Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kolędowanie z Wujkiem – 2011

20 stycznia 2011 roku odbyło się zorganizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II kolędowanie stypendystów. Na śpiewaniu kolęd się jednak nie skończyło…

 

Coroczne spotkania kolędowe stypendystów nawiązują do związanej z Janem Pawłem II tradycji, która zrodziła się 6 stycznia 1952 roku.

 

Tego dnia odbyło się pierwsze kolędowanie Środowiska – grona młodych ludzi skupionych wokół ks. Karola Wojtyły, nazywanego przez nich „Wujkiem”. Spotkanie odbywało się w prywatnym mieszkaniu, przy świecach. Śpiew, rozmowy, a także zabawy i konkursy tworzyły ciepłą rodzinną atmosferę. W ten sposób podtrzymywano nie tylko polską tradycję śpiewania kolęd, ale także serdeczną wieź, która łączyła Środowisko z Wujkiem. Kiedy Karol Wojtyła został papieżem, kolędowanie z przyjaciółmi nie ustało. Niektórzy odwiedzali Papieża, inni gromadzili się na wspólnym kolędowaniu, a potem telefonowali  do Watykanu, by wspólnie z Wujkiem zaśpiewać jego ulubioną kolędę Oj maluśki, maluśki. Odległość więc nie stanowiła żadnej przeszkody!

 

Stypendyści także postanowili wyrazić przywiązanie do swego Patrona poprzez wspólne śpiewanie kolęd.

foto

W tym roku przypomnieliśmy sobie ludowy zwyczaj podążania kolędników od chaty do chaty, co miało ich mieszkańcom zapewnić pomyślność. Tacy kolędnicy często zapraszali odwiedzane rodziny do wspólnego śpiewania i zabawy. My pokusiliśmy się o coś podobnego. Uczestnicy projektu edukacyjnego Kuźnia – poza tym, że zaskoczyli wszystkich oryginalnymi strojami i aranżacją spotkania – przygotowali także rozmaite zabawne konkursy. Radości było co niemiara!

 

Oczywiście nie zabrakło też – już tradycyjnie – wymyślania kolejnych zwrotek Oj maluśki, maluśki (tak jak to robił Papież). Oto, co wyśpiewaliśmy:

 

Także my dziś śpiewamy, śpiewamy

Młodzi stypendyści

Malutkiemu Dzieciątku

Najpiękniejsze pieśni.

 

Śpiewajcie i grajcie Mu, małemu, małemu…

 

Niech to piękne spotkanie, spotkanie

Długo pamiętamy

I w przyszłości najbliższej

Znowu się spotkamy.

 

Śpiewajcie i grajcie Mu, małemu, małemu…

 

Foto: Michał Wyszomirski + zasoby CMJP2

[nggallery id=58]

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.