Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zaufanie – siła czy słabość?

Debata | Warsztaty

Czy wchodząc w relację z drugą osobą trzeba być bardzo ostrożnym? Czy możemy zakładać jej całkowitą niewinność i otwartość wobec nas? Jak odbudować zaufanie i czy to w ogóle możliwe? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów pt. „Zaufanie – siła czy słabość?”. To ciąg dalszy naszego cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” nawiązującego do teologii ciała według Jana Pawła II. Debata odbędzie się 9 maja o godz. 18:00 przy Foksal 11, w kolejnych tygodniach zaplanowano warsztaty.

Według badań CBOS przeprowadzonych w 2022 roku, Polska odznacza się najniższym w Europie wskaźnikiem zaufania, wynoszącym zaledwie 16%. Pogląd, że większości ludzi można ufać wyraża mniej więcej co piąty respondent (19%). Zdecydowana większość, bo aż 77% osób jest zdania, że w stosunkach z innymi trzeba być bardzo ostrożnym.

O tym, jakie mamy dziś skojarzenia z niewinnością, jak rozumiemy to pojęcie i czy można być całkiem niewinnym w relacji z drugą osobą, eksperci i uczestnicy porozmawiają 9 maja o godzinie 18:00 podczas debaty pt. „Zaufanie – siła czy słabość?”. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 16, 23 oraz 27 maja o godzinie 18:00. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

DEBATA – 9 MAJA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)

Goście debaty:

  • dr hab. Anna Cierpka, psycholożka, Wydział Psychologii UW, Katedra Psychologii Rozwojowej, członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka, Centrum Pomocy Profesjonalnej
  • dr Sylwia Galanciak, Katedra Dydaktyki i Pedagogiki Medialnej Akademii Pedagogiki Specjalnej, badaczka zastosowania nowych technologii w edukacji

WARSZTATY – 16, 23, 27 MAJA GODZ. 18:00 (obowiązują zapisy)

Prowadzenie:

  • dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II
  • Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.

Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.

Debata oraz warsztaty są kolejnymi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci porozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich są psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy. Projekt będzie realizowany do 20.06.2024.

Partner:

Tertio Millennio logotyp

Patroni medialni:

Więź logotyp      

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.