąc, człowiekiem!
Ale teraz już wiemy, że na człowieka można patrzeć z różnej perspektywy a jego definicja będzie różna, w zależności od kryterium, jakie przyjmiemy (np. funkcja, cecha), co może prowadzić do uproszczeń (np. homo faber , czyli człowiek – twórca narzędzi, homo oeconomicus, czyli człowiek – istota ekonomiczna ). A przecież my chcemy widzieć siebie samych i innych całościowo i w pełni! Dlatego próbowaliśmy wspólnie zrozumieć z Janem Pawłem II założenia personalizmu.

Centralnym twierdzeniem personalizmu jest prawda o człowieku jako osobie. Karol Wojtyła (Osoba i czyn)/ Jan Paweł II podkreślał, że bycie osobą jest istotą bycia człowieka, natomiast patrzenie na człowieka przez pryzmat osoby pozwala na widzenie go integralnie(całościowo),
we wszystkich jego aspektach (zarówno duchowych jak i cielesnych). Dlatego bycie osobą pozwala nam na rozumienie siebie, kierowanie sobą i samorealizację, która najpełniej wyraża się w zdolności kochania.

Wyposażeni w „akcie stwórczym” w te trzy cechy osoby (rozumność, wolność i zdolność do miłości) chcemy rozpocząć „akt twórczy” naszego człowieczeństwa! A materii do tworzenia,jak się okazało, jest co niemiara! Nasze myśli, intelekt, emocje, cechy charakteru, wartości,
nasze ciało, postawa, relacje, czyny – to wszystko jest materią, którą otrzymaliśmy jako „dar i zadanie”, by tworzyć z nich „arcydzieło życia”.

Narzędzia = twórczość i sztuka!

foto

W tym wielkim „zadaniu na całe życie” pomocą ma być nam szeroko pojęta twórczość.
Z jednej strony sztuka pozwala dotrzeć do istoty człowieczeństwa, tajemnicy osoby (Przemówienie do przedstawicieli świata kultury zgromadzonych w kościele Świętego Krzyża, Warszawa, 13 czerwca 1987) a z drugiej strony jest „narzędziem” odkrywania i rozwijania swojego „daru i zadania”.
„Artysta bowiem, kiedy tworzy, nie tylko powołuje do życia dzieło, ale poprzez to dzieło jakoś także objawia swoją osobowość. Odnajduje w sztuce nowy wymiar i niezwykły środek wyrażania swojego rozwoju duchowego. Poprzez swoje dzieła artysta rozmawia i porozumiewa się z innymi”.
(List do Artystów, Watykan 4 kwietnia 1999).

Już na pierwszym spotkaniu postanowiliśmy sprawdzić, na ile twórczość pomoże nam w zrozumieniu człowieka jako osoby, dlatego każdy z nas wylepiał przy pomocy własnych rąk i inwencji twórczej człowieka z gliny i wody. W naszej wyobraźni powstał kształt – forma (dla ułatwienia namalowaliśmy ją także na folii), którą zapełniliśmy gliną (materia) rozmiękczoną w wodzie (substancja).

Aby powstał taki człowiek, musieliśmy wykazać się nie tylko inwencją twórczą, ale i włożyć dużo wysiłku, by ugniatać glinę. I tak jest właśnie z tworzeniem naszego człowieczeństwa! Człowiek to forma, materia i substancja. Substancją – wodą jest osoba, bez której nie udałoby się nam nic stworzyć (to ona umożliwia ugniatanie i wszystko spaja), natomiast forma i materia to obszar naszej inwencji i pracy.

Po tym wprowadzającym spotkaniu, ruszamy prężnie do pracy nad własnym człowieczeństwem!

„«Być człowiekiem» – to podstawowe powołanie człowieka, być człowiekiem na miarę daru, jaki otrzymał. Na miarę tego, którym jest samo człowieczeństwo, a z kolei dopiero na miarę wszystkich talentów, jakimi został obdarzony.” List do Rodzin Gratissimam Sane, 1994 r.

Foto-relacja z warsztatu Kuźni: 1. warsztat Kuźni (Człowiek jako osoba to „dar i zadanie” – ma być twórcą samego siebie!)

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.