Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Prezydent Warszawy z biskupami i rabinem – wspólny apel i zbiórka na rzecz potrzebujących na granicy

Wspólną zbiórkę na rzecz migrantów na granicy polsko-białoruskiej inicjują prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z warszawskim kardynałem Kazimierzem Nyczem, naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot religijnych. Centrum Myśli Jana Pawła II współtworzy tę inicjatywę.

Najważniejszy jest człowiek
„W ostatnich tygodniach wszyscy ze smutkiem i niepokojem patrzymy na Wschód, gdzie na granicy polsko-białoruskiej migranci i uchodźcy, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, doświadczają bólu, głodu i zimna, pozbawieni są opieki prawnej oraz medycznej” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, arcybiskupa metropolitę warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzego Samca, Biskupa Naczelnego Kościoła Starokatolickiego Marka Marię Karola Babiego, Księdza Bogdana Krubę w imieniu Kościoła Greckokatolickiego i Księdza Doroteusza Sawickiego w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Sygnatariusze listu apelują o wspieranie organizacji pomocowych, zarówno religijnych, jak i świeckich, które już wcześniej rozpoczęły swoje działania w przygranicznej strefie. Ponadto w dniach 20-21 listopada w kościołach i wspólnotach religijnych przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz potrzebujących przy wschodniej granicy Polski.

Kogo wspiera Warszawa?
Tydzień później – 27-28 listopada – miasto stołeczne Warszawa organizuje zbiórkę dla gmin powiatu hajnowskiego, której celem jest wsparcie migrantów. Dary mieszkańców Warszawy trafią m.in. do Czeremchy, Białowieży, Hajnówki.

Zbiórka – gdzie i kiedy?
Zbiórka m.st. Warszawy odbędzie się w sobotę oraz niedzielę 27 i 28 listopada w godzinach od 9:00 do 15:00 (a w niektórych lokalizacjach do godz. 18:00). Dary będą przyjmowane w miejskich punktach znajdujących się m.in. na Pradze, Żoliborzu, Ursusie, Wawrze czy w Śródmieściu. Ich lista znajduje się na oficjalnym portalu miasta stołecznego Warszawy um.warszawa.pl i będzie na bieżąco aktualizowana, gdyż wciąż zgłaszają się miejskie instytucje, które chcą włączyć się w inicjatywę.

Co jest potrzebne?
Gminy powiatu hajnowskiego do wsparcia uchodźców potrzebują przede wszystkim: wody w małych buteleczkach, mleka dla dzieci w proszku, smoczków do butelek, smoczków do ssania, butelek do rozrabiania mleka, koców termicznych, nutridrinków w saszetkach. Potrzebne są także: batoniki, suchary, wafle, herbatniki, chrupki, konserwy drobiowe lub rybne z możliwością otwarcia, makarony, cukier, płatki, dania instant tzw. gorący kubek (bez wieprzowiny), zupki chińskie. Można przynosić także buty zimowe dziecięce od najmniejszego rozmiaru do rozmiaru 38, skarpety dziecięce w tych samych rozmiarach, czapki, szaliki, rękawiczki dla dorosłych i dla dzieci, spodnie dresowe lub całe dresy dla dzieci, wszystkie rozmiary klapek pod prysznic, ciepłe kurtki zimowe dla dzieci dla osób dorosłych w różnych rozmiarach dla kobiet i mężczyzn. Dobrze, aby były to rzeczy nowe lub o niewielkim stopniu zużycia. Dary, które okażą się nieprzydatne w nadgranicznych gminach, zostaną przekazane potrzebującym w Warszawie. Warszawa prowadzi zbiórkę wyłącznie darów rzeczowych. Każdy, kto chce wesprzeć finansowo działania pomocowe w strefie przygranicznej może wybrać jedną z wielu świeckich bądź kościelnych organizacji, zaangażowanych w pomoc migrantom. Więcej informacji o zbiórce m.st. Warszawy znaleźć można na oficjalnym portalu miasta stołecznego Warszawy um.warszawa.pl.

Pełna treść “Wspólnego oświadczenia przedstawicieli Kościołów i religii oraz Prezydenta m.st. Warszawy” znajduje się tutaj.

Opublikowano 18.11.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia
Czy człowiek potrzebuje bliskiej relacji z innymi osobami? Jakie są najsilniejsze rodzaje więzi, w jakie wchodzi człowiek? Odpowiedzi m.in. na te pytania będziemy szukać podczas debaty oraz warsztatów pt. „Pełnia – razem czy osobno”
Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.