Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zakończyła się Central European Summer School

W dniach 21–27 sierpnia w Żmiącej koło Limanowej odbyła się II edycja międzynarodowego sympozjum dla młodych naukowców Central European Summer School pod tytułem „Dangerous liasons. Religion and modernity” poświęconego różnym aspektom przenikania się elementów wiary i kultury chrześcijańskiej z nowoczesnością.


W szkole wzięło udział dwudziestu jeden młodych pracowników naukowych i studentów z Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wykładowcami byli dr Michał Łuczewski (Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II, kwartalnik „44/Czterdzieści i Cztery”) – pomysłodawca szkoły letniej; dr Martin Luteran (rektor Kolegium Antona Neuwirtha, Ivanka pri Dunaji, Słowacja) i ks. dr Oleh Kindiy (ksiądz grekokatolicki z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, Lwów oraz Aquinas College, Grand Rapids, USA).
 

W czasie pobytu w przepięknym Beskidzie Wyspowym uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w 9 seminariach poświęconych m.in.: małżeństwu, przyjaźni, prawdzie, ocenie moralnej czynu, nadziei, wątkom apokaliptycznym w dzisiejszej kulturze. Punktem wyjścia do dyskusji były artykuły z międzynarodowych publikacji.

Pracy naukowej towarzyszyło zaangażowanie w życie lokalnej społeczności – część uczestników pomagała przy zbiorze aronii. Było także wiele okazji do integracji podczas krótkich spacerów po górskich szlakach czy krótkiego kursu polskich tańców ludowych. Ponadto uczestnicy szkoły wzięli udział w dożynkach organizowanych w Żmiącej raz na 8 lat i zaśpiewali przed blisko dwoma tysiącami widzów. Miłą niespodzianką było zaproszenie na lokalne wesele.
 

Szkoła została zorganizowana dzięki współpracy kwartalnika „44/Czterdzieści i Cztery” oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, a głównym sponsorem była Fundacja Banku Zachodniego WBK. Za pomoc pragniemy podziękować także panom Marcinowi Kędzierskiemu i Janowi Maciejewskiemu z Klubu Jagiellońskiego, a także Rebelyi.pl, jak również „kapeli” Piotra Kaznowskiego („Christianitas”).

W szkole wzięło udział także trzech stypendystów. Wierzymy, że laureaci Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II będą aktywnie uczestniczyć w kolejnych edycjach szkoły. Na najbliższą – latem 2013 – już teraz serdecznie zapraszamy.

 

przeczytaj więcej o szkole letniej

Opublikowano 30.08.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II