Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wymiar duchowy

WYMIAR DUCHOWY – JAK SAM JAN PAWEŁ II KOMENTOWAŁ CUD 

(…) wydarzenia z 13 maja: zamach na życie papieża, a także jego konsekwencje związane z operacją i leczeniem w poliklinice Gemelli, mają swój całkowicie ludzki wymiar — to jednak wymiar ten nie może przesłonić głębszego jeszcze wymiaru: właśnie wymiaru Boskiego Doświadczenia. (…) Bóg pozwolił mi doświadczyć w ciągu minionych miesięcy cierpienia, pozwolił mi doświadczyć zagrożenia życia. Pozwolił mi równocześnie jasno i dogłębnie zrozumieć, że jest to szczególna Jego Łaska dla mnie samego jako człowieka, a równocześnie — z uwagi na posługę, którą sprawuję jako biskup Rzymu i następca św. Piotra — łaska dla Kościoła. Chrystus (…) dał mi tę Łaskę, że mogłem cierpieniem, zagrożeniem własnego życia i zdrowia dać świadectwo Jego prawdzie i Jego miłości. To właśnie poczytuję sobie za szczególną Łaskę — i za to składam szczególne dziękczynienie Duchowi Świętemu (… ). Audiencja ogólna, 14 października 1981 r. 

W godzinach próby wiele razy zastanawiałem się nad tajemniczym zamysłem Boga, który czuwa nad zmiennymi kolejami życia człowieka i kieruje Swoim Kościołem pośród jakże często burzliwych dziejów świata. Niektórymi z tych przemyśleń uznałem za właściwe podzielić się ze wspólnotą Kościoła (…). Chciałem, żeby i ta wspólnota mogła sławić wraz ze mną dobroć Pana, który poddał mnie tej próbie – uważam ją za dar, za łaskę i sposobność po temu, by spojrzeć na życie w odmienny sposób. Watykan, 8 grudnia 1981 r.

 
…wrócę do tego, co (…) wydarzyło się w Rzymie na placu Św. Piotra. Wszyscy pamiętamy tę godzinę popołudniową. Wszyscy pamiętamy, że w stronę papieża padły strzały, które miały go pozbawić życia. Kulę, która przeszyła jego wnętrzności, przyjęło sanktuarium fatimskie, pas zaś, który przeszył pocisk — sanktuarium na Jasnej Górze. Wiemy wszyscy, że to macierzyńska ręka kierowała biegiem tej kuli i papież, odwieziony w agonii do polikliniki Gemelli, zatrzymał się na progu śmierci. Medytacje na zakończenie Konferencji Episkopatu Włoch, 19 maja 1994 r. 
 
To nawet nie była odwaga, (…) ale w chwili, kiedy padałem na placu św. Piotra, miałem wyraźne przeczucie, że wyjdę z tego. Ta pewność nigdy mnie nie opuściła, nawet w najgorszych chwilach — bądź po pierwszej operacji, bądź w czasie choroby wirusowej. (…) Czyjaś ręka strzelała (…), ale Inna Ręka prowadziła kulę! A. Frossard, Nie lękajcie się, s. 304-305. 
 
Zamach na życie Papieża był Boża próbą, w której bezpośrednio doświadczyłem cierpienia i niebezpieczeństwa śmierci. Równocześnie jednak – patrząc od strony Bożej Opatrzności – była to również szczególna łaska dla mnie i dla Kościoła. Właśnie w naszej słabości przejawia się w pełni moc Boża. Moc Ducha Świętego, którą otrzymaliśmy, czyni nas świadkami Chrystusa i Jego Kościoła, za co w każdym stuleciu niezliczone szeregi wiernych składały w ofierze nawet swoje życie. Audiencja ogólna, 14 października 1981 r. (do pielgrzymów niemieckich)
 
Tak, przebaczam bratu, który mnie zranił, tak jak Chrystus uczy nas przebaczać. Tylko w ten sposób przezwyciężymy bariery wrogości i zbudujemy przestrzenie porozumienia, braterskiej miłości, w czasach, gdy się dokonuje tylu zamachów na życie człowieka, a tylko Bóg jest Panem życia. Jemu pozostawmy ostateczny sąd i umiejmy przebaczać. Audiencja ogólna, 21 października 1981 r. (do pielgrzymów hiszpańskich)

Opublikowano 09.05.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.