Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Festiwal Gorzkie Żale/Nowe Epifanie

VII interdyscyplinarny festiwal wielkopostny: 10 lutego – 20 marca 2016 r.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest prosty znak graficzny – dwa odcinki przecinające się na jednej płaszczyźnie i pod kątem prostym – jako jeden z najstarszych, uniwersalnych i najbardziej rozpoznawalnych symboli. Takie miejsce i moment, na przecięciu czasu i przestrzeni, w którym gromadzą się rozmaite siły, aby objawić się jednocześnie. W sensie duchowym skrzyżowanie symbolizuje punkt styczny i pełnię – dla jednych oznacza ono krzyż, chrześcijaństwo i nadzieję w wymiarze eschatologicznym, a dla innych rozstajne drogi, wielość możliwości i wybór jednej z nich, paradoks wolności.

W ramach festiwalu wykorzystaliśmy ten motyw i to hasło do skrzyżowania wielowątkowej opowieści różnych artystów o zagubieniu człowieka, o skutkach podejmowanych przez nas decyzji i o sile wolnej woli. Program Festiwalu został skonstruowany w taki sposób, aby ukazać duchowe bogactwo naszej kultury poprzez skrzyżowanie tradycyjnych form teatralnych, oraz nowoczesnych form scenicznych: instalacji Igora Gorzkowskiego i Mirka Kaczmarka, spektaklu angażującego społeczność zakrzewian Mikołaja Mikołajczyka, zdarzeń parateatralnych i performance Jarosława Tumidajskiego i Grupy Supermarket. Pragniemy ukazać wielość i różnorodność możliwych postaw wobec współczesności także w oparciu o religijne utwory staropolskie, których najnowsze premiery przygotowali: Natalia Korczakowska, Paweł Passini i Piotr Tomaszuk. Zapraszamy też na cykl projekcji filmowych z prelekcją i dyskusją, przygotowanych przez ks. Witolda Kaweckiego. Kontrowersyjne debaty z cyklu Wiara na rozdrożu, które poprowadzi Sebastian Duda będą okazją do skrzyżowania poglądów i argumentów. Podczas weekendów festiwalowych jest też oferta dla dzieci: warsztaty teatralne, animacji filmowej, architektoniczne i plastyczne.

A ponieważ festiwal Gorzkie Żale stał się już warszawską tradycją wielkopostną, jego inauguracja w Środę Popielcową to wydarzenie artystyczno-kulinarne Stypa. Rytuał utraty. Jego autorka, Monika Kucia zaprosiła też do współpracy warszawskie restauracje, aby na okres Wielkiego Postu przygotowały również i postne potrawy według tradycyjnych receptur. Szykując się do świętowania Wielkanocy, mamy więc okazję, aby czując głód, pochylić się nad skromnym talerzem – na skrzyżowaniu stołecznych ulic i placów – i docenić wykwintne w swojej prostocie, postne smaki.

Pełne informacje wraz ze szczegółowym programem festiwalu odnajdziecie na stronie: http://gorzkiezale.pl/

Opublikowano 19.01.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.