Współczesne nieszczęścia demokracji

Wykład mistrzowski

|

prof. Chantal Delsol

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na wykład prof. Chantal Delsol, wybitnej francuskiej intelektualistki, zajmującej się przemianami świata postnowoczesnego. Wykład odbędzie się 14 maja 2024 o godz. 18:00 w Szkole Głównej Handlowej, która jest współorganizatorem wydarzenia. Wstęp na wykład jest wolny.

Chantal Delsol to profesor filozofii politycznej, francuska intelektualistka zajmująca się przemianami świata postnowoczesnego, członkini Akademii Francuskiej, publicystka „Le Figaro” oraz „Valeurs Actuelles”, autorka książek filozoficznych i powieści. W swoich pracach koncentruje się na problematyce późnej nowoczesności, demokracji, totalitaryzmie i populizmie, historii religii chrześcijańskiej i współczesnej filozofii wschodnioeuropejskiej. Jest założycielką Instytutu Badań im. Hannah Arendt oraz dyrektorką Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu.

Inspiracją do spotkania stała się książka „Koniec świata chrześcijańskiego” autorstwa Chantal Delsol, która została wydana w Polsce w ubiegłym roku. Autorka ukazuje w niej metamorfozę cywilizacji zachodniej, upadek christianitas, co paradoksalnie może stać się również szansą dla dechrystianizującej się Europy. Tematem wykładu prof. Chantal Delsol będą „Współczesne nieszczęścia demokracji”. Zdaniem filozofki „istotą demokracji jest uznanie, że wspólne dobro społeczeństwa nie jest pewną, naukową daną, ale kwestią opinii, wizją świata, a zatem jest niepewne i zawsze dyskusyjne”. W książce „Ainsi meurt la démocratie” (Mialet-Barrault Éditeurs, 2022) napisanej wspólnie z Myriam Revault d’Allonnes prof. Delsol dotyka kondycji demokracji i tego, czym ona staje się w społeczeństwach europejskich. Jak pisze, demokracja nie umiera przez wrogów, ale od wewnątrz, gdy niszczy się jej zasady, przestaje się w nie wierzyć lub im się zaprzecza. Ponadto zanik kultury konfrontacji (idea konfliktu) wpływa na proces demokratyzacji, czego skutki obserwujemy obecnie.

Wykład odbędzie się 14 maja 2024 r. o godz. 18:00 w budynku C Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Będziemy jednak wdzięczni za wcześniejszą rejestrację, która pomoże nam przewidzieć liczbę uczestników.

Wydarzenie jest kolejnym spotkaniem z cyklu „Obserwatorium idei: inspiracje”, projektu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, w ramach którego organizowane są spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy. Wykłady poświęcone są ich namysłowi nad najistotniejszymi wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem i współczesną cywilizacją. W ramach projektu w Warszawie gościli: czeski intelektualista ks. prof. Tomáš Halík oraz jeden z najznamienitszych przedstawicieli polskiej nauki prof. Krzysztof Meissner.

Współorganizator:
sgh logotyp
Partnerzy:
Więź logotyp     Tertio Millennio logotyp   logotyp Konrad Adenauer Stiftung  PIW logotyp    Jarczyński logotyp
Patroni medialni:
          kai logotyp  kontakt logotyp miesięcznik w drodze logotyp    ośrodek kultury francuskiej logotyp

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.