Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Duchowość w zsekularyzowanym mieście

Wykład ks. profesora Tomáša Halíka

Duchowość w zsekularyzowanym mieście

Mamy przyjemność podzielić się zapisem wykładu, który odbył się 20 kwietnia 2023 roku przy współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Laboratorium „Więzi” i Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

Tematyka spotkania koncentrowała się na zagadnieniu duchowości we współczesnych metropoliach. Zjawiska przedefiniowania duchowości, w tym odchodzenie od instytucjonalnie praktykowanej wiary religijnej czy duchowość niewiary, przedstawione zostały na przykładzie czeskiej Pragi. Ksiądz Profesor od lat zajmuje się zjawiskiem zsekularyzowanej metropolii i możliwości rozwijania w niej różnych form duchowości, które wyróżniają się przejściem od relacji do Boga i potrzeb duchowych do współdzielenia i budowania więzi w społeczeństwie.

W kręgu zainteresowań ks. Tomáša Halíka są osoby określające się jako agnostycy, niewierzący czy postwierzący. Wykład jest częścią „Miasta Dialogu” – wieloletniego projektu Centrum Myśl Jana Pawła II, który skupia się na badaniu i rozwijaniu idei „miasta na miarę człowieka”.


Ks. Tomáš Halík to jeden ze znamienitszych współczesnych intelektualistów katolickich. Profesor socjologii i teologii, doktor filozofii, studiował również psychologię kliniczną. Wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci czeskiego podziemnego Kościoła katolickiego. Działał w opozycyjnych środowiskach intelektualnych. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. Należał do bliskich współpracowników prezydenta Czech Václava Havla oraz arcybiskupa Pragi kard. Františka Tomáška.

Laureat Nagrody Templetona 2014 przyznawanej za przekraczanie barier między nauką a wiarą.

Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą’”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję. Kryzys jako szansa”, „Zacheuszu. 44 kazania o sensie życia”, „Europejskie mówienie o Bogu i milczenie o Bogu”, „Dotknij ran: duchowość nieobojętności”, „Różnorodność pojednana”, „Czas pustych Kościołów”, „Popołudnie chrześcijaństwa. Odwaga do zmiany”, „Przebudzenie aniołów”.

Wydarzenie pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Czeskiej

Partnerem wydarzenia było Wydawnictwo WAM

Opublikowano 16.11.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.
Jak Karol Wojtyła wprowadzał w życie reformy Soboru Watykańskiego II? Przeczytajcie nowy artykuł na naszym portalu JP2online.pl
Włącz się do akcji PoKolędzie JP2! To projekt, którego główną ideą jest spotkanie z drugim człowiekiem, połączone z promowaniem tradycji. Dzięki wspólnemu kolędowaniu umacniamy poczucie solidarności społecznej
Przed jakimi wyzwaniami stoi współczesna nauka? A przed jakimi system edukacji? O relacji nauki z wiarą. I o tym, że statystycznie najmniej ateistów jest wśród fizyków

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.