Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kolędowanie z Wujkiem – 2011

20 stycznia 2011 roku odbyło się zorganizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II kolędowanie stypendystów. Na śpiewaniu kolęd się jednak nie skończyło…

 

Coroczne spotkania kolędowe stypendystów nawiązują do związanej z Janem Pawłem II tradycji, która zrodziła się 6 stycznia 1952 roku.

 

Tego dnia odbyło się pierwsze kolędowanie Środowiska – grona młodych ludzi skupionych wokół ks. Karola Wojtyły, nazywanego przez nich „Wujkiem”. Spotkanie odbywało się w prywatnym mieszkaniu, przy świecach. Śpiew, rozmowy, a także zabawy i konkursy tworzyły ciepłą rodzinną atmosferę. W ten sposób podtrzymywano nie tylko polską tradycję śpiewania kolęd, ale także serdeczną wieź, która łączyła Środowisko z Wujkiem. Kiedy Karol Wojtyła został papieżem, kolędowanie z przyjaciółmi nie ustało. Niektórzy odwiedzali Papieża, inni gromadzili się na wspólnym kolędowaniu, a potem telefonowali  do Watykanu, by wspólnie z Wujkiem zaśpiewać jego ulubioną kolędę Oj maluśki, maluśki. Odległość więc nie stanowiła żadnej przeszkody!

 

Stypendyści także postanowili wyrazić przywiązanie do swego Patrona poprzez wspólne śpiewanie kolęd.

foto

W tym roku przypomnieliśmy sobie ludowy zwyczaj podążania kolędników od chaty do chaty, co miało ich mieszkańcom zapewnić pomyślność. Tacy kolędnicy często zapraszali odwiedzane rodziny do wspólnego śpiewania i zabawy. My pokusiliśmy się o coś podobnego. Uczestnicy projektu edukacyjnego Kuźnia – poza tym, że zaskoczyli wszystkich oryginalnymi strojami i aranżacją spotkania – przygotowali także rozmaite zabawne konkursy. Radości było co niemiara!

 

Oczywiście nie zabrakło też – już tradycyjnie – wymyślania kolejnych zwrotek Oj maluśki, maluśki (tak jak to robił Papież). Oto, co wyśpiewaliśmy:

 

Także my dziś śpiewamy, śpiewamy

Młodzi stypendyści

Malutkiemu Dzieciątku

Najpiękniejsze pieśni.

 

Śpiewajcie i grajcie Mu, małemu, małemu…

 

Niech to piękne spotkanie, spotkanie

Długo pamiętamy

I w przyszłości najbliższej

Znowu się spotkamy.

 

Śpiewajcie i grajcie Mu, małemu, małemu…

 

Foto: Michał Wyszomirski + zasoby CMJP2

[nggallery id=58]

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.