Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II – wykłady towarzyszące

23 marca 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie  rusza wystawa „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”. Centrum Myśli Jana Pawła II jest partnerem wykładów towarzyszących wystawie.

Harmonogram wykładów:

14 kwietnia, godz. 18.00 – „Polska na Watykanie sub specie artistica”; bp Michał Janocha; Wykład poniżej:

28 kwietnia, godz. 18.00 – „Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski”; prof. Jan Żaryn. Wykład poniżej:

12 maja, godz. 18.00 – „Komentarz malarza do Listu do artystów Jana Pawła II”; prof. Tadeusz Boruta. Wykład poniżej:

26 maja, godz. 18.00 – „Brat Albert – inspiracja dla Jana Pawła II”; abp Grzegorz Ryś. Wykład poniżej:

9 czerwca, godz. 18.00 – „Malarstwo w muzeach watykańskich”; dr Artur Badach, kierownik Ośrodka Sztuki Zamku królewskiego w Warszawie. Wykład poniżej:

Wystawa Zamku Królewskiego będzie dostępna online od 23 marca dostępna będzie w trybie online, a po zniesieniu ograniczeń pandemicznych będzie można ją zwiedzać w Zamku Królewskim w Warszawie do 13 czerwca 2021 r.

Program online towarzyszący wystawie:

23 marca, godz. 11.00 – Spotkanie online dotyczące wystawy Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II; transmisja na zamkowym Facebooku oraz Youtube

24 marca, godz. 18.00 – Oprowadzanie kuratorskie online po wystawie
Prowadzenie: Beata Gadomska, kurator wystawy, kierownik Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie; transmisja na zamkowym Facebooku oraz Youtube

Na wystawie zostanie zaprezentowanych siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, specjalnie użyczonych Zamkowi Królewskiemu przez Muzea Watykańskie. To przede wszystkim: „Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską” Fra Angelica, „Święty Mateusz z aniołem” Guida Reniego, „Uczynki miłosierdzia” Olivuccia di Ciccarellego, „Odkupiciel” Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, „Święta Trójca z martwym Chrystusem” Ludovica Carracciego, „Madonna z Dzieciątkiem” Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i „Obserwacje astronomiczne” Donata Cretiego.

Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz pt. „Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów” autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

Opublikowano 22.03.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Poznawaj kino na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! To unikalny w warszawskiej przestrzeni projekt integracji międzykulturowej poprzez sztukę filmową.
Festiwal Muzyka Pokoju Muzyka Wiary to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności.
Centrum Myśli Jana Pawła II wspiera współpracę m.st. Warszawy z organizacjami wyznaniowymi różnych religii i denominacji. Co roku organizujemy spotkanie przedstawicieli mniejszości religijnych z Prezydentem m.st. Warszawy.