Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zakończyła się Central European Summer School

W dniach 21–27 sierpnia w Żmiącej koło Limanowej odbyła się II edycja międzynarodowego sympozjum dla młodych naukowców Central European Summer School pod tytułem „Dangerous liasons. Religion and modernity” poświęconego różnym aspektom przenikania się elementów wiary i kultury chrześcijańskiej z nowoczesnością.


W szkole wzięło udział dwudziestu jeden młodych pracowników naukowych i studentów z Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wykładowcami byli dr Michał Łuczewski (Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II, kwartalnik „44/Czterdzieści i Cztery”) – pomysłodawca szkoły letniej; dr Martin Luteran (rektor Kolegium Antona Neuwirtha, Ivanka pri Dunaji, Słowacja) i ks. dr Oleh Kindiy (ksiądz grekokatolicki z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, Lwów oraz Aquinas College, Grand Rapids, USA).
 

W czasie pobytu w przepięknym Beskidzie Wyspowym uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w 9 seminariach poświęconych m.in.: małżeństwu, przyjaźni, prawdzie, ocenie moralnej czynu, nadziei, wątkom apokaliptycznym w dzisiejszej kulturze. Punktem wyjścia do dyskusji były artykuły z międzynarodowych publikacji.

Pracy naukowej towarzyszyło zaangażowanie w życie lokalnej społeczności – część uczestników pomagała przy zbiorze aronii. Było także wiele okazji do integracji podczas krótkich spacerów po górskich szlakach czy krótkiego kursu polskich tańców ludowych. Ponadto uczestnicy szkoły wzięli udział w dożynkach organizowanych w Żmiącej raz na 8 lat i zaśpiewali przed blisko dwoma tysiącami widzów. Miłą niespodzianką było zaproszenie na lokalne wesele.
 

Szkoła została zorganizowana dzięki współpracy kwartalnika „44/Czterdzieści i Cztery” oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, a głównym sponsorem była Fundacja Banku Zachodniego WBK. Za pomoc pragniemy podziękować także panom Marcinowi Kędzierskiemu i Janowi Maciejewskiemu z Klubu Jagiellońskiego, a także Rebelyi.pl, jak również „kapeli” Piotra Kaznowskiego („Christianitas”).

W szkole wzięło udział także trzech stypendystów. Wierzymy, że laureaci Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II będą aktywnie uczestniczyć w kolejnych edycjach szkoły. Na najbliższą – latem 2013 – już teraz serdecznie zapraszamy.

 

przeczytaj więcej o szkole letniej

Opublikowano 30.08.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.