Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Idea konferencji

Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera organizuje międzynarodową konferencję – „Jan Paweł II i duchowy fundament jedności Europy” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego.

Konferencja odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2014 roku w Pałacu Prymasowskim przy ul.. Senatorskiej 13/15 w Warszawie

konferencjaOd kilku lat Stary Kontynent oraz instytucje europejskie przeżywają jeden z największych kryzysów w swojej nowoczesnej historii. Trudne zjawiska naszej współczesności trudno jest ograniczyć tylko i wyłącznie do płaszczyzny działań i wyborów politycznych oraz ekonomicznych. Konieczna jest więc odważna i co najważniejsze – krytyczna dyskusja na temat kondycji naszych związków z duchowymi fundamentami Starego Kontynentu, jakimi jest wiara chrześcijańska i kultura helleńsko-rzymska. Mocnym, i wciąż zbyt słabo dostrzeganym głosem w debacie na ten temat pozostaje nauczanie Jana Pawła II, papieża Kościoła powszechnego, ale zarazem syna Europy Środkowo-Wschodniej, która przez dziesiątki lat upominała się o należne jej miejsce w rodzinie wolnych narodów naszego kontynentu.
Mówienie o wartościach duchowych przychodzi nam stosunkowo łatwo, jednakże największe problemy powstają przy próbach przełożenia na codzienne życie społeczne i polityczne. Jakie działania powinni więc podjąć politycy, duchowni, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, aby zatrzymać negatywne tendencje w życiu Europy? Jakie są podstawowe wyzwania i zagrożenia dla duchowej konstrukcji kontynentu? Co na temat mówił Jan Paweł II, przed czym ostrzegał i jakie rozwiązania proponował? Skąd biorą się trudności w rozumieniu przez współczesnych Europejczyków oryginalnej antropologii papieża, opierającej się z jednej strony na niepowtarzalnej godności człowieka objętego Bożym miłosierdziem, a z drugiej, na konieczności obrony podmiotowości ludzkich wspólnot przed zagrożeniami tzw. cywilizacji śmierci?
Warto również zadać sobie pytania, czy transformacja, jaką przeszła Europa w ostatnim ćwierćwieczu zdołała uniknąć czyhających na człowieka i narody pułapek obojętności religijnej, pustego konsumpcjonizmu czy zbytniej ufności idolom procedur demokracji, rynku i administracji. Czy Jan Paweł II stanowi w tym pojęciowym i moralnym zamieszaniu czasów transformacji wzór autorytetu, nie tylko duchowego, ale również politycznego i społecznego?
Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Centrum Myśli Jana Pawła II proponuje podjęcie refleksji na zarysowane wyżej tematy w doborowym gronie najwybitniejszych, polskich i europejskich naukowców, myślicieli, polityków i działaczy społecznych, podczas konferencji na której wystąpią m. in. były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering, prof. Rémi Brague z Uniwersytetu Sorbona, prof. Rocco Buttiglione, kard. Kazimierz Nycz, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, ks. prof. Alfred Wierzbickio. O. dr Maciej Zięba i inni.

Opublikowano 09.06.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.