Centrum Myśli Jana Pawła II przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w projekcie pn. „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”.
Seminaria online z cyklu „Kulturotwórcza rola Jana Pawła II„
Zadajemy pytanie o kulturotwórcze działania, będące następstwem pielgrzymek Jana Pawła II. W jaki sposób styl papieskiej komunikacji zainicjował działania w przestrzeni kultury i życia społecznego w postaci: dzieł kultury, architektury, nowych instytucji, a także odniesień w kulturze wysokiej, popularnej, masowej, jak i nowych idei. Czy możemy mówić o tym, jak działania jednej osoby, mogą wpływać na rozwój kultury? W jakim wymiarze każdy z obywateli jest odpowiedzialny za kształtowanie kultury pamięci, szczególnie w wymiarze lokalnej społeczności, w której funkcjonuje?
Wszystkie wydarzenia odbędą się on-line na platformie Zoom. Zgłoszenia uczestnictwa prosimy przesyłać na adres: zgloszenia.seminarium@centrumjp2.pl
3 września
Częstochowa – podejmiemy pytania o zbiory jasnogórskiego Skarbca związane z „Solidarnością”; zapytamy o historię zapisaną na monetach z wizerunkiem Jana Pawła II; o Order Uśmiechu Jana Pawła II i sens medali okolicznościowych; ciekawią nas vota ofiarowane w podziękowaniu za dar zdrowia; interesuje nas kulturotwórcza rola ruchów pielgrzymkowych na Jasną Górę, w tym na spotkania z Janem Pawłem II oraz specyfika kulturowa Jasnej Góry; a także relacja między religijnością a kulturą wyrastające z nauczania Jana Pawła II.
10 września
Zakopane – interesuje nas kulturowy format miasta Zakopane i specyfika reakcji na Jana Pawła II ludzi tam żyjących; opowiemy o kulisach zmiany herbu miasta na związany z symbolika papieską; poruszymy temat obecności krzyża na Giewoncie w przemówieniach Jana Pawła II oraz o hołdzie górali Podhala; to Tatrach powstał pierwszy szlak papieski w Polsce, dlatego zapytamy czy jest to szczególny pomnik upamiętniający historyczną wizytę Ojca Świętego w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jarząbczej w okresie stanu wojennego.
17 września
Kraków – będziemy rozmawiać o polaryzacji przebiegającej od wprowadzenia pojęcia miłosierdzia jako wartości społecznej do kultury masowej (Jan Paweł II na kubkach i koszulkach), przez znaczenie okna papieskiego w Krakowie oraz rozwój o miejsce w kulturze takich idei jak miłosierdzie.
24 września
Oświęcim – zapytamy o przemiany w myśleniu o cierpieniu oraz o nowe sposoby realizacji dialogu i pojednania; spróbujemy zebrać i opisać inicjatywy ukierunkowanych na te pojęcia, a inicjowane przez Jana Pawła II.
Konferencja naukowa pt. „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”
29 września – online
9:00 – 9:10
Słowo wstępne
dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury
Sesja I
9:10 – 10:10
Znaczenie kultury pamięci
– Kultura i pamięć jako idee Jana Pawła II – wprowadzenie do zagadnienia; prof. Dominika Żukowska-Gardzińska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
– Potrzeba pamięci w dobie kultury masowej i sekularyzacji; prof. Silvano Petrosino (Uniwersytet Sacro Cuore w Mediolanie; Papieska Rada ds. Kultury)
– Pamięć historyczna a kultura pamięci; prof. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski)
10:00 – 10:15
Przerwa
Sesja II
10:25 – 11:35
Interwencje Jana Pawła II na świecie
– Kulturotwórczy wpływ Jana Pawła II na Hiszpanię; prof. Pablo Perez Lopez (Uniwersytet Navarry, Hiszpania), dr Anna Dulska (Uniwersytet Nawarry, Hiszpania)
– Włoska specyfika kultury pamięci Jana Pawła II; prof. Massimiliano Signifredi (Uniwersytet Roma Tre, Włochy)
– Światowe Dni Młodzieży Jana Pawła II i globalizacja; prof. Charles Mercier (Uniwersytet w Bordeaux, Francja)
11:35 – 11:50
Przerwa
Sesja III
11:50 – 12:30
Liturgia jako kulturotwórczy model komunikacji Jana Pawła II
– Komunikacja liturgiczna Jana Pawła II a dzieła kultury; ks. prof. Kazimierz Ginter (Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, Włochy);
– Architektura i przestrzeń. Ich rola w trakcie pielgrzymek papieskich; ks. prof. Fernando Lopez Arias (Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, Włochy);
Sesja IV
12:30 – 13:00
Dyskusja
Moderator – Maria Sztuka (Uniwersytet jagielloński)
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.