Festiwal Gorzkie Żale/Nowe Epifanie

VII interdyscyplinarny festiwal wielkopostny: 10 lutego – 20 marca 2016 r.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest prosty znak graficzny – dwa odcinki przecinające się na jednej płaszczyźnie i pod kątem prostym – jako jeden z najstarszych, uniwersalnych i najbardziej rozpoznawalnych symboli. Takie miejsce i moment, na przecięciu czasu i przestrzeni, w którym gromadzą się rozmaite siły, aby objawić się jednocześnie. W sensie duchowym skrzyżowanie symbolizuje punkt styczny i pełnię – dla jednych oznacza ono krzyż, chrześcijaństwo i nadzieję w wymiarze eschatologicznym, a dla innych rozstajne drogi, wielość możliwości i wybór jednej z nich, paradoks wolności.

W ramach festiwalu wykorzystaliśmy ten motyw i to hasło do skrzyżowania wielowątkowej opowieści różnych artystów o zagubieniu człowieka, o skutkach podejmowanych przez nas decyzji i o sile wolnej woli. Program Festiwalu został skonstruowany w taki sposób, aby ukazać duchowe bogactwo naszej kultury poprzez skrzyżowanie tradycyjnych form teatralnych, oraz nowoczesnych form scenicznych: instalacji Igora Gorzkowskiego i Mirka Kaczmarka, spektaklu angażującego społeczność zakrzewian Mikołaja Mikołajczyka, zdarzeń parateatralnych i performance Jarosława Tumidajskiego i Grupy Supermarket. Pragniemy ukazać wielość i różnorodność możliwych postaw wobec współczesności także w oparciu o religijne utwory staropolskie, których najnowsze premiery przygotowali: Natalia Korczakowska, Paweł Passini i Piotr Tomaszuk. Zapraszamy też na cykl projekcji filmowych z prelekcją i dyskusją, przygotowanych przez ks. Witolda Kaweckiego. Kontrowersyjne debaty z cyklu Wiara na rozdrożu, które poprowadzi Sebastian Duda będą okazją do skrzyżowania poglądów i argumentów. Podczas weekendów festiwalowych jest też oferta dla dzieci: warsztaty teatralne, animacji filmowej, architektoniczne i plastyczne.

A ponieważ festiwal Gorzkie Żale stał się już warszawską tradycją wielkopostną, jego inauguracja w Środę Popielcową to wydarzenie artystyczno-kulinarne Stypa. Rytuał utraty. Jego autorka, Monika Kucia zaprosiła też do współpracy warszawskie restauracje, aby na okres Wielkiego Postu przygotowały również i postne potrawy według tradycyjnych receptur. Szykując się do świętowania Wielkanocy, mamy więc okazję, aby czując głód, pochylić się nad skromnym talerzem – na skrzyżowaniu stołecznych ulic i placów – i docenić wykwintne w swojej prostocie, postne smaki.

Pełne informacje wraz ze szczegółowym programem festiwalu odnajdziecie na stronie: http://gorzkiezale.pl/

Opublikowano 19.01.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.