Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Teledysk – Kantata jazzowa

Utwór Miłość mi wszystko wyjaśniła, fragment kantaty jazzowej do poezji Karola Wojtyły pod tym samym tytułem, jest kompozycją Joachima Mencel, znakomitego krakowskiego pianisty, kompozytora i aranżera. Charakter całości jest związany z muzyką jazzową, wzbogaconą brzmieniami orkiestry symfonicznej oraz chóru chłopięcego, co zdecydowanie poszerza formułę do dużej formy instrumentalno-wokalnej. Jest to próba znalezienia sacrum w jazzie, próba swoistego powrotu do początków jazzu na revival meetings, gdzie jazz i modlitwa były jednym.

Wykonawcy:

  • Jorgos Skolias – śpiew

Grecki jazzman, wokalista i kompozytor na stałe mieszkający w Polsce. Współtworzył m.in. z Tomaszem Stańko, w swojej twórczości poszukuje nowych form zastosowania głosu ludzkiego.

  • Joachim Mencel – dyrygent, fortepian

Kompozytor, producent muzyczny, pianista. Należy do światowej czołówki kompozytorów jazzowych, swobodnie poruszający się po wielu obszarach muzycznych, w tym muzyce etnicznej i współczesnej.

  • Tomasz Kudyk – trąbka

Lider kwintetu New Bone. Ceniony muzyk sesyjny.

  • Marcin Ślusarczyk – saksofon

Saksofonista altowy, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Związany z grupą Pink Freud i New Bone.

  • Adam Kowalewski – kontrabas

Kontrabasista, grający też na gitarze basowej. Absolwent, a obecnie także wykładowca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

  • Jan Pilch – instrumenty perkusyjne

Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Warszawskiej Jesieni, Poznańskiej Wiosny, Od 1982 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.

  • Sebastian Frankiewicz – perkusja

Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, ceniony przedstawiciel młodego pokolenia, wielokrotnie nagradzany na rożnych festiwalach.

  • Warszawski Chór Chłopięcy przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
  • Orkiestra Sinfonia Viva

 

Opublikowano 02.07.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II