Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: P0-WOŁANIE XI’ 2011

Kolejne warsztaty Kuźni to kolejny etap realizacji „Projektu: życie”. Tematem naszych rozważań podczas spotkania 19 listopada było powołanie.

„Czego mi jeszcze brakuje?” – zapytał Jezusa bogaty młodzieniec z Ewangelii, przywołany przez Jana Pawła II w Liście do Młodych. My postawiliśmy sobie podobne pytanie. Zastanawialiśmy się, na czym polega powołanie, jak je realizować i co jest potrzebne nam jako grupie do osiągnięcia celów tegorocznych warsztatów.

Jednak aby wspólnie zrealizować projekt, trzeba stworzyć zgraną ekipę, w której każdy ma swoje zadanie. Dlatego przed spotkaniem wypełniliśmy tzw. test Belibina, który pomaga określić role, jakie możemy odgrywać w zespole. Na początku warsztatów zaś dzieliliśmy się osiągniętymi wynikami. Rozmawialiśmy też o tym, na ile zdawaliśmy sobie sprawę, które z ról są nam najbliższe, i czy zgadzamy się z tym, jak scharakteryzował nas test.

Tym, co kluczowe przy realizacji wspólnych zadań, a także kontaktów międzyludzkich w ogóle, jest umiejętność porozumiewania się ze sobą. Aby zatem doskonalić się w tej sztuce (w tym w umiejętności aktywnego słuchania!) przeanalizowaliśmy główne założenia filozofii dialogu. Potem zmierzyliśmy się z niełatwym ćwiczeniem, polegającym na kilkuminutowym spotkaniu twarzą w twarz w parach – w całkowitym milczeniu.

Przyglądaliśmy się także – znów odwołując się do Listu do Młodych – sumieniu. Naszym zadaniem było przygotowanie kampanii promocyjnej tego „produktu”. Pracowaliśmy tzw. metodą 6 kapeluszy (Edwarda de Bono), z których każdy symbolizuje inny sposób podejścia do problemu (czerwony – emocje; biały – obiektywizm; czarny – pesymizm; żółty – optymizm; zielony – możliwości; niebieski – organizacja/analiza), dzięki czemu zyskuje się spojrzenie z różnych punktów widzenia. W efekcie intensywnej i niełatwej pracy powstały filmik oraz zestaw billboardów „reklamujących” wewnętrzny głos pozwalający nam rozróżniać dobro i zło.

Na koniec wyruszyliśmy w wirtualny rejs. Każdy próbował znaleźć własne miejsce przy budowie statku oraz podczas wspólnej podróży. Coraz bliżsi sobie, mogliśmy przyjrzeć się temu, jakie są nasze mocne strony i w czym udaje nam się współpracować, a co wymaga jeszcze dogrania.

Kolejne warsztaty odbędą się 10 grudnia.

[nggallery id=82]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online