Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papież w Warszawie

 

2-3 września 2006 roku na ul. Foksal 11 w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II odbyła się zbiórka pamiątek związanych z Janem Pawłem II i jego wizytami w Warszawie. Zainteresowanie akcją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Mieszkańcy stolicy przekazali nam mnóstwo niezwykle cennych przedmiotów, których wartość sentymentalna wzrosła jeszcze bardziej, kiedy opowiedzieli historie z nimi związane.


Wśród pamiątek podarowanych lub użyczonych nam przez warszawiaków znalazły się m.in. zbiory prasy codziennej polskiej i zagranicznej, teczka nutowa, z której jej właścicielka korzystała śpiewając w chórze podczas Mszy św. odprawianej przez Jana Pawła II na ówczesnym pl. Zwycięstwa, a nawet fragment ołtarza papieskiego z 1983 roku. Niezwykle cenne pamiątki przekazał prof. Andrzej Zieliński: Pismo Święte z odręczną dedykacją Jana Pawła II i podpisem „Wujek” z 1960 roku, dwa obrazki ze święceń kapłańskich Karola Wojtyły oraz obrazek-pamiątkę konsekracji biskupiej.

Między innymi z tych właśnie pamiątek zostanie stworzona wystawa, którą będzie można oglądać od 14 do 31 października w Hotelu Europejskim. Pokazana na niej będzie historia widziana oczami uczestników pielgrzymek Ojca Świętego do Warszawy. Ekspozycja jest zaprojektowana tak, aby idąc od czasów PRLu aż po dzień odejścia Papieża-Polaka zwiedzający mogli przypomnieć sobie lub poznać atmosferę tamtych lat oraz wyjątkowość papieskich pielgrzymek.

Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji „Papież w Warszawie” – tych, którzy doświadczyli w swym życiu wielu zmian polityczno-społecznych oraz uczestniczyli w pielgrzymkach Jana Pawła II, jak i najmłodszych, których wspomnienia związane z Janem Pawła II rozpoczyna data 2 kwietnia 2005 roku.

Patronat honorowy:

Jego Ekscelencja ks. Biskup Piotr Jarecki

w Warszawie

 

Prezydent m.st. Warszawy

 

Sponsorzy:

Patriotyzm Jutra
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

 

 

 

Patroni medialni:

 

 

 

Opublikowano 03.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.