Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Solidarni z Ukrainą

Myślami i sercem jesteśmy teraz z mieszkańcami i mieszkankami Ukrainy – zarówno tymi, którzy przebywają w swoim kraju, jak również tymi wszystkimi, którzy są wśród nas, pełni strachu i bezradności. Jan Paweł II przez cały pontyfikat mówił o pokoju, wolności i niepodległości państw. Wielokrotnie wzywał do zaprzestania aktów agresji, interweniował osobiście, gdy wymagała tego sytuacja. Były to zarówno działania dyplomatyczne, wystąpienia w siedzibach organizacji międzynarodowych, jak i modlitwy o pokój, do których zapraszał przedstawicieli różnych wyznań i religii.
W swoim ostatnim orędziu na Światowy Dzień Pokoju papież mówił: „Aby osiągnąć dobro pokoju, trzeba wyraźnie zdać sobie sprawę, że przemoc jest niedopuszczalnym złem i że nigdy nie rozwiązuje problemów. Przemoc jest kłamstwem, ponieważ sprzeciwia się prawdzie naszej wiary, prawdzie naszego człowieczeństwa. Przemoc burzy to, czego chciałaby bronić: godność, życie, wolność istot ludzkich. (1 stycznia 2005r.)
Zachęcamy Was do okazania solidarności, udzielenia słów wsparcia wszystkim, którzy teraz przeżywają czas niepewności i strachu. Znajdźmy czas na rozmowę, gest wsparcia czy gotowość niesienia pomocy.
———————————————————————————————————————–
Pomoc m.st. Warszawy dla uchodźców z Ukrainy

W Warszawie punkt informacyjny działa w Centrum Wielokulturowym w Warszawie. Uruchomiona została również infolinia, pod którą można uzyskać pomoc:

+48 22 648 11 11,
+48 604 932 969.

Chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się już zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl(otwiera się w nowej karcie). Propozycje darów i pomocy można też przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl.

W Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 54 działa punkt informacyjny, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W punkcie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim.

W najbliższych tygodniach CWW uruchomi kursy języka polskiego dla cudzoziemców na poziomie podstawowym.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinię CWW: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969 w godzinach pracy Centrum (od poniedziałku do piątku 10-19, a w sobotę 10-15). Również w Miejskim Centrum Kontaktu 19115 można zasięgnąć informacji po ukraińsku.

  • Szczegółowe informacje o wsparciu Warszawy dla uchodźców z Ukrainy są dostępne na stronie Urzędu Miasta:

✅ https://warszawa19115.pl/dla-obywateli-ukrainy

  • Informacja o aktualnych  miejskich działaniach:

✅ Zbiórkihttps://warszawa19115.pl/-/jak-mozesz-wesprzec-obywateli-ukrainy

✅ Pomoc medyczna dla uchodźcówhttps://warszawa19115.pl/-/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy

✅ Інформаційні пункти в Варшаві i інфолінія для громадян Україниhttps://ua.um.warszawa.pl/-/ukrayintsyu-nko-tut-znaydesh-dopomohu-prozhyvannya-v-varshavi

Opublikowano 25.02.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.