Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Odnowa tej ziemi…”. Spotkanie online z Pawłem Skibińskim

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy online z Pawłem Skibińskim, autorem książki „Odnowa tej ziemi…”

 

We wtorek, 9 marca 2021 roku, o godzinie 17:00 zapraszamy do rozmowy z Pawłem Skibińskim, autorem publikacji „Odnowa tej ziemi. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, czerwiec 1979” wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebooku Centrum Myśli Jana Pawła II i Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Paweł Skibiński w książce „Odnowa tej ziemi…” daje pierwszą próbę całościowego, wieloaspektowego, syntetycznego spojrzenia na pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Wykorzystuje nowe źródła i reinterpretuje wiele dotychczasowych ustaleń oraz dodaje nowe obserwacje i wnioski.

Jak mówi prof. Dominika Żukowska-Gardzińska, koordynator serii ze strony Centrum Myśli Jana Pawła II – Jesteśmy przekonani, że krytyczna analiza źródeł związanych z Janem Pawłem II pozwoli lepiej zrozumieć znaczenie tego pontyfikatu oraz sposób, w jaki papież Słowianin zażegnywał polskie i międzynarodowe kryzysy.

O skutkach pośrednich i bezpośrednich tych dziewięciu czerwcowych dni 1979 roku z Pawłem Skibińskim rozmawiać będzie ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW.

***

Spis rozdziałów publikacji:

Rozdział 1 U progu pontyfikatu
Rozdział 2 Polska, do której przyjeżdżał papież
Rozdział 3 Kościół, do którego przybył papież…
Rozdział 4 Negocjacje przed pielgrzymką…
Rozdział 5 Przygotowania do pielgrzymki
Rozdział 6 Przebieg pielgrzymki – część 1 – Warszawa i Gniezno
Rozdział 7 Przebieg pielgrzymki – część 2 – Jan Paweł II na Jasnej Górze
Rozdział 8 Przebieg pielgrzymki – część 3 – papieski powrót do Krakowa
Rozdział 9 Co nam powiedział papież? Przesłanie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski
Rozdział 10 Medialny obraz pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
Rozdział 11 Oceny pielgrzymki

Opublikowano 02.03.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.