Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

KULTUROTWÓRCZA ROLA JANA PAWŁA II – konferencja i seminaria

Centrum Myśli Jana Pawła II przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w projekcie pn. „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”.

Seminaria online z cyklu „Kulturotwórcza rola Jana Pawła II

Zadajemy pytanie o kulturotwórcze działania, będące następstwem pielgrzymek Jana Pawła II. W jaki sposób styl papieskiej komunikacji zainicjował działania w przestrzeni kultury i życia społecznego w postaci: dzieł kultury, architektury, nowych instytucji, a także odniesień w kulturze wysokiej, popularnej, masowej, jak i nowych idei. Czy możemy mówić o tym, jak działania jednej osoby, mogą wpływać na rozwój kultury? W jakim wymiarze każdy z obywateli jest odpowiedzialny za kształtowanie kultury pamięci, szczególnie w wymiarze lokalnej społeczności, w której funkcjonuje?

Wszystkie wydarzenia odbędą się on-line na platformie Zoom. Zgłoszenia uczestnictwa prosimy przesyłać na adres: zgloszenia.seminarium@centrumjp2.pl

3 września
Częstochowa – podejmiemy pytania o zbiory jasnogórskiego Skarbca związane z „Solidarnością”; zapytamy o historię zapisaną na monetach z wizerunkiem Jana Pawła II; o Order Uśmiechu Jana Pawła II i sens medali okolicznościowych; ciekawią nas vota ofiarowane w podziękowaniu za dar zdrowia; interesuje nas kulturotwórcza rola ruchów pielgrzymkowych na Jasną Górę, w tym na spotkania z Janem Pawłem II oraz specyfika kulturowa Jasnej Góry; a także relacja między religijnością a kulturą wyrastające z nauczania Jana Pawła II.

10 września
Zakopane – interesuje nas kulturowy format miasta Zakopane i specyfika reakcji na Jana Pawła II ludzi tam żyjących; opowiemy o kulisach zmiany herbu miasta na związany z symbolika papieską; poruszymy temat obecności krzyża na Giewoncie w przemówieniach Jana Pawła II oraz o hołdzie górali Podhala; to Tatrach powstał pierwszy szlak papieski w Polsce, dlatego zapytamy czy jest to szczególny pomnik upamiętniający historyczną wizytę Ojca Świętego w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jarząbczej w okresie stanu wojennego.

17 września
Kraków – będziemy rozmawiać o polaryzacji przebiegającej od wprowadzenia pojęcia miłosierdzia jako wartości społecznej do kultury masowej (Jan Paweł II na kubkach i koszulkach), przez znaczenie okna papieskiego w Krakowie oraz rozwój o miejsce w kulturze takich idei jak miłosierdzie.

24 września
Oświęcim – zapytamy o przemiany w myśleniu o cierpieniu oraz o nowe sposoby realizacji dialogu i pojednania; spróbujemy zebrać i opisać inicjatywy ukierunkowanych na te pojęcia, a inicjowane przez Jana Pawła II.

Konferencja naukowa pt. „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”

29 września – online

9:00 – 9:10
Słowo wstępne

dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury

Sesja I
9:10 – 10:10
Znaczenie kultury pamięci

– Kultura i pamięć jako idee Jana Pawła II – wprowadzenie do zagadnienia; prof. Dominika Żukowska-Gardzińska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

– Potrzeba pamięci w dobie kultury masowej i sekularyzacji; prof. Silvano Petrosino (Uniwersytet Sacro Cuore w Mediolanie; Papieska Rada ds. Kultury)

– Pamięć historyczna a kultura pamięci; prof. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski)

10:00 – 10:15
Przerwa

Sesja II
10:25 – 11:35
Interwencje Jana Pawła II na świecie

– Kulturotwórczy wpływ Jana Pawła II na Hiszpanię; prof. Pablo Perez Lopez (Uniwersytet Navarry, Hiszpania), dr Anna Dulska (Uniwersytet Nawarry, Hiszpania)

– Włoska specyfika kultury pamięci Jana Pawła II; prof. Massimiliano Signifredi (Uniwersytet Roma Tre, Włochy)

– Światowe Dni Młodzieży Jana Pawła II i globalizacja; prof. Charles Mercier (Uniwersytet w Bordeaux, Francja)

11:35 – 11:50
Przerwa

Sesja III
11:50 – 12:30
Liturgia jako kulturotwórczy model komunikacji Jana Pawła II

– Komunikacja liturgiczna Jana Pawła II a dzieła kultury; ks. prof. Kazimierz Ginter (Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, Włochy);

– Architektura i przestrzeń. Ich rola w trakcie pielgrzymek papieskich; ks. prof. Fernando Lopez Arias (Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, Włochy);

Sesja IV
12:30 – 13:00
Dyskusja

Moderator – Maria Sztuka (Uniwersytet jagielloński)


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Opublikowano 28.08.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.