Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Umieranie. Czy istnieją granice poświęcenia?

2 kwietnia – 19. rocznica śmiercì Jana Pawła II

Grafika z odchodzącą postacią. Postać wchodzi w rozświetlone drzwi, obok drogowskaz

Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża, a zapraszamy naszych odbiorców do pogłębionej rozmowy o najtrudniejszych wymiarach ludzkiej egzystencji poprzez tematyczne artykuły i podcast.

Zakładamy bowiem, że świadectwo ostatnich dni życia papieża jest wciąż aktualne i może być żywe i pełne treści dla każdego z nas w wielu kontekstach: psychologicznym, aksjologicznym, duchowym i wspólnotowym, niezmiennie poprzez jego nauczanie.

Spoiwem dla tegorocznej, rocznicowej narracji jest pojęcie „poświęcenia” – własnego w obliczu nieuchronnej śmierci, jak i ze strony tych, którzy towarzyszą osobom umierającym. Czy istnieją jego granice? Czy cierpienie ma sens, nie tylko dla osób wierzących? Jak wspierać najbliższych w ich ostatnich chwilach, tak by zadbać zarówno o nich, ale i odpowiednio zaopiekować się sobą? To pytania, które z dużą mocą wybrzmiewają także w okresie Wielkiego Tygodnia i na które wspólnie postaramy się poszukać odpowiedzi.

Premiera podcastu – Moment umierania może być piękny

Nasze zaproszenie do rozważań o czułym i uważnym towarzyszeniu osobom terminalnie chorym i ich rodzinom przyjęła dr n. med. Agata Malenda, lekarka hospicyjna, specjalistka chorób wewnętrznych oraz hematologii, związana z Fundacją Hospicjum Onkologiczne w podwarszawskich Bramkach, członkini Instytutu Dobrej Śmierci. Agata Malenda jest gościem najnowszego odcinka podcastu Marcina Nowaka z cyklu „Szukając Drogi”.

Umieranie w kulturze filmowej – Kino w poszukiwaniu nowej godnej śmierci

Na wędrówkę przez kino ostatniego dziesięciolecia zabierze nas Jakub Majmurek, krytyk filmowy, który specjalnie dla nas przygotował autorski przegląd najważniejszych tytułów filmowych, podejmujących tematykę cierpienia, umierania, poświęcenia.

Kultura życia – kultura śmierci, czyli Jan Paweł II wobec eutanazji

Przypominamy także artykuł Ignacego Masnego, który w syntetyczny sposób zebrał w jednym tekście nauczanie Jana Pawła II na temat eutanazji, przedstawiając m.in. różnice między eutanazją a rezygnacją z uporczywej terapii. Artykuł został pierwotnie opublikowany na naszym portalu JP2online.

Przeczytaj

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Posłuchaj

Jak pomóc drugiemu człowiekowi w odchodzeniu? Jak zadbać o relację, a jak o komunikację w tych trudnych chwilach? I czy umierać można dobrze?

Opublikowano 28.03.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!
„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.