Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Koncert finałowy konkursu kompozytorskiego JP2

8 grudnia 2018 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert prawykonań utworów inspirowanych nauczaniem Jana Pawła II. Wydarzenie jest zwieńczeniem pierwszej edycji konkursu kompozytorskiego organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II pod hasłem „Jan Paweł II – syn polskiej ziemi”.

Celem projektu było zachęcenie młodych twórców do czerpania z nauczania Jana Pawła II. Do konkursu zgłoszonych zostało 49 kompozycji chóralnych. W jury konkursu zasiedli czołowi polscy kompozytorzy i chórmistrzowie: Paweł Łukaszewski, Agnieszka Franków-Żelazny, Miłosz Bembinow, Bartosz Michałowski i Szymon Godziemba-Trytek.

Nadesłane kompozycje prezentowały wysoki poziom artystyczny, a ich bardzo duża liczba świadczy o autentycznym zainteresowaniu młodych twórców muzyką chóralną. Idei konkursu doskonale przysłużyła się opieka merytoryczna i promocyjna organizatora, Centrum Myśli Jana Pawła II. Jury, po zapoznaniu ze wszystkimi kompozycjami, postanowiło przyznać trzy nagrody i trzy wyróżnienia – mówi Paweł Łukaszewski, przewodniczący jury, Prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Nagrodzone utwory zostaną wydane nakładem Wydawnictwa Chopin University Press, dzięki czemu mają szansę wzbogacić repertuar wielu chórów w Polsce i zagranicą. Prawykonań utworów podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim dokona Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula – dyrektora konkursu.

I nagrodę za utwór „Prayer to our Lady of the Divine Love” otrzymała Katarzyna Danel – utytułowana już wieloma nagrodami kompozytorka młodego pokolenia, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. II nagrodę za utwór o takim samym tytule otrzymał Michał Malec – kompozytor pochodzący z Lublina, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. III nagroda została przyznana kompozytorowi warszawskiemu, Jakubowi Szafrańskiemu, za utwór „Hail, oh Mother”. Przyznano także trzy wyróżnienia, które otrzymali: Aleksandra Chmielewska (Warszawa), Michał Sołtysik (Warszawa) oraz Ivan Vryublevskyi (Kraków).

Cieszę się, że nauczaniem Jana Pawła II zainspirowaliśmy tak wielu kompozytorów. Słowa, które obudowane są dźwiękiem, wybrzmiewają mocniej i docierają głębiej. Wierzę, że w 2020 – roku jubileuszu setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, kompozycje te wielokrotnie zabrzmią w salach koncertowych w Polsce i na świecie – podsumowuje Jan Krutul.

Partnerami projektu są Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydawnictwo Chopin University Press.

Szczegółowe informacje o konkursie można odnaleźć na stronie internetowej www.kompozytorzyjp2.pl

 

Opublikowano 04.12.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.