Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

I Dzień Wiosny z Inkubatorem Miłosierdzia

Wolontariusze Inkubatora Miłosierdzia spotkali się 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem miłosierdzia w pismach papieża Jana Pawła II. Warsztaty zostały poprowadzone przez Małgosię Maciejewską i Dorotę Kwapisz.

foto

Miłosierdzie – temat poruszany na pierwszym wiosennym spotkaniu – stanowi podstawową zasadę, którą kierują się wolontariusze Inkubatora Miłosierdzia. Staramy się na co dzień wcielać ją życie. Wiemy, że powinniśmy podejmować każdy możliwy wysiłek, by dzielić się z innymi ludźmi miłością Boga i pomagać im czerpać ze źródła miłosierdzia. Jezus poniósł najwyższą ofiarę z miłości do nas. My także możemy na wiele sposobów poświęcić cząstkę swojego życia dla innych, o czym przekonaliśmy się w pierwszy dzień wiosny.

Spotkanie miało charakter warsztatowy. W grupach zastanawialiśmy się nad miłosierdziem, jak możemy realizować je w praktyce oraz w jaki sposób możemy o nim mówić. Zgłębialiśmy również teksty naszego patrona Jana Pawła II.

Podczas pierwszego zadania, poprzez pantomimę, krótką scenkę, poezję i za pomocą plakatu, przedstawialiśmy własną wizję dzielenia się miłością z drugim człowiekiem oraz miłosierdzie jako bezinteresowną pomoc niesioną potrzebującym. Doszliśmy również do wniosku, że trudno jest przełamać opór człowieka, który nie chce przyjąć pomocy. W takim momencie musimy wykazać się cierpliwością, zdecydowaniem i wytrwałością.

Naszym kolejnym zadaniem była lektura i interpretacja tekstów homilii papieża Jana Pawła II wygłoszonych w 2002 roku na krakowskich Błoniach i w Łagiewnikach, fragmentu dramatu Brat naszego Boga oraz encykliki Dives in misericordia. Potem prezentowaliśmy ich treść za pomocą reportażu w wiadomościach telewizyjnych, wywiadu z papieżem czy też nieformalnej dyskusji w gronie przyjaciół.

Po lekturze dzieł naszego patrona doszliśmy do wniosku, że w XXI wieku ważne jest, aby szerzyć ideę miłości bliźniego. W skomputeryzowanym i ciągle przyśpieszającym świecie często brakuje ludziom „wyobraźni miłości”, którą należy kultywować i rozwijać w sobie, by nie zapomnieć o drugim człowieku i o jego potrzebach.

foto

Ostatnie ćwiczenie pokazywało w humorystyczny sposób, że wśród miejskiego gwaru i pośpiechu, niełatwo dawać świadectwo miłosierdzia. Chcąc zabrać głos na ten temat, wolontariusze musieli wtrącić się, przerwać wypowiedzi innych i wykorzystać swoją szansę na przekazanie najważniejszych według nich informacji, dotyczących miłosierdzia. To zadanie pokazało nam, że w dzisiejszym zabieganym świecie trzeba aktywnie słuchać innych, by w natłoku codziennych informacji nie przegapić tych naprawdę istotnych.

Na naszym spotkaniu nie mogło też zabraknąć wiosennego akcentu. Jako że spotkaliśmy się w pierwszy dzień wiosny, na koniec warsztatów każdy z wolontariuszy otrzymał pięknego tulipana. Do kwiatka była dołączona karteczka z prostym zadaniem, polegającym na wyświadczeniu dobrego uczynku bliskiej osobie, dzięki któremu można było nauczyć się czynienia miłosierdzia na co dzień.

Podsumowując, przywitaliśmy wiosnę pełni zapału i chęci do działania!

Galeria zdjęć ze spotkania

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.