Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

III spotkanie – powołanie!

W sobotę, 5 grudnia, odbyły się już trzecie warsztaty Kuźni – ich główną myślą było powołanie. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, kim powinniśmy być jako Europejczycy i jako chrześcijanie.

Rozważania nad naszym europejskim powołaniem odkrywaliśmy w świetle pielgrzymek Jana Pawła II do Francji oraz przemówień, które Ojciec Święty wygłosił podczas wizyty w Parlamencie Europejskim, Radzie Europy i UNESCO. Zaczęliśmy od poznania podstawowych informacji na temat Francji – nie zabrakło ciekawostek, zagadek, a nawet degustacji serów i ciastek francuskich. Potem skupiliśmy się na przesłaniu, które Papież skierował do Europy: aby w swoich działaniach nie zapomniała o poszanowaniu praw człowieka i godności ludzkiej.

Jeśli więc Europa pragnie dzisiaj odgrywać jakąś rolę, musi– zachowując jedność – wyraźnie oprzeć swoje działanie na tym, co w jej dziedzictwie jest najbardziej ludzkie i najszlachetniejsze.

Jan Paweł II, Strasburg, 8 października 1988 r.

Druga część naszego spotkania dotyczyła powołania chrześcijańskiego. Jan Paweł II dużo mówił o tym podczas obchodów XII Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 r. Opierając się na jego słowach, staraliśmy się stworzyć obraz człowieka realizującego to powołanie w swoim życiu.

Młodzi przyjaciele, wasza droga nie kończy się tutaj. Czas nie zatrzymuje się dzisiaj. Idźcie na drogi świata, na drogi ludzkości, pozostając zjednoczeni w Kościele Chrystusa!

Jan Paweł II, Paryż 1997 r.

[nggallery id=66]

Opublikowano 22.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.