Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

ODNOWA TEJ ZIEMI. I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, czerwiec 1979

Napis "Odnowa tej ziemi". Na zdjęciu Papież Jan Paweł II.

Państwowy Instytut Wydawniczy wraz z Centrum Myśli Jana Pawła II, współwydawcy serii, wydał właśnie pierwszy tom biografii Jana Pawła II autorstwa prof. Pawła Skibińskiego. Publikacja jest pierwszym całościowym, naukowym opracowaniem pontyfikatu papieża z okresu 1978/1979.

Pielgrzymka Jana Pawła II w 1979 roku była nie tylko pierwszą w tysiącletniej historii Polski wizytą apostolską głowy Kościoła katolickiego oraz pierwszą pielgrzymką do państwa bloku komunistycznego, ale zdaniem wielu historyków była również początkiem upadku komunizmu w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Było to zatem wydarzenie o znaczeniu światowym, nie tylko w sensie politycznym, ale także społecznym, religijnym, kulturowym, a nawet metafizycznym. Skutki tych czerwcowych „dziewięciu dni, które zmieniły świat”, bezpośrednie i pośrednie, pozwalają postawić tezę, że waga tamtej wizyty z czasem staje się tylko coraz większa.

Historycy wciąż podejmują badania nad znaczeniem geopolitycznym pontyfikatu oraz nad wpływem nauczania Jana Pawła II i jego osobistych interwencji na rzecz przemian wolnościowych w Europie lat osiemdziesiątych XX wieku. Prof. Paweł Skibiński analizuje społeczno-polityczne konsekwencje pielgrzymki – w tym wstęp do budowy ruchu „Solidarności”, klarowanie się kierunku pontyfikatu, reakcje korespondentów, intelektualistów i polityków z całego świata, jej ślady w kulturze, sztuce, architekturze. Autor na podstawie nowych źródeł reinterpretuje szereg dotychczasowych ustaleń i wysnuwa nowe wnioski.

Jak mówi prof. dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, koordynator ze strony Centrum Myśli Jana Pawła II – Jesteśmy przekonani, że krytyczna analiza źródeł związanych z Janem Pawłem II, w tym publikowana właśnie książka, pozwoli lepiej zrozumieć znaczenie tego pontyfikatu oraz sposób, w jaki papież Słowianin zażegnywał polskie i międzynarodowe kryzysy.


Nagroda czytelników oraz honorowe wyróżnienie Jury w 13 Konkursie „Książka Historyczna Roku” 2021 w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”

Opublikowano 17.12.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.