Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II – wykłady towarzyszące

23 marca 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie  rusza wystawa „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”. Centrum Myśli Jana Pawła II jest partnerem wykładów towarzyszących wystawie.

Harmonogram wykładów:

14 kwietnia, godz. 18.00 – „Polska na Watykanie sub specie artistica”; bp Michał Janocha; Wykład poniżej:

28 kwietnia, godz. 18.00 – „Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski”; prof. Jan Żaryn. Wykład poniżej:

12 maja, godz. 18.00 – „Komentarz malarza do Listu do artystów Jana Pawła II”; prof. Tadeusz Boruta. Wykład poniżej:

26 maja, godz. 18.00 – „Brat Albert – inspiracja dla Jana Pawła II”; abp Grzegorz Ryś. Wykład poniżej:

9 czerwca, godz. 18.00 – „Malarstwo w muzeach watykańskich”; dr Artur Badach, kierownik Ośrodka Sztuki Zamku królewskiego w Warszawie. Wykład poniżej:

Wystawa Zamku Królewskiego będzie dostępna online od 23 marca dostępna będzie w trybie online, a po zniesieniu ograniczeń pandemicznych będzie można ją zwiedzać w Zamku Królewskim w Warszawie do 13 czerwca 2021 r.

Program online towarzyszący wystawie:

23 marca, godz. 11.00 – Spotkanie online dotyczące wystawy Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II; transmisja na zamkowym Facebooku oraz Youtube

24 marca, godz. 18.00 – Oprowadzanie kuratorskie online po wystawie
Prowadzenie: Beata Gadomska, kurator wystawy, kierownik Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie; transmisja na zamkowym Facebooku oraz Youtube

Na wystawie zostanie zaprezentowanych siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, specjalnie użyczonych Zamkowi Królewskiemu przez Muzea Watykańskie. To przede wszystkim: „Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską” Fra Angelica, „Święty Mateusz z aniołem” Guida Reniego, „Uczynki miłosierdzia” Olivuccia di Ciccarellego, „Odkupiciel” Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, „Święta Trójca z martwym Chrystusem” Ludovica Carracciego, „Madonna z Dzieciątkiem” Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i „Obserwacje astronomiczne” Donata Cretiego.

Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz pt. „Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów” autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

Opublikowano 22.03.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.