Centrum Myśli Jana Pawła II to także szereg zrealizowanych i docenianych wystaw poświęconych Janowi Pawłowi II oraz najnowszej historii Polski.
Wystawy internetowe na Google Arts&Culture
„Wolność nie została jeszcze stracona…” – opowiada o Powstaniu Warszawskim. Ekspozycja zawiera wypowiedzi papieża Jana Pawła II oraz krotką historię największego zrywu niepodległościowego. Wystawę wzbogacają fotografie z okresu walk zbrojnych i gehenny ludności cywilnej pochodzące ze zbiorów Imperial War Muzeum, Franklin D. Roosevelt Library, Muzeum Politechniki Warszawskiej, Biblioteki Narodowej / Polona.pl, Wikimedia Commons, Narodowego Archiwum Cyfrowego. Teksty towarzyszące fotografiom to zeznania bezpośrednich świadków walk i terroru stosowanego wobec ludności cywilnej. Wystawa dostępna jest w języku polskim i angielskim.
„Karol Wojtyła. Narodziny” – prezentuje biografię Jana Pawła II. Ekspozycja składa się z ponad 50 obiektów, w tym zdjęć i filmu. Znaleźć wśród nich można między innymi archiwalne fotografie z dzieciństwa papieża, Krakowa z czasów II wojny światowej oraz ważnych miejsc, które odwiedził Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu. Materiały pozyskane zostały od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II. Ekspozycja online powstała dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Wystawa dostępna jest w języku polskim, angielskim, włoskim, japońskim, rosyjskim, rumuńskim, ukraińskim.
Wystawa „Jan Paweł II – obrońca praw narodów”
Wystawa prezentuje wkład Jana Pawła II w międzynarodową politykę XX wieku, jego działania na rzecz idei wolności i suwerenności narodów. Na wystawie wyeksponowane zostały fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Afryki, Ameryki Łacińskiej, krajów bloku wschodniego, jak również mszy w kościele na Zaspie w Gdańsku, czy przemówień w siedzibie UNESCO i Parlamentu Europejskiego. Cytatom towarzyszą krótkie teksty oraz grafiki poszerzające wypowiedzi o kontekst historyczny i geopolityczny, jak również archiwalne zdjęcia z papieskich wizyt i pielgrzymek.
Wystawa dostępna na stronie Witryna Edukacyjna Kancelarii Senatu.
Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.
Wystawa jest udostępniana nieodpłatnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II w formie „gotowej do druku”. Instytucje zainteresowane bezpłatnym otrzymaniem plików „do druku” mogą skontaktować się z nami pod adresem narodzinyJP2@centrumjp2.pl.
Wystawa „Papież dialogu”
z nauczania Jana Pawła II na temat dialogu.
Wystawa udostępniona instytucjom zagranicznym w wersji angielskiej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Istnieje możliwość przygotowania innych wersji językowych dla jednostek podległych pod MSZ.
Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności”
Ekspozycja zaprezentowana w formie nowoczesnego, specjalnie zaprojektowanego pawilonu wystawienniczego, w którego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, zaprezentowane są dzieje Polski od momentu odzyskania niepodległości aż po czasy współczesne. Faktograficzną oś stanowiły najważniejsze momenty dziejowe Polski XX w., takie jak: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu oraz jego upadek i odzyskanie pełnej suwerenności. Tak skonstruowaną ikonografię wypełniały treści osnute wokół czterech filarów merytorycznych: niepodległości, kultury, narodu oraz wolności. Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II. Uzupełnieniem wystawy była ekspozycja pomiędzy arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej. Ukryte między grafikami cytaty Jana Pawła II można było dostrzec jedynie przez specjalną lunetę umieszczoną na dachu pawilonu wystawy.
Ekspozycja zaprezentowana w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości oraz 40. rocznicą wyboru kardynała Wojtyły na papieża.
Wystawę można oglądać w internecie formie wirtualnego spaceru.
Wystawa „Papież Wolności”
Ekspozycja została zaprezentowana na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, a także w Rzymie i Gdańsku.
Wystawa „Jan Paweł II. Źródła”
Celem wystawy było upamiętnienie 1050. rocznicy chrztu Polski, pokazanie intelektualnego oraz duchowego doświadczenia XX wieku, jak również promowanie historii Polski wśród osób, które pojawią się na Światowych Dniach Młodzieży.
Ekspozycja była prezentowana w specjalnie zaaranżowanym pawilonie, którego projekt powstał w pracowni Nizio Design International.
Obecnie wystawę można obejrzeć pod tym linkiem.
Wystawa „Korzenie wspólnego ducha Europy”
Głównym celem ekspozycji było przypomnienie wizji Europy, jaką konsekwentnie przez cały swój pontyfikat głosił papież Jan Paweł II. Hasłem przewodnim, zaczerpniętym z nauczania Ojca Świętego, były słowa wypowiedziane w Gnieźnie 3 czerwca 1997 roku: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”. Wystawa przygotowana została w językach krajów Unii Europejskiej oraz po łacinie i po grecku; przedstawia świętych patronów Europy oraz przytacza cytaty Jana Pawła II dotyczące tego kontynentu.
Wystawa organizowana była pod auspicjami prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, kard. Józefa Glempa oraz kard. Stanisława Dziwisza.
Obecnie wystawa jest eksponowana w Instytutach Polskich na całym świecie.