Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

III spotkanie – powołanie!

W sobotę, 5 grudnia, odbyły się już trzecie warsztaty Kuźni – ich główną myślą było powołanie. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, kim powinniśmy być jako Europejczycy i jako chrześcijanie.

Rozważania nad naszym europejskim powołaniem odkrywaliśmy w świetle pielgrzymek Jana Pawła II do Francji oraz przemówień, które Ojciec Święty wygłosił podczas wizyty w Parlamencie Europejskim, Radzie Europy i UNESCO. Zaczęliśmy od poznania podstawowych informacji na temat Francji – nie zabrakło ciekawostek, zagadek, a nawet degustacji serów i ciastek francuskich. Potem skupiliśmy się na przesłaniu, które Papież skierował do Europy: aby w swoich działaniach nie zapomniała o poszanowaniu praw człowieka i godności ludzkiej.

Jeśli więc Europa pragnie dzisiaj odgrywać jakąś rolę, musi– zachowując jedność – wyraźnie oprzeć swoje działanie na tym, co w jej dziedzictwie jest najbardziej ludzkie i najszlachetniejsze.

Jan Paweł II, Strasburg, 8 października 1988 r.

Druga część naszego spotkania dotyczyła powołania chrześcijańskiego. Jan Paweł II dużo mówił o tym podczas obchodów XII Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 r. Opierając się na jego słowach, staraliśmy się stworzyć obraz człowieka realizującego to powołanie w swoim życiu.

Młodzi przyjaciele, wasza droga nie kończy się tutaj. Czas nie zatrzymuje się dzisiaj. Idźcie na drogi świata, na drogi ludzkości, pozostając zjednoczeni w Kościele Chrystusa!

Jan Paweł II, Paryż 1997 r.

[nggallery id=66]

Opublikowano 22.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.