Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

GRAJ O WOLNOŚĆ – WYGRASZ POKÓJ!

Rusza piąta edycja Gry o Wolność organizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Premiera gry, w tym roku wyjątkowo w dwóch odsłonach: mobilnej gry miejskiej i gry online, zaplanowana została na 18 maja. Rozgrywka to świetna okazja, by wyruszyć w przygodę i odkryć na nowo znaczenie pojęć, jakimi są pokój i wolność.

Podczas wykonywania różnorodnych zadań gracze poznają historie kilku bohaterów, między innymi nastoletniego chłopca, który zmaga się z brakiem zrozumienia przez otoczenie czy pana Wojtka, który porusza się na wózku inwalidzkim. Każde spotkanie z bohaterami gry skłania uczestników do refleksji nad wolnością własną i innych, nad jej wpływem na nasz dobrostan.

Dla spragnionych ruchu na świeżym powietrzu i wspólnego spędzania czasu w bezpiecznych warunkach organizatorzy przygotowali mobilną grę miejską, wymagającą odwiedzenia 6 punktów wyznaczonych w Śródmieściu Warszawy. Ci, którzy nie mogą odwiedzić tych miejsc osobiście, mogą rozegrać grę online bez wychodzenia z domu. Na tych, którzy wybiorą wersję miejską czekają niespodzianki, dla pierwszych 100 osób, które ukończą rozgrywkę, organizatorzy przewidują nagrody!

Wolność, a więc temat przewodni każdej kolejnej gry, to zagadnienie, które można podejmować z bardzo różnej perspektywy – mówi Kinga Świstak z działu stypendialno-edukacyjnego Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynatorka projektu. W tym roku punktem wyjścia dla fabuły gry była refleksja nad tekstem Orędzia Jana Pawła II na XIV Światowy Dzień Pokoju, obchodzonego w styczniu dokładnie 30 lat temu. Papież w dokumencie wskazuje, jak bardzo te dwa tematy – wolność i pokój – ze sobą współgrają i wzajemnie się uzupełniają. Ten związek próbowaliśmy wraz z twórcami gry – stypendystami – uchwycić, a potem oddać w formie gry, która będzie z jednej strony dobrą zabawą, a z drugiej okazją do ponownego przemyślenia znaczenia tych ważnych wartości życia ludzkiego.

Twórcami gry jest grupa blisko 30 stypendystów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, którzy przygotowując rozgrywkę uczyli się jednocześnie współpracy oraz zdobywali wiedzę na tematy społeczne związane z treścią gry. Podczas swojej pracy stypendyści uczestniczyli w cyklu warsztatów merytorycznych i dotyczących techniki tworzenia gier.

Jak opowiada Magda, stypendystka współtworząca grę: To dla mnie wspaniałe doświadczenie współpracy z grupą twórczych osób, z którymi rozwijaliśmy kreatywność, poznawaliśmy głębokie treści, jakie niesie za sobą gra, ale też dobrze się przy tym bawiliśmy. Jestem pewna, że tak samo niesamowita będzie możliwość wspólnego zagrania!

Gra będzie dostępna pod adresem www.graowolnosc.pl od 18 maja. Aby wziąć udział w rozgrywce potrzebny jest telefon lub tablet albo komputer (w przypadku gry online) z dostępem do Internetu i chęć dobrej zabawy. Zagrać można w dowolnym, wybranym przez siebie czasie indywidualnie lub zespołowo.

Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego.

 

 

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy

tel. 533 318 541

e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

Opublikowano 18.05.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.