Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Ciało, które jest (o)sobą

Dyskusja o ciele, tożsamości, granicach, które łatwo przekroczyć – to spotkanie wokół najnowszej książki prof. Jarosława Kupczaka (OP) – „Teologiczna semantyka płci”.

Feminizm różnicy a feminizm egalitarny, chrześcijańska refleksja nad ciałem, kobiecy wymiar stworzenia, ojcostwo i macierzyństwo wg Wojtyły a problem detronizacji ojca to tylko niektóre z punktów, których będzie dotyczyć dyskusja. Książka uzasadnia tezę, że w objawieniu biblijnym płeć jest podstawowym alfabetem, za pomocą którego Bóg mówi o sobie samym. Różnica płci wskazuje na tajemnicę Trójjedynego Boga. Unieważnienie i relatywizacja różnicy płci w dzisiejszej kulturze może stwarzać poważny problem dla procesu orzekania o sobie samym i o Bogu. Czy jednak tezy stawiane w książce dominikanina mogą pomóc dzisiejszemu społeczeństwu w postrzeganiu spraw płciowości, gender, ról społecznych oraz odwiecznego planu Boga względem człowieka? O to spierać się będą goście tego spotkania!

Data: 27 lutego 2014
Godzina: 19.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa, lok. 30

Panelistami będą:

  • o. prof. Jarosław Kupczak (UPJPII); 
  • dr Maria Chodyko (WFCh UKSW).
  • dr Arleta Galant (IP Uniwersytet Szczeciński)
  • dr Aneta Gawkowska (ISNS UW); 
  • debatę poprowadzi red. Ewa Karabin („Więź”).

 

 

 

  • o. prof. Jarosław Kupczak – dominikanin, doktor habilitowany profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, dyrektor krakowskiego Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II oraz kierownik Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym UPJPII. Broniąc pracę doktorską pt.: The Human Person as an Efficient Cause in the Christian Anthropology of Karol Wojtyła ukończył studia doktoranckie w Waszyngtonie. Wykłada również w Istituto Giovanni Paolo II w Rzymie. Visting professor w Cattedra Wojtyla, Pontificia Università Lateranense w Rzymie, na Uniwersytecie św. Tomasza Angelicum w Rzymie oraz John Paul II Institute for Studies on Mariage and Family w Melbourne (Australia). Mieszka w Krakowie.
  • dr Arleta Galant – pracuje w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego jako adiunkt w Zakładzie Literatury Polskiej XX Wieku. Wykładowczyni Gender Studies UW (rok 2004 i 2006) oraz studiów o kulturowej i społecznej 

    tożsamości płci (USZ). Autorka szkiców i recenzji publikowanych na łamach m.in. Ruchu Literackiego, Arkusza, Twórczości, FA-artu, Kresów. Stała współpracowniczka Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego Pogranicza. Feministka III fali. 

    Mieszka w Szczecinie.

  • dr Maria Chodyko – historyk sztuki, doktor filozofii, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego, absolwentka seminariów z teologii ciała i nowego feminizmu, prowadzonych w Centrum Myśli Jana Pawła II. Zainteresowania: filozofia, sztuka, estetyka, historia idei, literatura humanizmu renesansowego. Mieszka w Warszawie.
  • dr Aneta Gawkowska – adiunkt w Katedrze Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa ISNS Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada też w Collegium Civitas. Stypendystka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Notre Dame University (USA). Z Centrum Myśli Jana Pawła II współpracuje od 2006 r., gdzie prowadziła m.in. seminaria z teologii ciała i z nowego feminizmu. Zainteresowania naukowe: filozofia społeczna i polityczna, teorie komunitarystyczne, nowy feminizm, teologia ciała. przedstawicielka nowego feminizmu (papieskiego). Mieszka w Warszawie.

Debatę poprowadzi:

  • Ewa Karabin – absolwentka studiów teologiczno-dziennikarskich na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sekretarz Laboratorium WIĘZI, redaktorka WIĘZI. Współautorka książki „Pamięć, która łączy. Polscy chrześcijanie w dialogu z Żydami i judaizmem”, publikowała także w Tygodniku Powszechnym. Pasjonatka słowa pisanego, czytanego i mówionego. Mieszka w Warszawie.

 

Patroni medialni:
gosc logo  amazon miesiecznik  foksal_eleven_logo rebelyaKulturowaAllv3Ai   Bez nazwy-1  DEON.pl

Opublikowano 26.02.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.