Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Porozmawiajmy o człowieku

Grafika z napisem Porozmawiajmy o człowieku, cykle debat i warsztatów

Już w marcu zapraszamy na inaugurację nowego projektu „Porozmawiajmy o człowieku”. To skierowany do wszystkich zainteresowanych tematyką relacji międzyludzkich cykl czterech debat oraz warsztatów odbywających się w terminie 7 marca – 20 czerwca 2024, poświęcony sytuacji współczesnego człowieka poddanego presji cywilizacyjnej i szybkim zmianom w sferze stylów życia, obyczajów i moralności. Skupimy się na czterech niezwykle istotnych naszym zdaniem aspektach, którymi są: samotność, pełnia, zaufanie i nagość. Właśnie wystartowała rejestracja na pierwsze spotkanie.

W czasie debat poruszać będziemy tematy, które dotykają nas wszystkich – przyjrzymy się im z perspektywy życiowej, egzystencjalnej, zakładającej wspólnotę ludzkich przeżyć i doświadczeń. Zapytamy o nasze współczesne style życia i wartości, o rolę miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Pragniemy zwrócić uwagę na to, że młodzi muszą mierzyć się z ogromnym tempem codzienności, presją związaną ze zmianami na rynku pracy, co często trudno pogodzić z wymagającym czasu i wysiłku budowaniem relacji, tworzeniem związku, zakładaniem rodziny.

Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich będą dla nas psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy, którzy badają życie ludzkie w różnych aspektach i chętnie dzielą się swoją wiedzą i przemyśleniami.

Dopełnieniem czterech debat będzie cykl spotkań seminaryjnych, warsztatów, w czasie których chętni będą zapoznawać się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, znaną jako teologia ciała. Studiując teksty polskiego etyka i filozofa, będziemy starali się zrozumieć jego wizję osoby, rozumienie męskości i kobiecości oraz ciała i seksualności. Seminaria prowadzone będą przez dr Bartosza Wieczorka, etyka, filozofa, teologa kultury i Helenę Teixeira Respondek , psycholożkę specjalistkę w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorkę metody w Polsce.


PROGRAM:

7.03. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Samotność – wolność czy więzienie?

Goście debaty:

  • dr hab. Łukasz Okruszek, prof. IP PAN, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej w Instytucie Psychologii PAN;
  • dr hab. Anna Perkowska-Klejman, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej

Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Jaki ma wpływ na człowieka i jak z niej wychodzić? Czy samotność w dzieciństwie i młodości wpływa na dorosłe życie? Czy istnieje dobra samotność? Czy z samotnością należy walczyć?

4.04. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Pełnia – razem czy osobno?”

Podczas spotkania z zaproszonymi ekspertami zastanowimy się, czy człowiek potrzebuje relacji z innymi osobami, jakie są najmocniejsze rodzaje więzi, czy osoba niebędąca w bliskich relacjach coś traci i na ile człowiek potrzebuje bliskości cielesnej/seksualnej z drugim człowiekiem, a także czy nasze ciała są na tę bliskość nastawione.

Goście debaty:

  • dr Anna Marianowska – wykładowczyni Wydziału Pedagogicznego UW, Katedra Edukacji Ustawicznej i Andragogiki, Pracownia Pedagogiki Pracy
  • dr Karol Jachymek – wykładowca School of Ideas Uniwersytetu SWPS, ekspert w obszarze edukacji i kultury młodzieżowej

9.05. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Zaufanie – siła czy słabość?”

Czy wchodząc w relację z drugą osobą należy zakładać jej całkowitą niewinność i otwartość wobec nas? Jakie mamy skojarzenia z niewinnością i jak rozumiemy to pojęcie oraz czy można być całkiem niewinnym w relacji? Te wątpliwości rozwieją nasi prelegenci.

Goście debaty:

  • dr hab. Anna Cierpka – psycholożka, Uniwersytet SWPS, członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka, Centrum Pomocy Profesjonalnej
  • dr Sylwia Galanciak – Katedra Dydaktyki i Pedagogiki Medialnej Akademii Pedagogiki Specjalnej, badaczka zastosowania nowych technologii w edukacji

6.06. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Nagość – piękno czy wstyd?”

Uczestnicy wspólnie z ekspertami zastanowią się nad tym, jak postrzegają nagość i swoje ciało, kiedy ją aprobują, a kiedy odrzucają, kiedy jest bezpieczna i naturalna, a kiedy szkodliwa.

Po każdej debacie raz w tygodniu do końca miesiąca odbywać się będą warsztaty rozszerzające jej tematykę.

W warsztatach, na które rekrutacja ruszy 14 lutego, wziąć może udział maksymalnie 20 osób. Więcej informacji wkrótce na naszej stronie.

Weź udział

Debata | Warsztaty
09.05.2024,
18:00
16.05.2024,
18:00
23.05.2024,
18:00
27.05.2024,
18:00
Debata | Warsztaty
09.05.2024,
18:00
16.05.2024,
18:00
23.05.2024,
18:00
27.05.2024,
18:00

Obejrzyj

Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania szukali eksperci i uczestnicy debaty

Patroni medialni:

Tertio Millennio logotyp Więź logotyp      

Opublikowano 13.02.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Rekrutacja
Dołącz do naszego zespołu!
Wykład wybitnej prof. Chantal Delsol, debata pt. „Zaufanie – siła czy słabość?” oraz Warszawska Noc Muzeów. Zobaczcie majowy program centrum
Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!
„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.