Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Wołyń 1943-2023”

Wystawa w wersji online

Wołyń 1943-2023

Dziękujemy za ogromne zainteresowanie wystawą plenerową „Wołyń 1943-2023”, którą w dniach 4-30 lipca 2023 prezentowaliśmy przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 oraz na terenie Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. Wystawę można nadal oglądać w wersji internetowej.

Wystawę przygotowaliśmy w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Towarzyszyło nam silne przekonanie o potrzebie podjęcia i podtrzymania dialogu między dwoma narodami. Przyjrzeliśmy się wspólnej historii Polski i Ukrainy, aby – przy zachowaniu szacunku dla wydarzeń Zbrodni Wołyńskiej – wskazać miejsca w historii, które mogą Polaków i Ukraińców łączyć. Na okładkowych planszach wystawy wyeksponowana została wypowiedź, będąca częścią opowieści Ołeksandry Wasejko, czyli Pani Szury, która za pielęgnowanie pamięci o grobach Polaków otrzymała odznaczenie Virtus et Fraternitas. „Tatko powiedział: Przyjadą kiedyś Polacy. Mnie już nie będzie, ale ty im pokażesz, gdzie są pochowani ich ludzie”. Historia Pani Szury i jej ojca, który ratował Polaków, jest jedną z kilku opowieści stanowiących treść wystawy.

„Nie mamy wpływu na wydarzenia z 1943 roku, ale mamy na relacje międzyludzkie dzisiaj – podkreślał podczas wernisażu wystawy Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – W Polsce mieszka obecnie kilka milionów Ukraińców, z myślą o tych odbiorcach stworzyliśmy wystawę w języku polskim i ukraińskim.  Ubiegły rok pokazał, jak wspaniała jest więź między obydwoma narodami. Mamy niezliczone przykłady solidarności, takie jak schronienie dla setek tysięcy Ukraińców w polskich domach. To pokazuje, że człowiek zawsze jest najważniejszy, także w obliczu wojny. Ofiary Zbrodni Wołyńskiej wymagają pamięci. Jednocześnie jest to moment, w którym możemy na ten temat mówić w sposób otwarty, pełen szacunku dla ofiar i zmierzający do porozumienia”.

„Jak rozmawiać z Ukrainą o Zbrodni Wołyńskiej w czasie, gdy trwa wojna?” – zastanawiał się z kolei Witold Szabłowski, kurator wystawy, reporter autor m.in. książki „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”, który w swoich podróżach odnalazł i opisał Ukraińców ratujących swoich polskich sąsiadów podczas rzezi wołyńskiej. – „Jak rozmawiać o Stepanie Banderze z Ukraińcami, którzy mieszkają w Polsce? Dla nas jest osobą odpowiedzialną za masowe mordy, dla wielu Ukraińców – ikoną walki o niepodległość. W 80. rocznicę wydarzeń z 1943 roku potrzebujemy dialogu, opartego na dobrej woli i szacunku dla drugiej strony. Temu właśnie ma służyć nasza wystawa”.

Wernisażowi towarzyszyła dyskusja „Jak rozmawiać o Wołyniu?”, w której udział wzięli Witold Szabłowski, Ołeksandra Wasejko oraz prof. dr hab. Grzegorz Motyka, polski historyk, specjalizujący się m.in. w komunistycznej polityce represji w okresie stalinowskimi, ludobójstwie i czystkach etnicznych w XX wieku oraz stosunkach polsko-ukraińskich. Spotkanie poprowadził redaktor Tomasz Królak.

Organizator wystawy: Centrum Myśli Jana Pawła II
Współorganizator: Centrum Historii Zajezdnia
Partner: Stowarzyszenie Wspólnota Polska
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Galeria

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Ministerstwo kultury logotyp Muzeum historii Polski logotyp Patriotyzm jutra logotyp

Współorganizator: Centrum Historii Zajezdnia

Centrum zajezdnia logotyp

Partner: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

Wspólna polska logotyp

Opublikowano 01.08.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.