Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Konferencja „Pamięć, kultura i religia” – idea

You can find the overall idea of the conference in English at the bottom of the page – Call for Papers.
 
Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zapraszają do udziału w konferencji naukowej: „Pamięć, kultura i religia” która odbędzie się 15 maja 2013 roku, na 1Piętrze przy ul. Foksal 11.
 
Jest to druga konferencja, która wchodzi w serię spotkań naukowych pt. „Perspektywy postsekularne”. Cykl ten skupia się na skomplikowanych relacjach teologii, wiary i nauk społecznych. Nowoczesność, rozumiana jako projekt intelektualny, silnie akcentuje sekularyzację i relatywizm. Przez to odbiera sferze sacrum należyte jej miejsce w kulturze współczesnej, równolegle zastępując ją zeświecczoną wizją świata. Nowoczesność stopniowo wypierała religię i teologię. Nauka, wierny uczeń nowoczesności, tę tendencję wzmocniła. Na miejsce chrześcijaństwa nowoczesność postawiła religie zastępcze, ziemskie absoluty, takie jak rynek, państwo, klasę, człowieka, naród. Jeśli chcemy, żeby teologia i nauka znów się spotkały, a może spotkały się po raz pierwszy, musimy wyjść poza dogmaty nowoczesności. W tym właśnie duchu chcemy poszukiwać punktów spotkania między tymi dwoma, wciąż nierozumiejącymi się dziedzinami wiedzy.
 
W coraz większym stopniu zauważa się również oderwanie studiów nad pamięcią i kulturą od myśli religijnej. Dlatego obecne spotkanie chcemy poświęcić badaniom związków między religią, pamięcią a kulturą. Jaki jest wpływ religii na kulturę? Jaki jest wpływ pamięci na kulturę? Czy naukowe opracowania pamięci są zupełnie pozbawione wątków teologicznych? Właśnie na takie pytania będziemy starać się odpowiedzieć podczas majowego sympozjum.
 
Zapraszamy!
 
Zgłoszenia:
Termin dostarczenia abstraktów: 1 kwietnia 2013 r. (Łukasz Ofiara: lofiara@centrumjp2.pl)
Potwierdzenie akceptacji tematów: 7 kwietnia 2013
Termin rejestracji: 15 kwietnia 2013
Termin dostarczenia wstępnych tekstów (do wymiany między prelegentami):
30 kwietnia 2013 r.
 
Język konferencji: angielski
 
Komitet organizacyjny:
dr Michał Łuczewski, (Centrum Myśli Jana Pawła II, Uniwersytet Warszawski),
dr Małgorzata Głowacka-Grajper, (Uniwersytet Warszawski),
dr Stanisław Burdziej, (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn),
dr Robert Pawlik, (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,Warszawa)
Łukasz Ofiara (Centrum Myśli Jana Pawła II)
                 

 Postsecular vistas II – Memory, culture and religion.pdf

Opublikowano 10.03.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.