Porozmawiajmy o człowieku

Grafika z napisem Porozmawiajmy o człowieku, cykle debat i warsztatów

W marcu zainaugurowaliśmy nowy projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. To skierowany do wszystkich zainteresowanych tematyką relacji międzyludzkich cykl czterech debat oraz warsztatów odbywających się w terminie 7 marca – 27 czerwca 2024. Poświęcony był sytuacji współczesnego człowieka poddanego presji cywilizacyjnej i szybkim zmianom w sferze stylów życia, obyczajów i moralności. Skupialiśmy się na czterech niezwykle istotnych naszym zdaniem aspektach, którymi są: samotność, pełnia, zaufanie i nagość.

W czasie debat poruszaliśmy tematy, które dotykają nas wszystkich – przyglądaliśmy się im z perspektywy życiowej, egzystencjalnej, zakładającej wspólnotę ludzkich przeżyć i doświadczeń. Pytaliśmy o nasze współczesne style życia i wartości, o rolę miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Zwracaliśmy uwagę na to, że młodzi muszą mierzyć się z ogromnym tempem codzienności, presją związaną ze zmianami na rynku pracy, co często trudno pogodzić z wymagającym czasu i wysiłku budowaniem relacji, tworzeniem związku, zakładaniem rodziny.

Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich byli dla nas psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy, którzy badają życie ludzkie w różnych aspektach i chętnie dzielą się swoją wiedzą i przemyśleniami.

Dopełnieniem czterech debat był cykl spotkań seminaryjnych, warsztatów, w czasie których chętne osoby zapoznały się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, znaną jako teologia ciała. Studiując teksty polskiego etyka i filozofa, starali się zrozumieć jego wizję osoby, rozumienie męskości i kobiecości oraz ciała i seksualności. Seminaria prowadzone były przez dr Bartosza Wieczorka, etyka, filozofa, teologa kultury i Helenę Teixeira Respondek , psycholożkę specjalistkę w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorkę metody w Polsce.


DEBATY

„Samotność – wolność czy więzienie?” | 7 marca 2024r.

Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Jaki ma wpływ na człowieka i jak z niej wychodzić? Czy samotność w dzieciństwie i młodości wpływa na dorosłe życie? Czy istnieje dobra samotność? Czy z samotnością należy walczyć?

Goście debaty:

  • dr hab. Łukasz Okruszek, prof. IP PAN, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej w Instytucie Psychologii PAN;
  • dr hab. Anna Perkowska-Klejman, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej

„Pełnia – razem czy osobno?” | 4 kwietnia 2024r.

Czy człowiek potrzebuje bliskiej relacji z innymi osobami? Jakie są najsilniejsze rodzaje więzi, w jakie wchodzi człowiek? Czy osoba niebędąca w bliskich relacjach z innymi jest „kompletna”? Odpowiedzi między innymi na te pytania szukali eksperci i uczestnicy debaty.

Goście debaty:

  • dr Anna Marianowska – wykładowczyni Wydziału Pedagogicznego UW, Katedra Edukacji Ustawicznej i Andragogiki, Pracownia Pedagogiki Pracy
  • dr Karol Jachymek – wykładowca School of Ideas Uniwersytetu SWPS, ekspert w obszarze edukacji i kultury młodzieżowej

„Zaufanie – siła czy słabość?” | 9 maja 2024r.

Czy wchodząc w relację z drugą osobą należy zakładać jej całkowitą niewinność i otwartość wobec nas? Jakie mamy skojarzenia z niewinnością i jak rozumiemy to pojęcie oraz czy można być całkiem niewinnym w relacji? Te wątpliwości rozwiali nasi prelegenci.

Goście debaty:

  • dr hab. Anna Cierpka – psycholożka, Uniwersytet SWPS, członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka, Centrum Pomocy Profesjonalnej
  • dr Sylwia Galanciak – Katedra Dydaktyki i Pedagogiki Medialnej Akademii Pedagogiki Specjalnej, badaczka zastosowania nowych technologii w edukacji

„Nagość – piękno czy wstyd?” | 6 czerwca 2024r.

Uczestnicy wspólnie z ekspertami zastanawiali się nad tym, jak postrzegają nagość i swoje ciało, kiedy ją aprobują, a kiedy odrzucają, kiedy jest bezpieczna i naturalna, a kiedy szkodliwa.

Goście:

  • dr Lidia Zabłocka-Żytka – Instytut Psychologii, Katedra Psychoterapii i Poradnictwa Psychologicznego APS, wśród zainteresowań naukowych psychologia zdrowia, promocja zdrowia psychicznego, a także psychoterapia
  • dr hab. Marek Siwicki, prof. APS – Instytut Pedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej, zainteresowania badawcze koncentruje wokół komunikacji społecznej, aksjologii oraz etyki mediów, świata realnego i cyfrowego współczesnego dzieciństwa, deficytu natury versus epidemii smartfonów

POWIĄZANE

Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Galeria

Obejrzyj

Uczestnicy wspólnie z ekspertami zastanawiali się nad tym, jak postrzegają nagość i swoje ciało, kiedy ją aprobują, a kiedy odrzucają, kiedy jest bezpieczna i naturalna, a kiedy szkodliwa.
Czy człowiek potrzebuje bliskiej relacji z innymi osobami? Jakie są najsilniejsze rodzaje więzi, w jakie wchodzi człowiek? Czy osoba niebędąca w bliskich relacjach z innymi jest „kompletna”?
Czy wchodząc w relację z drugą osobą trzeba być bardzo ostrożnym? Czy możemy zakładać jej całkowitą niewinność i otwartość wobec nas? Jak odbudować zaufanie i czy to w ogóle możliwe?
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania szukali eksperci i uczestnicy debaty

Patroni medialni:

Tertio Millennio logotyp Więź logotyp      

Opublikowano 13.02.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W listopadzie kontynuujemy nasz projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. Uczestników czekają warsztaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Zapraszamy także na debatę „Miasto dialogu”, w ramach której zaprezentowany zostanie raport dotyczący związków religijności i duchowości.
POBIERZ
Publikacją „Świątynia to miejsce spotkania” zapraszamy Was do samodzielnego odkrywania sakralnych przestrzeni, do momentu zatrzymania i indywidualnej zadumy.
Ogłaszamy otwarty nabór tekstów do naszego magazynu „Myśl w Centrum”. Na Wasze teksty czekamy do 15.11.2024 r.
W 51 odcinku podkastu „Słuchając drogi” zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Jarymowiczem, pomysłodawcą i koordynatorem Etnoligi.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.