Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Obserwatorium idei: inspiracje

Wykład mistrzowski prof. Krzysztofa Meissnera

Wykład mistrzowski

|

prof. Krzysztof Meissner

Zapraszamy na spotkanie z profesorem Krzysztofem Meissnerem, jednym z najwybitniejszych polskich fizyków, który osiągnął światową sławę. Wykład i rozmowa odbędą się w ramach „Obserwatorium idei: inspiracje” – nowego projektu Centrum Myśli Jana Pawła II.

Profesor Krzysztof Meissner jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, współpracuje z najwybitniejszymi badaczami, w tym z noblistą profesorem Sir Rogerem Penrose’em z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Zajmuje się teorią cząstek elementarnych, teorią grawitacji oraz kosmologią. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie. Jego zainteresowania obejmują zagadnienia m.in. z zakresu filozofii, lingwistyki i literatury.

Polskiego fizyka chcemy zapytać o jego naukowe inspiracje, aktualne badania, które mogą zmienić nasze rozumienie fizyki, ale też o jego opinię na temat roli i znaczenia nauki we współczesnym społeczeństwie, o kwestię rozumienia prawdy, stosunek do religii i jej obrazu świata, czy wreszcie, bardziej prywatnie o tradycje rodzinne i przodków, którzy ukształtowali profil duchowy i intelektualny profesora. Dyskusja z profesorem Krzysztofem Meissnerem będzie ważną i integralną częścią całego wydarzenia.

W ramach cyklu „Obserwatorium idei: inspiracje” organizować będziemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z zagranicy, poświęcone ich namysłowi nad najistotniejszymi wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem i współczesną cywilizacją. Obecne spotkanie będzie drugim z rzędu wydarzeniem w ramach projektu. Podczas otwierjącego spotkania gościliśmy w Warszawie wybitnego czeskiego intelektualistę, ks. prof. Tomasza Halika, który opowiadał o przemianach, jakim podlega religia i duchowość w coraz bardziej zsekularyzowanym świecie. W marcu 2024 roku chcemy zaprosić francuską intelektualistkę, członkinię Akademii Francuskiej prof. Chantal Delsol.

Spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem odbędzie się 14 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 w Szkole Głównej Handlowej przy al. Niepodległości 162 w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Współorganizator: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Partner: Więź

Patroni medialni: TVP Nauka, Nauka To Lubię, Filozofuj

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.